Znamy finalistów konkursu Popularyzator Nauki 2022

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Do finału XVIII edycji konkursu Popularyzator Nauki weszło 17 osób, zespołów, instytucji i przedstawicieli mediów. Zwycięzców - którzy najlepiej, najciekawiej wyjaśniają innym zagadnienia nauki - poznamy 9 grudnia.

Do obecnej edycji konkursu zakwalifikowano 84 zgłoszenia: w kategorii "Naukowiec" - aż 24, w kategoriach Animator oraz Zespół - po 17, w kategorii Instytucja zgłosiło się 16 podmiotów, w kategorii Media - 10.

Po I etapie oceny do finału trafiło 17 osób, zespołów, instytucji oraz przedstawicieli mediów. Oto oni (przedstawiamy ich w kolejności alfabetycznej):

KATEGORIA ANIMATOR:

Dagmara Bożek

Stanisław Łoboziak

Michał Młotek

KATEGORIA NAUKOWIEC:

Paweł Gawłowski

Paweł Grzesiowski

Wiktor Kotowski

Tomasz Miller

KATEGORIA ZESPÓŁ:

Letnie Spotkania z Nauką - Ewa, Marek i Wacław Kulczykowscy

Lubelski Festiwal Nauki

Trio z Krakowa - Karol Dudek-Różycki, Michał Płotek, Tomasz Wichur

KATEGORIA INSTYTUCJA:

Centrum Nauki i Techniki EC1

Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego

Stowarzyszenie WroSpace

KATEGORIA MEDIA:

Redakcja Popularnonaukowa Akademickiego Radia LUZ Wrocław

Agnieszka Krzemińska

Marta A. Trzeciak

Redakcja Magazynu Historycznego "Mówią Wieki"

Zgłoszenia oceniało Jury, złożone z przedstawicieli środowiska naukowego i popularyzatorów nauki. Kapitule przewodniczy prof. Michał Kleiber - wiceprezes Europejskiej Akademii Nauk i Sztuki, wieloletni prezes PAN, b. minister nauki i informatyzacji, jeden z inicjatorów konkursu.

W skład Jury wchodzą: prof. Magdalena Fikus – popularyzatorka nauki, współorganizatorka warszawskiego Festiwalu Nauki, Robert Firmhofer – dyrektor Centrum Nauki Kopernik, red. Krzysztof Michalski – dziennikarz naukowy Polskiego Radia, dr hab. Robert Mysłajek - biolog i popularyzator nauki, a także przedstawiciel redakcji serwisu Nauka w Polsce. W skład Jury wchodzą też Dariusz Aksamit z Wydziału Fizyki PW i przewodniczący Rady Fundacji Marsz dla Nauki, prof. Wojciech Dindorf - emerytowany nauczyciel, który popularyzacją nauki zajmuje się od ponad 65 lat; dr Ireneusz Kaługa z Grupy EkoLogicznej; prof. Andrzej Katunin, który popularyzuje m.in. zagadnienia geometrii fraktalnej, Iwona Kieda - reprezentująca Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie, dr Magdalena Osial z IPPT PAN - autorka projektu "Manufaktura Naukowców, czyli Uniwersytet Każdego Wieku" oraz "Fluffy Science"; prof. Piotr Sułkowski z Uniwersytetu Warszawskiego, znany z projektu "Zapytaj fizyka"; Michał Szydłowski, który jako Pan Korek prowadzi pokazy naukowe m.in. dla szkół i podczas festiwali nauki; prof. Przemysław Wojtaszek z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - pomysłodawca i główny organizator ogólnopolskiej akcji „Noc Biologów".

"Tegoroczna edycja była bardzo różnorodna: niezwykłe tematy na popularyzację, nietradycyjne - ale też skuteczne metody dotarcia do odbiorcy z treściami naukowymi, niezwykli kandydaci, którzy często mimo młodego wieku mają już ogromne doświadczenie w popularyzacji i nieprzeciętne zasięgi. W konkursie zawsze doceniam pasjonatów oraz osoby ambitne i pomysłowe, i takich nie zabrakło również w tym roku. Ubolewam, że mogę zagłosować tylko na trzech kandydatów w kategorii, było tak wiele świetnych kandydatów. Ale cóż, takie są zasady konkursu" - podsumował prof. Andrzej Katunin, uczestniczący w I turze oceny.

Zwycięzców konkursu poznamy 9 grudnia 2022 r.

Działalność finalistów będzie prezentowana w serwisie Nauka w Polsce.

Celem konkursu Popularyzator Nauki jest uhonorowanie osób, zespołów osób i podmiotów instytucjonalnych, które popularyzują naukę wśród Polaków, pomagają innym lepiej zrozumieć zjawiska zachodzące wokół człowieka, przybliżają najnowsze wyniki badań naukowych, dzielą się wiedzą i pasją naukową. W konkursie oceniana jest działalność popularyzatorska skierowana do osób, które nie są związane zawodowo z popularyzowanym obszarem wiedzy.

Konkurs organizowany jest od 2005 roku przez serwis Nauka w Polsce, wydawany przez Fundację Polskiej Agencji Prasowej ze środków programu „Nauka dla Społeczeństwa” Ministerstwa Edukacji i Nauki. Jest to no najstarszy i najbardziej prestiżowy w Polsce konkurs, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki.

Wśród laureatów konkursu są m.in. filozof przyrody ks. prof. Michał Heller, neurobiolog prof. Jerzy Vetulani, autor telewizyjnych programów Wiktor Niedzicki, popularyzator astronomii Karol Wójcicki, duet "Crazy Nauka", twórcy portalu "Nauka o klimacie", a także instytucje takie jak Centrum Nauki Kopernik, Polska Akademia Dzieci czy Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego.

Nauka w Polsce

zan/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe NAWA

    40 farmaceutów i lekarzy otrzyma finansowanie w ramach programu Walczak NAWA

  • Gala Nagrody Przewroty. Źródło: CNK

    Centrum Nauki Kopernik przyznało Nagrodę Przewroty za działania zmieniające edukację

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera