Drużyna od „naukowych rejsów” na antenie

Fot. Filip Musiał
Fot. Filip Musiał

Dlaczego powstają radioaktywne skamieniałości? Co nas obrzydza i jak się w tym różnimy? – to niektóre najnowsze tematy przygotowane przez redakcję popularnonaukową Akademickiego Radia LUZ. W sumie tygodniowo na antenie tej niekomercyjnej rozgłośni radiowej Politechniki Wrocławskiej pojawia się 180 minut treści naukowych.

Redakcja Popularnonaukowa Akademickiego Radia LUZ Wrocław znalazła się wśród tegorocznych finalistów konkursu „Popularyzator Nauki” w kategorii Media.

Redakcja popularnonaukowa w Akademickim Radiu LUZ została wyodrębniona z redakcji informacyjno-publicystycznej w 2019 r. „Wówczas jedna z radiowych rekrutacji zaowocowała utworzeniem grupy współpracowników skoncentrowanych na tematyce naukowej” - wspomina Martyna Dziakowicz, szefowa redakcji popularnonaukowej w Akademickim Radiu LUZ.

Działalność redakcji opiera się na prezentacji osiągnięć naukowych i innowacji wrocławskiego środowiska - od działań zaangażowanych studentów i kół naukowych, przez wydarzenia organizowane na różnych wrocławskich uczelniach, po rozmowy i prezentacje dorobku najaktywniejszych wrocławskich badaczy. „Popularyzacja nauki jest przede wszystkim przestrzenią naszego wspólnego działania jako drużyny. Napędzamy się swoimi pomysłami, dyskutujemy, chętnie pytamy o drogę nasze słuchaczki i słuchaczy. Przekazujemy sobie pałeczkę przed mikrofonem tak, żeby do realizacji nowych tematów podchodzić ze skumulowaną energią, a przy okazji doładowywać akumulatory naszych naukowych pasji” - mówi serwisowi Nauka w Polsce Martyna Dziakowicz, szefowa redakcji popularnonaukowej w Akademickim Radiu LUZ.

Obecnie redakcję popularnonaukową w Radiu LUZ tworzą: Agnieszka Barbach, Jakub Jastrzębski, Anna Buchwald, Marta Gil, Natalia Błaszczyk, Karol Korczyński, Paweł Chlastacz, Michał Trojanowski, Adam Kabański, Inga Werecka, Kamila Młodawska, Ula Dobrut, Łukasz Radliński, Maciej Karcz i Maciej Makoś.

Czy popularyzacja nauki jest trudna? „Bywa, ale staramy się traktować to jak wielkie wyzwanie, szczególnie w medium, w którym się poruszamy, czyli radiu” - podkreśla Dziakowicz. „Nie mamy możliwości skorzystania z żadnych innych pomocy, poza jedynym narzędziem, którym pozostają nasze głosy i głosy osób goszczących na naszej antenie” - dodaje.

Zaznacza, że „ma to też drugą stronę medalu”. „Jesteśmy w stanie zabierać ludzi w unikatowe podróże po świecie nauki, które dają im nowe spojrzenie na świat, a nam pomagają stawać się lepszymi popularyzatorami” - mówi szefowa redakcji popularnonaukowej w Radiu LUZ. Zaznacza, że redakcja jest „zawsze w gotowości, żeby wcielać się w role przewodników naukowych rejsów na falach Radia LUZ, we Wrocławiu i nie tylko”.

Reporterów redakcji popularnonaukowej można usłyszeć w audycji popularnonaukowej „Na Synapsach” emitowanej w soboty między godziną 15.00 a 17.00 oraz w środowe popołudnia między godziną 17.00 a 18.00. Przeprowadzają rozmowy na żywo z naukowcami, prezentowane są relacje z wydarzeń naukowych, omawiane są zagadnienia tematyczne dopasowane do aktualnych wydarzeń z Polski i świata.

Na co dzień reporterzy związani są z branżą STEM i life-science. „Wykształcenie i zainteresowania reporterów pozwalają promować badania naukowe prowadzone na poszczególnych uczelniach” - podkreśla szefowa redakcji popularnonaukowej. Jako przykład podaje rozmowy z naukowcami z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej, które zaowocowały cyklem audycji o stopniu antropogenicznego zanieczyszczania środowiska oraz metodach zwalczania nadmiernej ekspozycji na czynniki szkodliwe i bieżących problemach ochrony środowiska”.

W codziennym, popołudniowym paśmie publicystycznym Radia LUZ reporterzy z redakcji naukowej „ujarzmiają naukę” opowiadając na antenie o najnowszych odkryciach świata nauki. Nacisk kładą na to, aby wiedza była przekazywana w sposób jak najbardziej przystępny. Na antenie można było usłyszeć m.in. pełną relację z tygodnia noblowskiego oraz komentarze aktualnych sukcesów wrocławskich studentów i naukowców w konkursach o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Dodatkowo, codziennie od poniedziałku do piątku o godz. 6.00, 11.00 i 15:00 wydawany jest naukowy serwis informacyjny.

„W sumie treści naukowe zajmują na antenie Akademickiego Radia Luz około 180 minut tygodniowo” - podsumowano w zgłoszeniu do konkursu „Popularyzator nauki”. Dodatkowo, rozmowy prezentowane są także jako podcasty, zarówno na serwisach podcastowych kanału Na Synapsach, jak i na głównym profilu Radia LUZ pod #nauka.

Odbiorcą audycji redakcji popularnonaukowej może być każdy, kto słucha Akademickiego Radia LUZ lokalnie na 91,6 fm (bez ograniczeń) lub dzięki stronie internetowej radioluz.pl „Chociaż grono słuchaczy stanowią głównie studenci i absolwenci wrocławskich uczelni, dane potwierdzają, że pokaźną część słuchaczy zaczynają stanowić również wrocławianie z innych grup wiekowych, doceniający muzykę, brak reklam i szczegóły na temat życia miasta, w tym jego akademickiego funkcjonowania” - zaznacza Dziakowicz.

Redakcja popularnonaukowa Akademickiego Radia LUZ patronuje wydarzeniom naukowym, współpracuje z naukowymi organizacjami i wydawnictwami. Relacjonuje i promuje takie wydarzenia, jak Dolnośląski Festiwal Nauki, Word Space Week Wrocław, Robotic Arenę, Science Game Jam Wrocław, działania wrocławskiej Akademii Młodych Uczonych i Artystów oraz Academii Iuvenum. Na antenie można było usłyszeć o programach badawczych realizowanych w Fundacji ZOO Wrocław, o wrocławskim plebiscycie “30 Kreatywnych”, działaniach stowarzyszenia Innspace oraz Koalicji Wrocławskiej Ochrony Klimatu, Instytucie Astronomicznym UWr i wielu innych inicjatywach.

Misją redakcji popularnonaukowej jest także „zwiększanie świadomości społecznej w zakresie chorób cywilizacyjnych”, o których chętnie na antenie opowiadają eksperci z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

„Wspieramy także cykliczne akcje “Skonsultuj z Farmaceutą” organizowane przez ww. UM w przestrzeniach wrocławskich centrów handlowych” - zaznacza Dziakowicz.

Na antenie radia LUZ usłyszeć można również cykle rozmów pod hasłem #SzczepimySięNaLuzie i #CozTąOdrą? oraz “Strzał w dziesiątkę”, czyli obszerne naukowe podsumowanie dekady (2010-2019) opracowane przez zespół redakcyjny”.

Wybrane materiały dostępne są bezpośrednio w podcastach Akademickiego Radia LUZ pod #nauka (https://anchor.fm/radioluz), na kanale audycji Na Synapsach (https://anchor.fm/na-synapsach) oraz (także w formie artykułów) na stronie internetowej www.radioluz.pl

PAP - Nauka w Polsce

amk/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 13.02.2019. Prof. Jacek Moll. PAP/Grzegorz Michałowski

    Łódź/ Profesor Jacek Moll doktorem honoris causa Politechniki Łódzkiej

  • Na zdjęciu dr hab. n. med. Andrzej Wojtyła. PAP/Tomasz Wojtasik. 12.06.2023

    Kalisz/ Andrzej Wojtyła ponownie rektorem Uniwersytetu Kaliskiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera