Fot. materiały prasowe

Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie zaprasza na Festiwal Wiedzy i Kultury Europejskiej

Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie zaprasza 13 i 14 października na Festiwal Wiedzy i Kultury Europejskiej organizowany w ramach obchodów 20-lecia Polski w Unii Europejskiej.

  • , 04.10.2024. Otwarcie nowego budynku Centrum Technologii Kosmicznych oraz Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ AGH otwiera Centrum Technologii Kosmicznych w nowej siedzibie

    Akademia Górniczo-Hutnicza (AGH) w Krakowie otwiera w piątek Centrum Technologii Kosmicznych (CTK) w nowoczesnej siedzibie, a rektor uczelni poinformował o planie otworzenia kierunku technologie kosmiczne.

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ UMB rozwija bazę dydaktyczną, aby podnosić jakość kształcenia studentów

    Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB) zainaugurował w piątek nowy rok akademicki. Uczelnia stawia m.in. na rozwój bazy dydaktycznej, aby dalej podnosić jakość kształcenia studentów.

  • 04.10.2024. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek podczas briefingu prasowego w związku z inauguracją roku akademickiego AGH w Krakowie.  PAP/Łukasz Gągulski

    Minister nauki: jeszcze w październiku powinna być decyzja ws. rektora UKEN

    Szef resortu nauki Dariusz Wieczorek zapowiedział w piątek, że jeszcze w październiku powinna zapaść decyzja o tym, czy prof. Piotr Borek zostanie na stanowisku rektora Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej (UKEN) w Krakowie. "Sprawa jest w toku" - dodał.

  • Fot. Adobe Stock

    Międzynarodowe studia na polskich uczelniach z finansowaniem NAWA

    NAWA wybrała międzynarodowe programy studiów, które zostaną sfinansowane w programie KATAMARAN. Wśród nowości jest polsko-indonezyjska architektura krajobrazu, polsko-chińska elektromobilność oraz globalna dyplomacja, pośród już istniejących – religioznawstwo i zrównoważony rozwój.

  • 04.10.2024. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek podczas briefingu prasowego w związku z inauguracją roku akademickiego AGH w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Minister Wieczorek o nakładach na naukę i NCN: prosiłbym o sprawiedliwą ocenę

    Minister nauki Dariusz Wieczorek zaapelował w piątek w Krakowie o sprawiedliwą ocenę działań jego resortu ws. nakładów na naukę. Odniósł się w ten sposób do niedawnego apelu środowiska naukowego o zwiększenie nakładów w 2025 r. na badania naukowe, w tym Narodowe Centrum Nauki.

  • 03.10.2024. Inauguracja działalności Centrum Obserwacyjnego Polskiej Agencji Kosmicznej na terenie Akademickiego Ośrodka Szybowcowego Politechniki Rzeszowskiej w miejscowości Bezmiechowa, 3 bm. Obserwatorium pozwoli Polskiej Agencji Kosmicznej na m.in. testowanie nowych rozwiązań technologicznych, szkolenie personelu w zakresie obserwacji SST czy testowanie i doskonalenie procedur operacyjnych. PAP/Darek Delmanowicz

    Podkarpackie/ W Bezmiechowej otwarto Centrum Obserwacyjne Polskiej Agencji Kosmicznej

    Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) wybudowała w Bezmiechowej Centrum Obserwacyjne - na szczycie góry, gdzie znajduje się Akademicki Ośrodek Szybowcowy Politechniki Rzeszowskiej. Stamtąd będzie śledzić sztuczne satelity krążące na orbicie wokół Ziemi. Centrum otwarto w czwartek.

  • Fot. Adobe Stock

    MSZ i MNiSW zwrócą się do polskich uczelni o zwiększenie pomocy dla palestyńskich studentów

    Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Andrzej Szeptycki poinformował PAP, że resort skieruje prośbę do władz polskich uczelni o zwiększenie pomocy stypendialnej dla palestyńskich studentów. O to samo będzie wnioskował wiceszef MSZ Andrzej Szejna.

  • 03.10.2024. Pokaz aparatury badawczej w ramach VI Spotkania Nauki z Biznesem w laboratorium Hali Technologicznej Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, 3 bm. Wydarzenie zorganizowane zostało wraz z Centrum Inicjatyw Gospodarczych - Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego oraz Lubuskim Klastrem Metalowym. PAP/Marcin Bielecki
    Innowacje

    Szczecin/ Spotkanie nauki z biznesem w laboratoriach ZUT

    Naukowcy Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie i przedstawiciele 70 firm spotkali się w czwartek w hali technologicznej wydziału mechaniki i mechatroniki, by sprawdzić możliwości nowoczesnej infrastruktury badawczej i rozwijać współpracę uczelni z gospodarką.

  • Fot. Adobe Stock

    MKiDN: zainaugurowaliśmy nowy rok w uczelniach artystycznych

    Sławomir Rogowski, podsekretarz stanu w MKiDN, wziął udział w inauguracjach roku akademickiego 2024/2025 w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie - poinformowano w czwartek na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Najpopularniejsze

  • Polska 1979-01-23. Program "Sondy" - Muzyka i komputery. Nz: m.in. prowadzący Zdzisław Kamiński (L) i Andrzej Kurek (P). soa PAP/Edmund Radoch

    35 lat temu zginęli twórcy „Sondy”, programu o nauce, który w PRL był oknem na świat

  • Prof. Pałys: System ewaluacji działalności naukowej wymaga zmian

  • Przewodnicząca KRASP: mam nadzieję, że wzrośnie autorytet szkół wyższych

  • Norman Davies: Polska po II wojnie światowej to kraj sztucznie homogeniczny

  • Prof. Zaleski: musimy wrócić do idei budowy zbiorników w Kotlinie Kłodzkiej

  • Adobe Stock

    Smugi kondensacyjne chłodzą w dzień, grzeją w nocy

  • Webb odkrył nietypową galaktykę

  • Nowe wiązanie chemiczne: wystarczy jeden elektron

  • Komary nie znoszą konopi

  • Zbyt krótki sen matki w ciąży zaburza rozwój dziecka

Fot. Adobe Stock

Mykolog: unikajmy grzybów rosnących na terenach popowodziowych

Nie należy jeść grzybów zebranych z terenów, które znajdują się poniżej zalanych miejscowości, gdzie można oczekiwać zanieczyszczeń m.in. substancjami ropopochodnymi – wskazuje mykolog dr hab. Marta Wrzosek, prof. UW. Nie należy się za to obawiać zbiorów z zalanych terenów górskich.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera