Fot. Adobe Stock

Kraków/ Uczelnie i miasto zachęcają do oszczędzania energii i wody

Uniwersytet Ekonomiczny, Akademia Sztuk Pięknych i Urząd Miasta w Krakowie rozpoczęły w piątek kampanię społeczną "Oszczędź siebie", w ramach której będą zachęcać do oszczędzania energii elektrycznej i wody.

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Widłak: nieuczciwość w nauce wynika z chęci zdobycia zatrudnienia, awansu lub nagrody

    Nieuczciwość w nauce najczęściej wynika z chęci zdobycia zatrudnienia, awansu lub nagrody; aby temu przeciwdziałać, dokonując oceny dorobku badacza, nie należy skupiać się tylko na liczbie publikacji - powiedział PAP rzecznik ds. rzetelności naukowej UG dr hab. Tomasz Widłak, prof. UG.

  • Fot. materiały prasowe Politechnika Łódzka

    Na Politechnice Łódzkiej otwarto Frankofońskie Centrum Zatrudnienia

    W Centrum Kształcenia Międzynarodowego Politechniki Łódzkiej otwarto w piątek Frankofońskie Centrum Zatrudnienia. Jest to pierwszy tego typu projekt realizowany w Polsce przez Frankofońską Agencję Uniwersytecką (AUF).

  • Fot. materiały prasowe
    Popularyzacja

    Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki w dniach 9-18 maja

    Ponad 500 różnych wydarzeń: wykładów, warsztatów, gier, koncertów, wystaw, spektakli i pokazów przygotowały podlaskie uczelnie i park naukowo-technologiczny na Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki, który odbędzie się w dniach 9-18 maja. Zwieńczeniem ma być naukowy piknik na stadionie w Białymstoku.

  • Fot. Adobe Stock

    Gliwice/ 49 uczniów nagrodzonych w finale konkursu "O złoty indeks Politechniki Śląskiej"

    Zakończyła się dziewiąta edycja konkursu "O złoty indeks Politechniki Śląskiej". Spośród 191 uczestników nagrodzonych zostało 49 uczniów, którzy dzięki swoim wynikom zdobyli indeks uczelni lub punkty preferencyjne w rekrutacji na studia techniczne.

  • Fot. Adobe Stock
    Student

    Raport: w akademikach w Polsce brakuje 400 tys. miejsc noclegowych

    Publiczne akademiki oferują studentom w Polsce ok. 115 tys. miejsc, a zapotrzebowanie jest na kolejne 400 tys. - wynika z raportu firmy JLL. W samej Warszawie brakuje ok. 60 tys. miejsc, co czyni ją czwartym miastem w Europie pod względem niedoboru takich lokali.

  • 10.04.2025. Ćwiczenia reagowania kryzysowego Kryzys 25 w Centrum Symulacji Medycznej, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, 10 bm. Wydarzenie jest organizowane przez Akademię Wojsk Lądowych. Scenariusz zakładał akcję ratunkową, po pożarze. Celem ćwiczeń jest koordynacja służb, rozwinięcie zdolności organizacyjnej, analiza sprawności działania, praktyczne nauczanie studentów ratownictwa medycznego i wydziału lekarskiego poprzez symulowane działania ratunkowe. PAP/Maciej Kulczyński
    Student

    Wrocław/ Studenci AWL z innymi służbami ćwiczyli akcje ewakuacyjne

    Cywilni studenci Akademii Wojsk Lądowych, którzy studiują na kierunku zarządzanie kryzysowe, wspólnie z innymi służbami ćwiczyli akcje ewakuacyjne we Wrocławiu. „Kryzys 25” to dziesiąta edycja takich zajęć, koordynujących działania służb w sytuacji zagrożeń i odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w kraju.

  • 14.01.2025. PAP/Albert Zawada

    Wiceministra nauki: w ustawie o szkolnictwie wyższym chcemy uwzględnić walkę z mobbingiem

    W znowelizowanej ustawie Prawo o szkolnictwo wyższe i nauce chcemy zawrzeć elementy, które by wspierały walkę z mobbingiem – powiedziała w czwartek wiceministra nauki Karolina Zioło-Pużuk. Dodała, że resort planuje wiele działań, które mają poprawić zdrowie psychiczne studentów i pracowników w środowisku akademickim.

  • Fot. materiały prasowe

    Rusza konkurs FNP na polsko-ukraińskie projekty naukowe

    Rusza piąty konkurs w programie "Dla Ukrainy", który wspiera współpracę naukowców z Polski i Ukrainy, realizujących wspólne badania z zakresu nauk humanistycznych i społecznych - poinformowała Fundacja na rzecz Nauki Polskiej. Wnioski można składać do 2 czerwca.

  • 21.06.2023 PAP/Jakub Kaczmarczyk

    Poznań/ Ruszył konkurs architektoniczny ws. Domu Studenckiego "Jowita"

    W środę 9 kwietnia ruszył konkurs na najlepszą koncepcję zabudowy działek przy ul. Zwierzynieckiej w Poznaniu – poinformował UAM. Konkurs architektoniczny dotyczy opracowania koncepcji przestrzennej zagospodarowania terenu wokół Domu Studenckiego "Jowita" oraz koncepcji przebudowy budynku akademika.

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    Mikroplastik – pełny wymiar związanych z nim zagrożeń dopiero zaczynamy poznawać

  • Do 2150 r. Wenecja może okresowo znaleźć się pod wodą; zagrożone też polskie miasta

  • Eksperci: polska nauka potrzebuje wzmocnienia wizerunku na świecie

  • Triasowy żółw z Tajlandii należy do nieznanego dotąd rodzaju; miał krewniaków w Polsce

  • Polscy badacze odkryli molekularne podłoże problemów z płodnością

  • Fot. Adobe Stock

    Leki takie jak Ozempic i Wegovy mogą znacznie zmniejszyć ryzyko demencji

  • Badania: ryzyko demencji, udaru mózgu i depresji zależy od 17 czynników, na wszystkie mamy wpływ

  • Towarzyszące człowiekowi psy mają negatywny wpływ na dzikie zwierzęta i ekosystemy

  • Nowy system wczesnego wykrywania autyzmu

  • Osoby pracujące w nocy powinny ograniczać nocne posiłki

Fot. Adobe Stock

Popularyzator astronomii: po prostu patrzmy w niebo

Wystarczy bezchmurne niebo i miejsce oddalone od źródeł światła, by oglądać gwiazdy, konstelacje, satelity i zmieniające się fazy Księżyca - powiedział PAP popularyzator astronomii, autor bloga "Z głową w gwiazdach" Karol Wójcicki. 14 kwietnia to Dzień Patrzenia w Niebo.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera