Fot. materiały prasowe

Prof. Jean-Sébastien Caux - z wykładem z serii "Zapytaj fizyka" już 15 kwietnia

Kolejny wykład z serii "Zapytaj fizyka", pod tytułem "The pursuit of exactness in quantum physics", wygłosi prof. Jean-Sébastien Caux. Spotkanie z nim odbędzie się 15 kwietnia w Warszawie.

  • Fot. Adobe Stock
    Ziemia

    Lublin/ Naukowcy z UMCS opracowali nową metodę odzyskiwania pierwiastków ziem rzadkich

    Naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie opracowali nową metodę odzyskiwania pierwiastków ziem rzadkich z baterii niklowo-wodorkowych, tzw. paluszków. Pierwiastki wykorzystywane m.in. do produkcji samochodów elektrycznych i laptopów są kluczowe dla rozwoju nowoczesnego przemysłu.

  • Stypendystka Optica Foundation Natalia Bednarek studiuje na kierunku Quantum Physics and Chemistry – Individual Research Studies na Wydziale Fizyki UW.
    Student

    Studentka UW z prestiżowym stypendium w dziedzinie optyki i fotoniki

    Natalia Bednarek, studentka na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, jako jedna z 20 młodych badaczek z całego świata otrzymała prestiżowe stypendium Optica Women Scholars. Program ten wspiera młode naukowczynie w rozwoju kariery naukowo-badawczej w optyce i fotonice.

  • Fot. Adobe Stock
    Wydarzenia

    (Ukradziony) Nobel - kolejny wykład z serii „Zapytaj fizyka" już 1 kwietnia

    „Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie! (Ukradziony) Nobel 2024" to kolejny wykład z serii „Zapytaj fizyka". Wygłosi go prof. Anna Dawid we wtorek 1 kwietnia.

  • Fot. Adobe Stock
    Wydarzenia

    Fizyka kondensatów Bosego-Einsteina – trwa cykl otwartych wykładów online

    Jeszcze do 23 kwietnia potrwa cykl cotygodniowych, otwartych wykładów online na temat fizyki kondensatów Bosego-Einsteina, który organizuje Fundacja Candela wraz z naukowcami z Uniwersytetu Warszawskiego. Najbliższy wykład - 19 marca.

  • truktury wytwarzane w technologiach przyrostowych (fot. PWr)
    Technologia

    Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej pracują nad nowymi materiałami do budowy okrętów wojskowych

    Zespół naukowców z Politechniki Wrocławskiej wchodzi w skład międzynarodowego konsorcjum, które rozpoczęło badania nad nowymi materiałami technologii stealth dla okrętów wojennych – podała w środę wrocławska uczelnia.

  • Na zdjęciu od lewej badacze z Wydziału Fizyki UW: dr Matthew Frye, prof. Michal Tomza, Maks Walewski. Fot. Mirosław Kaźmierczak/UW

    Kwantowa kontrola zderzeń nie tylko w ultraniskich temperaturach

    W ultraniskich temperaturach zderzenia międzyatomowe są dość proste do przewidzenia, a ich wynik można kontrolować przy użyciu pola magnetycznego. Badania pokazują jednak, że jest to możliwe również w temperaturach wyższych, niż dotychczas sądzono.

  • Na zdj. Wiry wodne. Rozwiązania równań Naviera-Stokesa pozwalają przewidywać zachowanie cieczy w różnych warunkach, od ruchu oceanów, przez przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, po dynamikę plazmy kwarkowo-gluonowej w skalach subatomowych. Fot. Maciej Łebek, Wydział Fizyki UW.

    Dynamika cieczy w skali układów kwantowych- równania Naviera-Stokesa schodzą na poziom kwantów

    Co na poziomie kwantowym nadaje cząstkom właściwości cieczy? Do opisu dynamiki cieczy używa się równań Naviera-Stokesa. Badacze z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego wykazali, że równania te - stosowane dotąd w opisie układów klasycznych - mogą też znaleźć zastosowanie w opisie cieczy kwantowych.

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspertka: energia fuzyjna może być jednym z fundamentów światowej energetyki

    Europejski reaktor fuzyjny WEST utrzymał wodorową plazmę przez ok. 22 minuty, pobijając chiński rekord sprzed kilku tygodni. To ważny krok w kierunku pozyskiwania energii z fuzji jądrowej - oceniła dla PAP dr hab. Agata Chomiczewska, prof. Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy (IFPiLM).

  • Rys: Symulacja pokazująca rejestrację najbardziej energetycznego neutrina w podwodnym teleskopie ARCA. Rozbłyski wypatrzone były przez czujniki unoszące się na 700-metrowych strunach zakotwiczonych w Morzu Śródziemnym. Na ilustracji pokazano, jak duża jest instalacja badawcza w porównaniu z Wieżą Eiffla. Źródło: KM3NeT

    Mistrzostwo świata w neutrinach: rekordowy błysk z kosmosu na dnie morza

    Podwodny teleskop KM3NeT umieszczony na dnie Morza Śródziemnego zarejestrował kosmiczne neutrino o rekordowej energii 220 petaelektronowoltów - to energia tysiące razy większa niż w CERN.

Najpopularniejsze

  • 16.04.2025.  Na zdjęciu astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski (L) i dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej Josef Aschbacher (P) podczas wywiadu dla Polskiej Agencji Prasowej, przed drugim dniem III Konferencji Bezpieczeństwa ESA na Zamku Królewskim w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

    Dyrektor Europejskiej Agencji Kosmicznej dla PAP: potrzebne przepisy dotyczące kosmosu

  • Czego potrzebują naukowcy, jeśli chodzi o zastosowanie wyników badań? - ankieta

  • EKG/ Minister nauki: przyszłość należy do tych, którzy chcą się uczyć cały czas

  • Naukowcy: zimne superziemie powszechne w Drodze Mlecznej

  • Obce gatunki w środowisku: pirania w Sanie i “biegnący” bambus nad Lubatówką

  • Źródło: ESA & NASA/Solar Orbiter/EUI Team, E. Kraaikamp (ROB)

    Solar Orbiter przesłał wyjątkowe zdjęcie Słońca

  • "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Chiny/ Załoga misji Shenzhou-20 dotarła na stację kosmiczną

  • Google tworzy tłumacza języka delfinów

  • Tlen pod wysokim ciśnieniem pomaga po radioterapii

16.04.2025. Na zdjęciu astronauta Sławosz Uznański. PAP/Radek Pietruszka

Start misji Ax-4 z polskim astronautą - 29 maja

Start misji Ax-4 z Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) odbędzie się 29 maja – podała we wtorek firma Axiom Space. Astronauci będą prowadzić badania związane m.in. z wpływem mikrograwitacji na organizm człowieka, obserwacją Ziemi i paliwami przyszłości.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera