Oto odpowiedzi na pytania:
1. Jak brzmi nazwa pierwszej polskiej misji technologiczno-naukowej na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS)?
* Ignis
2. Jak nazywa się stanowisko archeologiczne na pustyni Al-Subiyah w północnym Kuwejcie, gdzie archeolodzy odkryli figurkę sprzed 7 tys. i ceramikę lokalnej produkcji? Stanowisko to od 2009 roku jest obiektem badań kuwejcko-polskiej ekspedycji działającej z ramienia Kuwejckiej Narodowej Rady Kultury, Sztuki i Literatury (NCCAL) oraz Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego (CAŚ UW).
* Bahra 1
3. W którym roku zainaugurowano działalność Centralnego Instytutu Wychowania Fizycznego?
* 1929
Osoby, które udzieliły prawidłowych odpowiedzi i do których odezwiemy się w tym tygodniu, to:
ad...a@wp.pl
kr...a@onet.pl
Gratulujemy!
A oto nowe pytania:
1. Jak nazywa się misja kosmiczna, w ramach której 5 grudnia z Centrum Kosmicznego Satish Dhawan w Indiach wystrzelono dwa europejskie satelity? Utworzą one formację na orbicie okołoziemskiej, dzięki czemu możliwa będzie obserwacja korony słonecznej. W projekcie biorą udział także polskie instytucje i firmy.
2. Jak brzmi łacińska nazwa małży zwanych sercówkami, które mogą doświetlać swoje symbiotyczne glony?
3. Jak nazywa się gatunek ściśle chronionego owada, który został zaobserwowany na kampusie Uniwersytetu Wrocławskiego. Owad jest ciepłolubny, w Polsce należy do rzadkości.
Odpowiedzi prosimy przesyłać za pośrednictwem poniższego formularza. Czekamy na nie do 16 grudnia 2024 r. włącznie. Następnego dnia odezwiemy się do laureatów.
Udział w konkursie jest jednoznaczny z akceptacją regulaminu.