Ludzie bardzo chcą wiedzieć, co się dzieje w nauce. Bardzo chcą zrozumieć świat i stojące za nim mechanizmy - mówi Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka, rzeczniczka Centrum Badań Kosmicznych PAN, laureatka nagrody im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną.
Pokazujemy, że popularyzować naukę można naprawdę wszędzie - mówi Anna Pawłowska-Zygarowicz, organizatorka Strefy Naukowej Festiwalu Fantastyki Pyrkon - przedsięwzięcia, które wygrało w XX edycji konkursu Popularyzator Nauki, w kategorii Zespół.
Staramy się docierać do młodzieży, opowiadać o nauce tak, aby ich zachęcić i zmotywować do wysiłku intelektualnego - mówi Szymon Charzyński, redaktor naczelny pisma "Delta", które zdobyło nagrodę główną w konkursie Popularyzator Nauki.
W ramach konkursu o Złoty Medal Chemii wyłoniono autorów najlepszych prac licencjackich i inżynierskich z zakresu nauk chemicznych. W 14. edycji konkursu zwyciężył Jan Kachnowicz z Uniwersytetu Wrocławskiego, który badał chroniący przed drobnoustrojami peptyd z ludzkiej śliny.
Nagrodę Główną w 20. edycji konkursu Popularyzator Nauki otrzymała redakcja miesięcznika "Delta". Podczas środowej uroczystości w Warszawie nagrodzono także zwycięzców w pięciu kategoriach: naukowiec, animator, zespół, instytucja oraz media. Przyznano też dwa wyróżnienia.
10 naukowców zostało uhonorowanych Śląską Nagrodą Naukową za wybitne osiągnięcia naukowe oraz wkład w rozwój nauki. Nagrody przyznano przedstawicielom siedmiu uczelni, podczas 8. Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach, za osiągnięcia z zakresu badań podstawowych, stosowanych oraz interdyscyplinarnych.
Czterej uczeni: dr hab. Sebastian Glatt, prof. Janusz Lewiński, prof. Krzysztof Sacha i prof. Marcin Wodziński odebrali w środę w Warszawie Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Wyróżnienia przyznano po raz 33.
Po czteroletniej przerwie, spowodowanej przez Covid i wojnę w Ukrainie, Instytut Polski w Kijowie wznowił przyznawanie nagrody im. Jerzego Giedroycia dla młodych ukraińskich naukowców za najlepsze prace, poświęcone stosunkom między Polską i Ukrainą.
Historyk sztuki nowoczesnej, prof. Andrzej Turowski został laureatem Nagrody im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego, przyznawanej przez Uniwersytet Łódzki za wybitne dzieło naukowe z zakresu nauk humanistycznych. Zwycięzca jubileuszowej, 10. edycji konkursu otrzyma 70 tys. zł na dalsze badania naukowe.
Dla Narodowego Centrum Nauki przeznaczone zostanie dodatkowe 500 mln zł - poinformował w piątek premier Donald Tusk na spotkaniu z laureatami nagrody Prezesa Rady Ministrów za osiągnięcia naukowe za 2023 r. Premier podkreślił wagę pracy naukowców dla bezpieczeństwa i rozwoju Polski i Europy.