Źródło: Wikipedia/ domena publiczna. Fot. Tadeusz Rolke

20 lat temu zmarł Stefan Swieżawski – filozof, świecki audytor na II Soborze Watykańskim

18 maja 2004 r. zmarł prof. Stefan Swieżawski - świecki audytor na II Soborze, znawca filozofii średniowiecznej. "W średniowieczu krytyka była niesłychanie żywa" - podkreślał. "A u nas dzisiaj krytyka spraw kościelnych jest traktowana jako uderzenie w Kościół" - przypominał.

 • Źródło: Wikipedia/ domena publiczna

  80 lat temu żołnierze generała Władysława Andersa zdobyli Monte Cassino

  80 lat temu, w południe 18 maja 1944 r., na gruzach klasztoru Monte Cassino plutonowy Emil Czech odegrał hejnał mariacki, ogłaszając zwycięstwo w jednej z najbardziej zaciętych batalii II wojny światowej. Okupione wielkimi stratami zwycięstwo stało się fundamentem legendy „armii zesłańców”.

 • Wolin. Fot. Adobe Stock

  Naukowe obchody 900-lecia chrztu Pomorza

  Historycy i archeologowie z północnej i środkowej Europy spotkają się w czerwcu, aby omówić tematy związane z chrystianizacją krajów nadbałtyckich w czasie średniowiecza. Konferencja „Chrzest Pomorza” odbędzie się w 900-lecie misji św. Ottona z Bambergu na Pomorzu. Wydarzenie zaplanowane jest między 17 a 19 czerwca w Wolinie i Kamieniu Pomorskim.

 • Watykan, 16.05.2024. Szef UdSKiOR Lech Parell (P) oraz weterani Armii Andersa: kpt. Władysław Dąbrowski (2P), Józef Czesław Skrzynecki (3P) i kpt. Armii USA dr Krzysztof Flizak (4P) uczestniczą w Bazylice Św. Piotra w Watykanie w modlitwie w ramach obchodów 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino. PAP/Albert Zawada

  Lech Parell: Monte Cassino symbolem zwycięstwa, poświęcenia i emigracji

  Monte Cassino to pod każdym względem symbol - naszego zwycięstwa, poświęcenia, umiejętności współdziałania z aliantami, ale także naszej emigracji, bo wiemy, że na tej ziemi zostało 924 polskich żołnierzy - powiedział PAP szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell.

 • 21.02.2023. Przewodnicząca Rady Języka Polskiego prof. Katarzyna Kłosińska. PAP/Jakub Kaczmarczyk

  Prof. Katarzyna Kłosińska: Nigdy nie zrezygnujemy z "ó" czy "rz"

  Nigdy nie zrezygnujemy z "ó" czy "rz". Pisownia tych znaków uwarunkowana jest systemem języka. Gdybyśmy mieli zapisywać "kruwka", to nie zauważalibyśmy związku tego słowa z "krową" - powiedziała PAP przewodnicząca Rady Języka Polskiego (RJP) prof. Katarzyna Kłosińska.

 • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

  95. rocznica otwarcia Powszechnej Wystawy Krajowej

  16 maja 1929 r. w Poznaniu otwarto Powszechną Wystawę Krajową. "Miała ukazać dziesięcioletni dorobek niepodległego kraju w gospodarce, przemyśle, kulturze i sztuce" - powiedział PAP prezes zarządu Międzynardowych Targów Poznańskich Tomasz Kobierski. W ciągu 138 dni PWK zwiedziło 4,5 mln osób.

 • Warszawa, 16.10.2014. Galeria Faras im. prof. Kazimierza Michałowskiego w MNW. Malowidło ukazujące św. Annę - jedno z najbardziej znanych przedstawień z Faras. Fot. PAP/Paweł Supernak

  Nestor archeologii prof. Kazimierz Michałowski patronem pasażu w centrum stolicy

  Prof. Kazimierz Michałowski, nestor polskiej archeologii śródziemnomorskiej, światowej sławy uczony, został patronem pasażu w Śródmieściu Północnym, w pobliżu Uniwersytetu Warszawskiego.

 • 10.11.2016 PAP/Bartosz Jankowski

  Poznań/ Archeolodzy badają teren, na którym ma powstać nowy pomnik

  Nowy pomnik upamiętniający Wielkopolan przymusowo przesiedlonych w czasie II wojny światowej ma stanąć na terenie parku im. Karola Marcinkowskiego, u zbiegu ul. Powstańców Wielkopolskich i ul. Towarowej w Poznaniu. Obecnie teren, na którym stanie pomnik, badają archeolodzy.

 • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

  214 lat temu urodziła się Marianna Orańska – niderlandzka królewna związana z Dolnym Śląskiem

  214 lat temu urodziła się Marianna Orańska, niderlandzka królewna związana z Dolnym Śląskiem. W Kamieńcu Ząbkowickim znajduje się pałac jej imienia. Poddani mówili o niej "Dobra Pani", a pamięć o niej została utrwalona w wielu nazwach miejscowych w okolicach Masywu Śnieżnika.

 • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

  Wrocław/ XVIII-wieczne ryciny w „trójwymiarze” na wystawie w Muzeum Architektury

  XVIII-wieczne ryciny przedstawiające architekturę m.in. Wrocławia, Londynu czy Lizbony można zobaczyć w „trójwymiarze” na wystawie w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Zwiedzający otrzymują iluzję trójwymiarowej przestrzeni dzięki zograskopowi – XVIII-wiecznej maszynie optycznej.

Najpopularniejsze

 • Łoś. Fot. Patryk Sacharewicz, mat. prasowe

  Od badylarza do łopatacza – zbadano zmiany wielkości poroża łosi w okresie bez polowań

 • Naukowcy chcą produkować chłód z ciepła

 • Naukowcy zapraszają Polaków: włączcie się w poszukiwania afrykańskich kleszczy

 • NCN: plan finansowy uwzględniający dodatkowe 200 mln zł podpisany przez ministra

 • Prof. Katarzyna Kłosińska: Nigdy nie zrezygnujemy z "ó" czy "rz"

 • Fot. Adobe Stock

  Metaboliczne podstawy autyzmu

 • Sztuczna inteligencja coraz lepiej oszukuje

 • Żel z białka, żelaza i złota zwalcza objawy i skutki spożycia alkoholu

 • Webb wykrył atmosferę w egzoplanecie

 • Roślinne diety chronią zdrowie – pokazuje 20 lat badań

28.06.2016 Na zdjęciu Olga Malinkiewicz. PAP/Marcin Obara

Olga Malinkiewicz wśród finalistów European Inventor Award 2024

Polska wynalazczyni Olga Malinkiewicz i kierowany przez nią zespół zostali finalistami European Inventor Award 2024 - poinformował w czwartek Europejski Urząd Patentowy. Zwycięzców konkursu poznamy 9 lipca; ceremonia odbędzie się na Malcie.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera