Fot. Adobe Stock

Łódź/ Pięć książek nominowanych do Nagrody im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego

Kapituła Nagrody im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego wskazała w piątek pięć książek, spośród których zostanie wybrane najlepsze dzieło humanistyczne w Polsce wydane w 2023 roku. Werdykt zostanie ogłoszony 1 grudnia podczas uroczystej gali w Filharmonii Łódzkiej.

  • Fot. Adobe Stock

    Konkurs Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki dla badaczy „epokowej zmiany”

    Konkurs specjalny na projekty polskich i niemieckich naukowców poświęcone „epokowej zmianie” wywołanej przez wojnę w Ukrainie ogłosiła Polsko-Niemiecka Fundacja na rzecz Nauki. Badacze mogą się ubiegać o kilkuletnie dofinansowanie w wysokości do 400 tys. euro.

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ XXI Powszechny Zjazd Historyków Polskich w dniach 17-20 września

    Pod hasłem "Człowiek twórcą historii" odbędzie się XXI Powszechny Zjazd Historyków Polskich, w dniach 17-20 września, w Białymstoku - poinformowali w czwartek organizatorzy. Przygotowano ponad 165 referatów historyków z Polski i z zagranicy, w programie znalazły się też propozycje dla mieszkańców.

  • Fot. Adobe Stock

    Lubelskie/ Archeolodzy znaleźli na Górze Chełmskiej pochówki dziecięce z XIII w.

    Podczas remontu ogrodzenia na Górze Chełmskiej w Chełmie archeolodzy znaleźli groby dziecięce z XIII w. Według badaczy jeden z nich ma cechy pochówku antywampirycznego.

  • 12.09.2024. Odkrycia z wykopalisk na Westerplatte. PAP/Adam Warżawa

    Gdańsk/ Archeologiczne odkrycia na Westerplatte w miejscu, w którym spadła bomba

    W trakcie prac wykopaliskowych na Westerplatte, prowadzonych w leju po bombie zrzuconej we wrześniu 1939 r., odkryto m.in. emaliowaną tabliczkę pochodzącą z drzwi pomieszczeń Składnicy - podało Muzeum II Wojny Światowej.

  • Fot. Adobe Stock

    We wrześniu premiera pierwszej pełnej biografii Henryka Arctowskiego

    Naukowiec do szpiku kości, podróżnik, odkrywca, działacz, marzyciel, idealista – tak Henryka Arctowskiego opisują Dagmara Bożek i Katarzyna Dąbkowska w pierwszej pełnej biografii tego pioniera polskich badań polarnych. Książka pt. „Henryk Arctowski. W świecie myśli” ukaże się 11 września.

  • Polska 1988. Aktorzy, m.in. Didi Ramati jako Wala Mirga i Horst Buchholz jako Dymitr Mirga podczas zdjęć do polsko-amerykańskiego dramatu wojennego w reż. Alexandra Ramatiego pt. "I skrzypce przestały grać". PAP/Afa Pixx/Krzysztof Wellman

    Śląskie/ Konferencją historyczno-edukacyjną uczczono 80. rocznicę zagłady Romów

    Konferencją historyczno-edukacyjną, zorganizowaną w katowickim Przystanku Historia IPN, uczczono w piątek przypadającą w tym roku 80. rocznicę zagłady Romów i Sinti. Przedstawiciele społeczności mówili, że to pierwsze takie upamiętnienie w regionie.

  • Hełm wydobyty na Łysej Górze. Fot. B. Kaczyński. Źródło: Państwowe Muzeum Archeologiczne

    Unikatowy hełm celtycki odkryli archeolodzy na Mazowszu

    Około 300 zabytków, m.in. żelaznych siekier, nożyc oraz unikatowy hełm celtycki z IV w. p.n.e., odnaleźli archeolodzy na stanowisku “Łysa Góra” na Mazowszu. Kierujący badaniami dr Bartłomiej Kaczyński ocenił, że znaleziony hełm to rzadki zabytek, przykład zaawansowanej metalurgii celtyckiej.

  • Obchody rocznicy egzekucji więźniów Pawiaka w Magdalence. Egzekucja więźniów Pawiaka w Magdalence miała miejsce 28 maja 1942 r. Niemcy rozstrzelali wówczas 223 osoby, w tym 22 kobiety. (mr) PAP/Adam Guz

    Dr Michał Palacz: Udało nam się ustalić tożsamość 185 obywateli polskich z preparatów mózgowych III Rzeszy

    Najbardziej poruszający aspekt mojej pracy to możliwość przywrócenia godności anonimowym ofiarom nazistowskiego reżimu, których organy jeszcze wiele lat po wojnie były bez skrupułów wykorzystywane przez naukowców jako obiekty badań - mówi w rozmowie z PAP dr Michał Palacz, historyk medycyny i migracji, pracownik naukowy Oxford Brookes University

  • Fot. Adobe Stock

    Pomorskie/ Archeolog: zeszliśmy do średniowiecznej zamkowej studni, wiemy, jak była budowana

    Archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego po dwóch latach wrócili do warowni zamku krzyżackiego w Człuchowie, by kontynuować prace badawcze w dawnej studni. Zeszliśmy na głębokość 11 m, wiemy, jak była budowana i że zasypano ją w XVII w. – powiedział PAP kierownik badań Marek Truszkowski.

Najpopularniejsze

  • 08.06.2015. Profesor Dariusz Jemielniak. PAP/Paweł Supernak

    Wiceprezes PAN: wierzę w deklarację ministra, że żaden przepis projektu reformy nie jest wyryty w kamieniu

  • Szeptycki: umiędzynarodowienie będzie warunkiem otrzymania habilitacji i profesury

  • M. Gdula: akceptuję część krytyki reformy PAN; jesteśmy gotowi rozmawiać o każdym zapisie

  • Na UJ powstało narzędzie do walki z wypaleniem zawodowym

  • Ekspertka: strach jest zaraźliwy

  • Stolica Zimbabwe - Harare. Źródło: Adobe Stock

    Zimbabwe/ Naukowcy twierdzą, że odkryli lekarstwo na chorobę Alzheimera i czerniaka

  • BepiColombo przesłała zdjęcia Merkurego

  • Ig Noble 2024 przyznane, m.in. za upijanie robaków i demaskowanie stulatków

  • Powstały roboty sterowane grzybnią

  • Galaktyki są dużo większe, niż sądzono

Fot. materiały prasowe

Wrocław/ Rozpoczyna się Dolnośląski Festiwal Nauki

Ponad 1,8 tys. wydarzeń – w tym interaktywne pokazy naukowe, wykłady, warsztaty, wycieczki edukacyjne – znalazło się w programie rozpoczynającego się w sobotę XXVII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. W tym roku impreza przebiega pod hasłem "Trenuj umysł!".

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera