Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przeprowadzili nowatorski w kraju zabieg implantacji zastawki mitralnej na bijącym sercu bez otwierania klatki piersiowej. Szczegóły operacji przedstawili w środę na konferencji prasowej.
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) ogłosiła wyniki 5. edycji programu stypendialnego im. prof. Franciszka Walczaka. Finansowanie na stypendia naukowe w 8 krajach dostanie 31 badaczy z dziedzin medycznych, farmaceutycznych i nauk o zdrowiu.
Zespoły transplantacyjne dwóch szpitali klinicznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadziły drugie w historii polskiej medycyny jednoczesne przeszczepienie płuc i wątroby. Zabieg wykonany w maju zakończył się sukcesem. 47-letni pacjent w stanie dobrym w środę opuści szpital.
Immunoterapia przyniosła przełom w leczeniu zaawansowanego lub nawrotowego raka trzonu macicy (raka endometrium) – oceniają eksperci. Jednak wciąż 8 na 10 polskich pacjentek z tym nowotworem nie ma dostępu do terapii lekami immunokompetentnymi – podkreślają.
Profilaktyka nie potrzebuje więcej debat, lecz działania – powiedziała PAP krajowa koordynatorka unijnego projektu JA PreventNCD dr Katarzyna Brukało. Projekt podsumowuje działania na rzecz zdrowia publicznego podczas trzydniowej konferencji, która rozpoczęła się w poniedziałek w Katowicach.
Prof. Henryk Skarżyński, wybitny lekarz, specjalista w otorynolaryngologii, audiologii i foniatrii otrzymał w Krakowie Nagrodę Polskiej Akademii Umiejętności im. Erazma i Anny Jerzmanowskich. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w Zamku Królewskim na Wawelu.
W chorobach nowotworowych głównym wyzwaniem dla neurochirurgów są przerzuty do mózgowia i rdzenia kręgowego. Występują one ponad 10-krotnie częściej niż guzy pierwotne ośrodkowego układu nerwowego – twierdzi prof. Tomasz Mandat.
Pierwsza terapia ukierunkowana molekularnie dla chorych na zaawansowanego raka pęcherza stanowi przełom w leczeniu tego nowotworu – oceniają eksperci. Jak podkreślają, dla chorych z inwazyjnym, przerzutowym rakiem pęcherza jest to skuteczniejsza i bezpieczniejsza alternatywa w stosunku do chemioterapii.
Dzięki przeciwciałom bispecyficznym leczenie raka płuca u pacjentów ze specyficznymi mutacjami stanie się jeszcze bardziej precyzyjne i skuteczne – ocenili eksperci na konferencji prasowej, która odbyła się w piątek w Warszawie.
Student Politechniki Krakowskiej wspólnie z naukowcami z Kanady, USA i Austrii będzie pracował nad nowymi metodami zapobiegania deminaralizacji kości u astronautów, którzy ze względu na przedłużoną ekspozycję na mikrograwitację są bardziej podatni na złamania i osteoporozę.