Objawy PTSD są powiązane z wyższym poziomem insuliny we krwi - pokazało badanie Uniwersytetu Śląskiego. To zaś może być pierwszy krok do insulinooporności, a następnie cukrzycy. Wczesne wykrywanie i leczenie PTSD może być więc sposobem na uniknięcie innych poważnych problemów zdrowotnych w przyszłości.
Znaczenie zawodu profilaktyka zdrowotnego będzie z roku na rok rosnąć – podkreślił dr Mateusz Grajek ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Zdaniem eksperta profilaktyka staje się dziś jednym z filarów nowoczesnego systemu ochrony zdrowia.
Narzędzie o nazwie Allerscan, które pozwoli oszacować liczbę dzieci cierpiących na alergie w Polsce, jak i potencjalnie nimi zagrożonych - opracowują naukowcy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Ma ono również pomóc rodzicom we wstępnej ocenie, czy ich dziecko ma wyższe ryzyko alergii.
Polscy naukowcy zrobili krok w kierunku wyjaśnienia zagadkowego związku między niskim poziomem krążącej we krwi lipoproteiny (a) a wzrostem ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2. Choć liczne badania obserwacyjne od dawna sugerowały istnienie tej zależności, nikomu wcześniej nie udało się wyjaśnić mechanizmów leżących u jej podstaw.
Jedna z najrzadszych chorób krwi - wrodzona zakrzepowa plamica małopłytkowa (cTTP) – może nagle zagrozić zdrowiu i życiu młodych osób, przypominają eksperci. Ich zdaniem szansą na powrót do normalności - bez uciążliwych objawów i wizyt w szpitalu - jest dla chorych enzymatyczna terapia zastępcza.
Postęp w leczeniu spowodował, że średnia długość życia pacjentów dotkniętych hemofilią znacznie się wydłużyła. Obecnie nie odbiega od długości życia osób zdrowych - poinformowało Stowarzyszenie Chorych na Hemofilię.
Mieliśmy dość ciężki sezon grypowy 2024/25, mogło być od 2,5 do 3 mln zachorowań na grypę – powiedział w środę główny inspektor sanitarny dr Paweł Grzesiowski. Ostrzegł, że pojawił się nowy wariant Covid-19, który może dać znać o sobie w kolejnych miesiącach.
Święta wielkanocne przypadają w okresie nasilonego pylenia brzozy, dlatego u osób uczulonych na pyłki brzozy mogą dawać się we znaki takie objawy, jak zatkany nos, katar, kichanie, łzawienie oczu a nawet kaszel i duszność – powiedział PAP alergolog dr Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego PIB w Warszawie.
Mechanizm odpowiedzialny za większą skuteczność szczepionek i terapii mRNA odkryli badacze z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie (IIMCB). Artykuł na ten temat ukazał się na łamach prestiżowego czasopisma „Nature”.
Wczesne wykrycie czerniaka daje szanse na pełne wyleczenie - przypomnieli eksperci z Uniwersyteckiego Centrum Dermatologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Placówka właśnie zakupiła nowoczesny wideodermatoskop do badania zmian skórnych.