Na zdjęciu prof. Monika Wilamowska-Zawłocka, dr inż. Gifty Sara Rolly, dr inż. Balanand Santhosh, studenci: Jakub Olszewski, Emilia Bielska i Kacper Chodziński. Fot. materiały prasowe Politechnika Gdańska

Gdańsk/ Naukowcy z PG pracują nad bateriami wysokiej mocy

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej pracują nad bateriami wysokiej mocy do zasilania m.in. dronów i samochodów. Mają one być wytrzymałe i przyjazne dla środowiska - podała gdańska uczelnia techniczna.

  • Fot. Adobe Stock
    Innowacje

    EPO Patent Index 2024: z Polski prawie 700 na 200 tys. wniosków patentowych

    Polska znalazła się na 26. miejscu wśród wszystkich krajów zgłaszających wnioski patentowe do Europejskiego Urzędu Patentowego. Najwięcej polskich wniosków dotyczy: technologii medycznej, inżynierii lądowej i chemii organicznej - wynika z informacji prasowej Urzędu Patentowego RP.

  • 19.03.2025. Dr hab. inż. Jacek Wojtanowski z Instytutu Optoelektroniki WAT przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie, 19 bm. Jacek Wojtanowski był gościem Studia PAP. PAP/Szymon Pulcyn
    Technologia

    Płk Wojtanowski z WAT: łączność laserowa to antidotum na ciszę radiową

    Łączność laserowa sprawdzi się, gdy przeciwnik zakłóca, podsłuchuje lub wykrywa sygnały radiowe. Poprzez wiązkę światła można przesyłać informacje, których wróg nie przechwyci, ani nie zakłóci - tłumaczy w Studiu PAP optoelektronik płk dr hab. inż. Jacek Wojtanowski z Wojskowej Akademii Technicznej.

  • Fot. Adobe Stock

    Na sejmowej komisji o tym, jak poprawić konkurencyjność B+R w UE

    O roli badań w kontekście strategicznej suwerenności Europy oraz finansowaniu nauki w kontekście nakładów na obronność - mowa była podczas wtorkowego spotkania sejmowej Komisji Edukacji i Nauki.

  • , 24.02.2025. Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski (L) i wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski (P) podczas konferencji prasowej w siedzibie Ministerstwa Cyfryzacji w Warszawie, 24 bm. Temat spotkania: "Odkryj przyszłość usług publicznych z PLLuM". (sko) PAP/Tomasz Gzell
    Technologia

    MC: udostępniamy polską sztuczną inteligencję PLLuM dla administracji i obywateli

    PLLuM to model językowy stworzony dla administracji, firm i naukowców; każdy obywatel może skorzystać z czatbotu - przekazał w poniedziałek wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Resort powołał konsorcjum HIVE, które ma wdrażać modeli AI w mObywatelu i urzędach - dodał wiceminister Dariusz Standerski.

  • 13.01.2025. Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Jerzy Małachowski. PAP/Tomasz Gzell

    Szef NCBR: wychodzimy z ofertą dot. wzmocnienia współpracy nauki z biznesem

    Bez połączenia sił nauki i biznesu nie będzie w Polsce innowacji. Chcemy tę współpracę zainspirować i wzmocnić poprzez nową ofertę programów – zapowiedział dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) prof. Jerzy Małachowski.

  • Fot. Adobe Stock
    Innowacje

    Raport: polska gospodarka nie dogoni zachodnioeuropejskich gospodarek bez innowacji

    Polska gospodarka nie dogoni zachodnioeuropejskich bez poprawy poziomu innowacyjności - oceniają eksperci Sieci Badawczej Łukasiewicz. Ich zdaniem należy więc m.in. zwiększyć nakłady spółek z udziałem państwa na badania i rozwój oraz stawiać na projekty badawcze nadające się do komercjalizacji.

  • 19.02.2025. Inauguracja projektów Teaming for Excellence w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, 19 bm. Teaming for Excellence finansowane są przez Unię Europejską w ramach programu Horyzont Europa na rzecz badań i innowacji. (amb) PAP/Tomasz Gzell

    Warszawa/ Zainaugurowano trzy polskie projekty Teaming for Excellence

    Mamy wybitnych naukowców i wyjątkowe młode talenty, którym chcemy stworzyć jak najlepsze możliwości w Polsce - przekonywał w środę w Warszawie wiceszef resortu nauki Andrzej Szeptycki. Wiceminister wziął udział w inauguracji trzech polskich projektów badawczo-innowacyjnych Teaming for Excellence, finansowanych przez UE.

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    Orlen we współpracy z uczelniami będzie rozwijać innowacyjne technologie paliw

    Orlen wraz z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie i działającą w Płocku filią Politechniki Warszawskiej będzie pracować nad udoskonaleniem technologii wytwarzania paliw syntetycznych. Zawarta w tej sprawie umowa zakłada m.in. pozyskiwanie funduszy krajowych i zagranicznych - poinformował koncern.

  • 27.01.2025. Amber Terra - innowacyjny papier stworzony dzięki współpracy naukowców z WTiICh ZUT i Arctic Paper, który łączy ekologię z potrzebami osób niewidomych, 27 bm. w Szczecinie. Amber Terra to papier o zwiększonej sztywności i nieprzezroczystości, który jednocześnie jest bardziej przyjazny środowisku. Dzięki zastosowaniu nowatorskiego polimerowego crosslinkera udało się ograniczyć ilość używanych włókien drewna.  (ad) PAP/Marcin Bielecki
    Innowacje

    Szczecin/ Innowacyjny papier powstał we współpracy naukowców i przemysłu

    Papier o zwiększonej sztywności i nieprzezroczystości, oszczędzający środowisko, a także do tworzenia dokumentów zapisanych pismem Braille’a opracowali materiałoznawcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie we współpracy z Arctic Paper Kostrzyn.

Najpopularniejsze

  • 15.04.2025. Przewodnictwo Polski w Radzie UE. Astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski w drugim dniu III Konferencji Bezpieczeństwa ESA, 15 bm. na Zamku Królewskim w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

    Uznański-Wiśniewski: większość szkolenia astronautów dotyczy sytuacji niespodziewanych

  • Triasowy żółw z Tajlandii należy do nieznanego dotąd rodzaju; miał krewniaków w Polsce

  • Pochodzenie pyłu drogowego można określić dzięki jego magnetycznym właściwościom

  • Minister Paszyk: w maju na Międzynarodową Stację Kosmiczną może wystartować misja z polskim astronautą

  • Polacy sprawdzili, czy niski poziom lipoproteiny zwiększa ryzyko cukrzycy

  • Fot. Adobe Stock

    Europejczycy lepiej przystosowują się do zimna niż upałów

  • USA/ Administracja federalna wstrzymuje finansowanie Uniwersytetu Harvarda

  • UE/ Raport: 2024 najcieplejszym rokiem w historii Europy

  • Francja/ Egiptolog odczytał nieznane dotąd teksty na obelisku na Placu Zgody

  • Kraje UE za złagodzeniem ochrony wilków

Fot. Adobe Stock

Popularyzator astronomii: po prostu patrzmy w niebo

Wystarczy bezchmurne niebo i miejsce oddalone od źródeł światła, by oglądać gwiazdy, konstelacje, satelity i zmieniające się fazy Księżyca - powiedział PAP popularyzator astronomii, autor bloga "Z głową w gwiazdach" Karol Wójcicki. 14 kwietnia to Dzień Patrzenia w Niebo.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera