13.05.2025. Przewodnictwo Polski w Radzie UE. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek na konferencji EU Innovation Journey'25, w Warszawie. PAP/Piotr Nowak

Minister Kulasek: UE ma zasoby, by być liderem innowacji

Europa ma wszelkie zasoby, by stać się światowym liderem innowacji, ale potrzebuje odwagi, jedności i determinacji – oświadczył we wtorek w Warszawie minister nauki Marcin Kulasek podczas konferencji "EU Innovation Journey'25".

  •  Warszawa, 12.05.2025. Przewodnictwo Polski w Radzie UE. Dyrektor agencji SME Keith Sequeira podczas otwarcia międzynarodowej konferencji EU Innovation Journey'25 w centrum konferencyjnym The Tides w Warszawie, 12 bm. Wydarzenie gromadzi liderów deep tech i kluczowych graczy w dziedzinie innowacji, a jego celem jest opracowanie rozwiązań służących zmniejszeniu luki innowacyjnej w Europie. PAP/Piotr Nowak
    Innowacje

    Konferencja “Innovation Journey”/ Innowacje ważne dla UE jak nigdy wcześniej

    O tym, że inwestowanie w innowacje jest teraz dla Unii Europejskiej ważne, jak nigdy dotąd - i co zrobić, aby pokonać lukę w innowacyjności - mówili przedstawiciele polskiego rządu oraz UE podczas otwarcia konferencji “Innovation Journey w Warszawie.

  • Fot. Adobe Stock
    Innowacje

    FNP: niemal 71 mln na badania naukowe o potencjale aplikacyjnym i założenie zespołów badawczych

    Niemal 71 mln zł - pochodzących z funduszy europejskich - wynosi pula środków, które otrzymają polscy naukowcy na realizację 18 projektów dotyczących innowacyjnych badań naukowych o potencjale aplikacyjnym oraz na założenie zespołów badawczych – podała Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP).

  • Fot. Adobe Stock

    "Rz": Nauka i biznes wreszcie połączą siły

    Rząd chce pobudzić innowacje, których słabość jest w Polsce kulą u nogi rozwoju gospodarczego. Specjalny zespół zajmie się naprawą sytuacji - poinformowała w środowym wydaniu "Rzeczpospolita".

  • Na zdjęciu prof. Monika Wilamowska-Zawłocka, dr inż. Gifty Sara Rolly, dr inż. Balanand Santhosh, studenci: Jakub Olszewski, Emilia Bielska i Kacper Chodziński. Fot. materiały prasowe Politechnika Gdańska
    Technologia

    Gdańsk/ Naukowcy z PG pracują nad bateriami wysokiej mocy

    Naukowcy z Politechniki Gdańskiej pracują nad bateriami wysokiej mocy do zasilania m.in. dronów i samochodów. Mają one być wytrzymałe i przyjazne dla środowiska - podała gdańska uczelnia techniczna.

  • Fot. Adobe Stock
    Innowacje

    EPO Patent Index 2024: z Polski prawie 700 na 200 tys. wniosków patentowych

    Polska znalazła się na 26. miejscu wśród wszystkich krajów zgłaszających wnioski patentowe do Europejskiego Urzędu Patentowego. Najwięcej polskich wniosków dotyczy: technologii medycznej, inżynierii lądowej i chemii organicznej - wynika z informacji prasowej Urzędu Patentowego RP.

  • 19.03.2025. Dr hab. inż. Jacek Wojtanowski z Instytutu Optoelektroniki WAT przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie, 19 bm. Jacek Wojtanowski był gościem Studia PAP. PAP/Szymon Pulcyn
    Technologia

    Płk Wojtanowski z WAT: łączność laserowa to antidotum na ciszę radiową

    Łączność laserowa sprawdzi się, gdy przeciwnik zakłóca, podsłuchuje lub wykrywa sygnały radiowe. Poprzez wiązkę światła można przesyłać informacje, których wróg nie przechwyci, ani nie zakłóci - tłumaczy w Studiu PAP optoelektronik płk dr hab. inż. Jacek Wojtanowski z Wojskowej Akademii Technicznej.

  • Fot. Adobe Stock

    Na sejmowej komisji o tym, jak poprawić konkurencyjność B+R w UE

    O roli badań w kontekście strategicznej suwerenności Europy oraz finansowaniu nauki w kontekście nakładów na obronność - mowa była podczas wtorkowego spotkania sejmowej Komisji Edukacji i Nauki.

  • , 24.02.2025. Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski (L) i wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski (P) podczas konferencji prasowej w siedzibie Ministerstwa Cyfryzacji w Warszawie, 24 bm. Temat spotkania: "Odkryj przyszłość usług publicznych z PLLuM". (sko) PAP/Tomasz Gzell
    Technologia

    MC: udostępniamy polską sztuczną inteligencję PLLuM dla administracji i obywateli

    PLLuM to model językowy stworzony dla administracji, firm i naukowców; każdy obywatel może skorzystać z czatbotu - przekazał w poniedziałek wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Resort powołał konsorcjum HIVE, które ma wdrażać modeli AI w mObywatelu i urzędach - dodał wiceminister Dariusz Standerski.

  • 13.01.2025. Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Jerzy Małachowski. PAP/Tomasz Gzell

    Szef NCBR: wychodzimy z ofertą dot. wzmocnienia współpracy nauki z biznesem

    Bez połączenia sił nauki i biznesu nie będzie w Polsce innowacji. Chcemy tę współpracę zainspirować i wzmocnić poprzez nową ofertę programów – zapowiedział dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) prof. Jerzy Małachowski.

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    W ramach misji IGNIS naukowcy zbadają wpływ mikrograwitacji na drożdże

  • Równolegle do misji Ax-4 - lustrzana misja analogowych astronautów w Pile

  • SpaceX: członkowie misji Ax-4 polecą na orbitę w nowej kapsule Dragon

  • Co jadano w Starej Dongoli? Sorgo, pszenica i jęczmień podstawowymi składnikami lokalnej diety

  • Naukowcy sprzeciwiają się medialnej nagonce na wilki

  • Fot. Adobe Stock

    Mikroplastik uszkadza odpornościowe komórki płuc

  • Naukowcy: odbudowa lodowców trwałaby bardzo długo

  • Naukowcy: ryzyko pożarów lasów w Europie podwoi się do 2100 roku

  • Zakrzep można wykryć, zanim zdąży zaszkodzić

  • Antybiotyki zanieczyszczają rzeki

Fot. Adobe Stock

Ekspert: wynalazki powstałe z myślą o kosmosie stosujemy na co dzień, np. w smartfonie

Wiele wynalazków, które pierwotnie powstały z myślą o astronautach i misjach kosmicznych, z czasem znalazło szerokie zastosowanie na Ziemi. Dziś uznaje się je za oczywiste. Przykładem są rozwiązania stosowane w smartfonach – powiedział PAP dr Tomasz Barciński z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera