Średnio tylko 1 na 10 osób zainstalowała OZE wyłącznie z pobudek ekologicznych. Pozostałe 90 proc. osób przekonały względy finansowe, czasem połączone z postawą proeko – wynika z badań przeprowadzonych przez zespół dra Jakuba Kubiczka z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
Niekorzystne doświadczenia z dzieciństwa (ACEs), takie jak np. przemoc czy zaniedbanie emocjonalne, mogą mieć istotny związek z nawykami żywieniowymi w dorosłości - wynika z nowych polskich badań. Może to być powiązane m.in. z trudnością w regulacji emocji.
Zakupy, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, zaspokajają naszą potrzebę stymulacji sensorycznej i różnorodności. Udekorowane przedświątecznie sklepy przywołują zaś tzw. pamięć autobiograficzną, która jest silnym bodźcem do zakupów - komentuje dla PAP prof. Andrzej Falkowski.
Presja czasu i myśl, że obdarujemy bliską nam osobę, mogą sprawić, że podejmując decyzje zakupowe, będziemy kierowali się emocjami, a przez to staniemy się łatwym celem dla oszustów internetowych. Zakupy warto robić z zimną głową - powiedziała PAP psycholog ekonomiczna dr Anna Hełka.
Black Friday może być okazją do zakupu w okazyjnej cenie lub pułapką, która narazi na niepotrzebne wydatki - uważa ekspert ds. marketingu dr Mariusz Woźniakowski z Uniwersytetu Łódzkiego. Wskazał na rosnącą świadomość zakupową konsumentów oraz transparentność cenową sprzedawców.
W Black Friday obniżki o 10-15 proc. można uznać za znaczące, ale już o ponad 30 proc. mogą budzić naszą nieufność - powiedział PAP ekonomista, prof. Radosław Mącik. Zaznaczył, że polscy konsumenci coraz częściej szukają promocji w internecie.
Sztuczna inteligencja wymaga regulacji prawnych, bo poza wielkimi możliwościami rodzi poważne zagrożenia, m.in. dla praw pracowniczych - podkreślali naukowcy uczestniczący w konferencji poświęconej wpływowi AI na środowisko pracy. Konferencja odbyła się w czwartek na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.
Dla młodego pokolenia kobiet w Polsce to nie feminizm, a raczej antyfeminizm zaczyna się w domu - wynika z badania prof. Pauli Pustułki z Uniwersytetu SWPS. Socjolożka przeanalizowała m.in. czy postawę feministyczną wynosi się z domu dzięki relacji z matką.
Dr inż. arch. Elżbieta Komarzyńska-Świeściak z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej pracuje nad katalogiem modelowych rozwiązań dotyczących przestrzeni pod mostami. Jej zdaniem są to miejsca o dużym potencjale, który na ogół nie jest wykorzystywany. Badaczka chce to zmienić.
88 proc. badanych jest przekonanych, że warto się kształcić. Co najmniej wyższego wykształcenia dla swoich dzieci pragnie 84 proc. rodziców córek i 80 proc. rodziców synów. 54 proc. badanych uważa, że dyplom wyższej uczelni ma dużą wartość na rynku pracy - wynika z sondażu CBOS.