MikroRNA, bohater tegorocznego Nobla z medycyny, to cząsteczka kluczowa w regulacji ekspresji genów - skomentowała dla PAP biolożka prof. Anna Kurzyńska-Kokorniak z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN. Im więcej wiemy na temat działania mikroRNA, tym więcej jesteśmy w stanie zaoferować, jeśli chodzi o nowe terapie - wskazała.
Noblem nagrodzono niewątpliwie bardzo ważne, ale też nieoczekiwane odkrycie. Docenienie tegorocznych noblistów podkreśla znaczenie nauk podstawowych jako źródła późniejszych aplikacji - powiedział PAP prof. Andrzej Dziembowski z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej (IIMCB) w Warszawie.
Niektóre cząsteczki mikroRNA są odpowiedzialne za rozwój chorób Azheimera i Parkinsona. Być może modyfikacja ilości mikroRNA wpłynie na to, że tych chorób będzie mniej – powiedział prof. Arkadiusz Lubas z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, komentując osiągnięcia tegorocznych noblistów z medycyny.
Odkrycie tegorocznych noblistów w dziedzinie medycyny zmieniło zupełnie postrzeganie pewnych mechanizmów zachodzących w komórkach - powiedziała PAP genetyczka, prof. Agata Filip. Dodała, że posłużyło ono do diagnostyki i przewidywania przebiegu wielu chorób.
Grzyby i ludzie pochodzą od wspólnego przodka, czegoś w rodzaju ameby czy śluzowca. One także porozumiewają się, poruszają, uprawiają seks, walczą. I potrafią być groźne – powiedziała PAP mykolog dr hab. Marta Wrzosek.
Wyniki nowych badań podważają powszechne przekonanie, że prażubry pierwotne były zwierzętami ściśle trawożernymi, pasącymi się głównie na stepach - poinformowali naukowcy z IBS PAN, odtwarzający dietę ostatnich przedstawicieli legendarnej megafauny.
Działa już - na razie roboczy - międzyresortowy zespół ds. odbudowy zasobów przyrodniczych – poinformowało PAP Ministerstwo Klimatu i Środowiska. W skład zespołu wchodzą przedstawiciele wszystkich zaangażowanych merytorycznie resortów.
Nie należy jeść grzybów zebranych z terenów, które znajdują się poniżej zalanych miejscowości, gdzie można oczekiwać zanieczyszczeń m.in. substancjami ropopochodnymi – wskazuje mykolog dr hab. Marta Wrzosek, prof. UW. Nie należy się za to obawiać zbiorów z zalanych terenów górskich.
Głównym problemem w Europie nie jest to, że mamy za dużo wilków, ale to, że musimy ponownie nauczyć się chronić nasze zwierzęta gospodarskie, które padają ofiarą tych drapieżników – podkreśla biolog dr hab. Dries Kuijper, prof. Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży.
Potrafimy zapędzić bakterie do roboty – powiedziała PAP mgr inż. Magdalena Janczewska z Wydziału Inżynierii Chemicznej Politechniki Warszawskie i laboratoriów CEZAMAT, współzałożycielka firmy Science4Beauty zajmującej się genetyczną modyfikacją bakterii. Dodała, że odpowiednio zaprogramowane bakterie produkują leki, białka i żywność.