Podobnie jak ludzie, ChatGPT i Gemini AI mają swoje własne, charakterystyczne style pisania – wynika z polskich badań, których wyniki opublikował w środę „Scientific American”. Autorką jest dr Karolina Rudnicka z Uniwersytetu Gdańskiego.
Nad lakierami do paznokci, które będą dostarczać leki nie tylko miejscowo, ale też do organizmu, pracują biotechnolodzy z Politechniki Krakowskiej. Dzięki temu w przyszłości przy pomocy takich lakierów można będzie leczyć zarówno infekcje grzybicze, jak i ból czy stany zapalne.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) generuje stale ogromne ilości danych i musi mieć zapewnioną nieprzerwaną łączność z Ziemią. Realizuje się to zazwyczaj dzięki kilku geostacjonarnym satelitom komunikacyjnym – wyjaśnił w rozmowie z PAP krótkofalowiec Jacek Matykiewicz.
Badania dotyczące sztucznej inteligencji w procesie edukacji i na rynku pracy m.in. na te prace Uniwersytet Rzeszowski oraz Politechnika Rzeszowska otrzymają ok. 3,9 mln zł. Pieniądze będą pochodzić z Krajowego Planu Odbudowy.
Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS) rozpoczęło pięcioletni projekt naukowy mający wspomóc transformację energetyczną Wielkopolski Wschodniej. W ramach badań powstaną m.in. „cyfrowe bliźniaki” budynków i miejsc w regionie, na których będzie można przeprowadzać symulacje.
Nową formę immersyjnych, wspomaganych przez AI konferencji akademickich przetestowano podczas wydarzenia „OCETA Connect: AI/XR w Szkolnictwie Wyższym” na UAM. Projekt połączył technologię sztucznej inteligencji i wirtualnej rzeczywistości.
Każda roślina ma swój charakterystyczny "bukiet zapachowy" – to lotne związki organiczne, które uwalnia. Naukowczyni z Politechniki Warszawskiej dr inż. Małgorzata Wesoły pracuje nad urządzeniem, które w pobranej próbce powietrza "wyczuje" patogen, jeszcze zanim da on objawy wizualne.
Scanway został wybrany przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) do przetwarzania zdjęć powierzchni Księżyca w ramach planowanej w 2026 roku wspólnej misji z Intuitive Machines z USA - poinformowała spółka w komunikacie.
W niemieckim Oberpfaffenhofen pod Monachium znajduje się centrum kontroli lotów Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). To właśnie tam pracują najważniejsze osoby, które monitorują misję IGNIS i działania polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego.
Instytut informatyczny Sieci Badawczej Łukasiewicz: Łukasiewicz-EMAG został przekształcony w Łukasiewicz-AI. Wraz ze zmianą nazwy katowicki ośrodek badawczy planuje też rozwój, m.in. otwarcie centrum mocy obliczeniowej oraz powołanie Krajowego Centrum Zaufanej AI i programu "AI for All".