Fot. Adobe Stock

UJ buduje teleskop kosmiczny, żeby badać pochodzenie ziemskiej wody

Zespół badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego pracuje nad pierwszym w historii uczelni satelitą naukowym. Konstruowany przez nich teleskop kosmiczny będzie miał za zadanie zbadać 50 komet, by pomóc zrozumieć, skąd pochodzi woda na Ziemi.

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    Badaczki: nowa platforma ma pomóc wspierać zdrowie psychiczne migrantów i uchodźców w UE

    Migranci i uchodźcy mierzą się z wieloma problemami natury psychicznej, a bariera językowa utrudnia im znalezienie pomocy – podkreślają badaczki z Uniwersytetu Warszawskiego, które współtworzyły międzynarodową platformę mającą wspierać zdrowie psychiczne migrantów i uchodźców w UE.

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    Radom/ Technologie kosmiczne w Instytucie Technologii Eksploatacji – Sieć Badawcza Łukasiewicz

    Jedynym w Polsce testerem do badań tribologicznych w próżni dla sektora kosmicznego będzie dysponował wkrótce Instytut Technologii Eksploatacji – Sieć Badawcza Łukasiewicz w Radomiu. Placówka otrzymała na ten cel dofinansowanie w wysokości 4,2 mln zł z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    Każda sztuczna inteligencja ma swój styl - artykuł Polki w Scientific American

    Podobnie jak ludzie, ChatGPT i Gemini AI mają swoje własne, charakterystyczne style pisania – wynika z polskich badań, których wyniki opublikował w środę „Scientific American”. Autorką jest dr Karolina Rudnicka z Uniwersytetu Gdańskiego.

  • Badaczki i studenci Politechniki Krakowskiej prowadzą prace nad lakierami do paznokci, które mogą być nośnikami leków. Od lewej dr hab. n. farm inż. Jolanta Jaśkowska, studenci Iga Chodak i Kamil Jurek, mgr inż. Anna Drabczyk  Fot. Karolina Kula
    Zdrowie

    Polscy badacze pracują nad leczniczymi lakierami do paznokci

    Nad lakierami do paznokci, które będą dostarczać leki nie tylko miejscowo, ale też do organizmu, pracują biotechnolodzy z Politechniki Krakowskiej. Dzięki temu w przyszłości przy pomocy takich lakierów można będzie leczyć zarówno infekcje grzybicze, jak i ból czy stany zapalne.

  • 08.07.2025. Wydarzenie #HaloKosmos w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, 9 bm. na którym nastąpiło połączenie na żywo z przebywającym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim. (ad) PAP/Albert Zawada
    Technologia

    Krótkofalowiec o tym, jak przebiega łączność z ISS z Ziemią

    Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) generuje stale ogromne ilości danych i musi mieć zapewnioną nieprzerwaną łączność z Ziemią. Realizuje się to zazwyczaj dzięki kilku geostacjonarnym satelitom komunikacyjnym – wyjaśnił w rozmowie z PAP krótkofalowiec Jacek Matykiewicz.

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    Podkarpackie/ Naukowcy będą badać, jak wykorzystać sztuczną inteligencję w procesie edukacji

    Badania dotyczące sztucznej inteligencji w procesie edukacji i na rynku pracy m.in. na te prace Uniwersytet Rzeszowski oraz Politechnika Rzeszowska otrzymają ok. 3,9 mln zł. Pieniądze będą pochodzić z Krajowego Planu Odbudowy.

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    Ruszył naukowy projekt mający wspomóc transformację energetyczną Wielkopolski Wschodniej

    Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS) rozpoczęło pięcioletni projekt naukowy mający wspomóc transformację energetyczną Wielkopolski Wschodniej. W ramach badań powstaną m.in. „cyfrowe bliźniaki” budynków i miejsc w regionie, na których będzie można przeprowadzać symulacje.

  • Fot. materiały prasowe
    Wydarzenia

    Na UAM akademicka konferencja w rozszerzonej rzeczywistości

    Nową formę immersyjnych, wspomaganych przez AI konferencji akademickich przetestowano podczas wydarzenia „OCETA Connect: AI/XR w Szkolnictwie Wyższym” na UAM. Projekt połączył technologię sztucznej inteligencji i wirtualnej rzeczywistości.

  • Pobieranie związków ulatniających się z psującej się marchewki zamkniętej w słoiku. Archiwum prywatne Małgorzaty Wesoły
    Technologia

    Badaczka pracuje nad urządzeniem, które rozpozna chorobę roślin po zapachu

    Każda roślina ma swój charakterystyczny "bukiet zapachowy" – to lotne związki organiczne, które uwalnia. Naukowczyni z Politechniki Warszawskiej dr inż. Małgorzata Wesoły pracuje nad urządzeniem, które w pobranej próbce powietrza "wyczuje" patogen, jeszcze zanim da on objawy wizualne.

Najpopularniejsze

  • Fot. materiały prasowe

    Zachodniopomorskie/ Kołobrzeska Wenus z okresu neolitu udostępniona zwiedzającym

  • Uznański-Wiśniewski: przez okno ISS nie widać granic, tylko piękną planetę

  • Nowy gatunek węża sprzed 50 mln lat potwierdza jego migracje między Ameryką Płn. i Europą

  • Wielkopolskie/ Zaprezentowano unikatowe wyobrażenie twarzy odkryte na elemencie wałów grodu lednickiego

  • Megalityczne grobowce sprzed 5,5 tys. lat zidentyfikowano w Wielkopolsce

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: sześć cech charakteru decyduje o tym, że jesteśmy cool

  • USA/ Trump ogłosił, że tymczasowo na czele NASA stanie minister transportu

  • Śródziemnomorska bakteria zabija komary

  • Ćwiczenia zgodne z osobowością zwiększają efektywność i zmniejszają stres

  • Lasy mogą nie nadążyć za zmianami klimatu

02.07.2025. Przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski (na ekranie) podczas połączenia wideo na żywo w EC1 w Łodzi. PAP/Marian Zubrzycki

Prof. Wrochna: polskiego astronautę wspiera doświadczenie z CERN

Sławosz Uznański-Wiśniewski doskonale radzi sobie z zadaniami na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). W obowiązkach, podobnie jak w zwycięstwie w konkursie na astronautę, pomogło mu unikalne doświadczenie, jakie zdobył m.in. w CERN - ocenił w rozmowie z PAP prof. Grzegorz Wrochna, b. prezes POLSA.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera