Pierwszy w całości zaprojektowany i zbudowany w Polsce instrument badawczy GLOWS, na misję kosmiczną NASA, przeszedł pomyślnie testy i został zintegrowany z satelitą Interstellar Mapping and Acceleration Probe (IMAP) - podało w czwartek CBK PAN. Start misji planowany jest na drugą połowę tego roku.
Na zaawansowanym etapie są prace nad budową polskiego prototypu komputera kwantowego do specjalnych i wojskowych zastosowań informatycznych - przekazał PAP rzecznik Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni ppłk Przemysław Lipczyński.
Creotech Instruments podpisał umowę z Europejską Agencją Kosmiczną na opracowanie kluczowych komponentów pozwalających na połączenie naziemnych prywatnych sieci 5G w technologii mmWave z satelitarną komunikacją 5G NTN (Non-Terrestrial Networks) - poinformowała spółka.
Naukowcy z Politechniki Gdańskiej i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed) opracowali system, który będzie wykorzystywał sztuczną inteligencję do głosowego wypełniania dokumentacji medycznej przez lekarzy. W przyszłości będzie on mógł być wykorzystywany m.in. w szpitalnych oddziałach ratunkowych.
W 2024 r. na całym świecie wystrzelono 259 rakiet wynoszących satelity na orbitę; to rekord - poinformowano w Tygodniku Gospodarczym PIE. Za ponad połowę wszystkich startów odpowiada prywatna firma SpaceX.
Naukowcy z PAN i UW opracowali nową metodę projektowania małych cząsteczek, będących podstawą organicznych półprzewodników. Stworzyli też wydajną metodę syntezy zaprojektowanych związków i zbudowali tranzystory polowe oparte na tych materiałach.
Nawet w obiektach infrastruktury krytycznej będzie można stosować wytrzymały beton z przestrzennym zbrojeniem rurkami siatkowymi opracowany w Wojskowej Akademii Technicznej – poinformowała uczelnia. Tak zbrojony beton zwiększa współczynnik bezpieczeństwa przyszłych konstrukcji.
Naukowcy proponują nowe podejście do analizy danych, które łączy splotowe sieci neuronowe i ekstremalne maszyny uczące się. Takie rozwiązanie pozwoli na wczesne wykrywanie i precyzyjną klasyfikację guzów mózgu. W nowej metodzie wykorzystuje się obrazy rezonansu magnetycznego.
Studenci Politechniki Wrocławskiej budują bezzałogową łódź żaglową, która w listopadzie podejmie próbę przepłynięcia Oceanu Atlantyckiego. Konstrukcja wystartuje w konkursie Microtransat, w którym od 2010 r. prototypy bezzałogowych łodzi mierzą się z transatlantyckim dystansem.
Kiedy już powstanie superinteligencja - AI tysiące razy mądrzejsza od ludzi - każdy kraj będzie chciał nią dysponować. Limity w kupnie chipów GPU ustanowione przez USA to jasny sygnał, że Stany chcą uniemożliwić w niektórych krajach - głównie w Chinach - prace nad superinteligencją - komentuje dla PAP prof. Piotr Sankowski.