Określił przestrzenną strukturę białkowego kompleksu Elongator, co toruje drogę do rozwoju nowych metod diagnostyki i leczenia niektórych chorób nowotworowych i neurodegeneracyjnych. Dr hab. Sebastian Glatt z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ otrzymał Nagrodę FNP 2024 w obszarze nauk o życiu i o Ziemi.
Opracował nową metodę syntezy perowskitów, która otwiera drogę do szerszego ich wykorzystania praktycznego oraz potencjalnego zastąpienia powszechnie dzisiaj stosowanych krzemowych urządzeń fotowoltaicznych. Prof. Janusz Lewiński z Wydziału Chemicznego PW i Instytutu Chemii Fizycznej PAN otrzymał Nagrodę FNP 2024 w obszarze nauk chemicznych i o materiałach.
Przeformułował badania nad chasydyzmem, a tym samym badania nad historią Żydów w Europie Środkowej i Wschodniej oraz nad relacjami pomiędzy Żydami i nie-Żydami. Prof. dr hab. Marcin Wodziński otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2024 w obszarze nauk humanistycznych i społecznych.
Pokazał, jak tworzyć realistyczne kwantowe kryształy czasowe za pomocą ultrazimnych atomów, a teraz rozwija pionierskie badania nad praktycznym wykorzystaniem kryształów czasowych. Prof. Krzysztof Sacha z Instytutu Fizyki Teoretycznej UJ otrzymał Nagrodę FNP 2024 w obszarze nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich.
Czterej wybitni uczeni: dr hab. Sebastian Glatt, prof. Janusz Lewiński, prof. Krzysztof Sacha i prof. Marcin Wodziński - to tegoroczni laureaci Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Nagrody przyznano po raz 33. Ich wysokość wzrosła - wynosi obecnie 250 tys. zł.
Prof. Wojciech Nowak, były rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, został odznaczony w piątek najwyższym francuskim odznaczeniem państwowym Legią Honorową w randze kawalera. Dekoracji dokonał ambasador Francji w Polsce Etienne de Poncins podczas uroczystości w Konsulacie Generalnym w Krakowie.
Jakie są w Polsce zagrożenia powodziowe i jak im zapobiegać, a także jak zagwarantować Polsce bezpieczeństwo wodne? Takimi problemami będą się zajmować eksperci z Komitetu Nauk o Wodzie i Gospodarki Wodnej powołanego właśnie przez Prezydium Polskiej Akademii Nauk.
Grzegorz Motyka za książkę „Akcja +Wisła+ ’47. Komunistyczna czystka etniczna” otrzymał nagrodę im. Jerzego Giedroycia. Wyróżnienie wręczono w środę podczas uroczystej inauguracji 80. roku akademickiego w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS) w Lublinie.
Zmarł prof. Michał Kobusiewicz, badacz pradziejów Europy i Afryki północno-wschodniej. Zawodowo był związany z Muzeum Archeologicznym w Poznaniu, które w poniedziałek poinformowało o jego śmierci.
Stanfordzki eksperyment prof. Philipa Zimbardo stanowi jeden z kamieni milowych psychologii. Badanie to, choć krytykowane, pokazało prawdę, do której w psychologii dochodzono później wiele razy za pomocą innych eksperymentów - powiedział PAP prof. Tomasz Grzyb z Uniwersytetu SWPS.