W poniedziałek rozpoczął się Tydzień Człowieka - przedostatni, 49. tydzień tematyczny w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Blisko 40 wydarzeń tego tygodnia jest dedykowanych ludzkiej naturze, miejscu człowieka w społeczeństwie i wyzwaniom współczesności – od technologii po ekologię.
Kosmos jest teraz na wyciągnięcie ręki, nawet bez wychodzenia z domu - powiedział PAP podczas 8. Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach popularyzator astronomii Karol Wójcicki. Jak przekonywał, nowoczesne technologie sprawiają, że niezwykłe zjawiska, takie jak zorze polarne czy zaćmienia słońca, są dostępne dla każdego.
Śląski Festiwal Nauki pokazuje, że uczelnie potrafią ze sobą współpracować - wskazała w sobotę w Katowicach ministra edukacji Barbara Nowacka. Akcentowała znaczenie synergii uczelni, wspólnego działania na rzecz lepszej edukacji, innowacji i wsparcia młodych ludzi w wyborze ścieżki zawodowej.
Rektorzy siedmiu śląskich uczelni wyższych podczas 8. Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach podpisali w sobotę deklarację o dalszej współpracy z władzami i mieszkańcami. Wydarzenie było jednocześnie podsumowaniem roku, w którym miasto pełniło rolę Europejskiego Miasta Nauki.
„O samolocie, który lata dwa razy bardziej”, „Serce na baterie” i „Pigmenty na celulozie, czyli sztuka w mikroskali” – to tytuły artykułów popularnonaukowych, które otrzymały kolejne miejsca na podium w ogólnopolskim konkursie „O nauce po ludzku”.
"Filozofia w UMCS - pierwsze pokolenia, badania, tradycja" to temat konferencji organizowanej przez Wydział Filozofii i Socjologii w ramach obchodów jubileuszu 80-lecia uczelni. Uczestnicy przypomną historię środowiska filozoficznego UMCS i postać zasłużonego dla wydziału prof. Narcyza Łubnickiego.
Do finału XX edycji konkursu Popularyzator Nauki weszły 23 osoby, zespoły i instytucje, których działania systematycznie prezentowaliśmy w ostatnich tygodniach. Zwycięzców poznamy już 11 grudnia.
Pięć różnych popularyzatorskich magazynów drukowanych, serwis internetowy, podcasty oraz kanał wideo o tematyce naukowej - od 25 lat National Geographic Polska, finalista konkursu Popularyzator Nauki w kategorii Media, prezentuje wiedzę z różnych dziedzin w rzetelny, a jednocześnie przystępny sposób.
Podkasty z naukowcami, artystami, aktywistami i autorami książek, informacje o najnowszych odkryciach naukowych, artykuły popularnonaukowe, wywiady z badaczami i recenzje książek – to efekt codziennej pracy Redakcji "Pulsara" - portalu popularnonaukowego. Nauka to dla nich "żywy twór".
Samorząd Olsztyna podpisał umowę na dostawę do planetarium symulatora łazika księżycowego, który będzie głównym elementem wystawy aranżującej księżycową bazę. Łazik będzie mógł pokazywać widzom m.in. miejsce lądowania człowieka na Księżycu, ma być gotowy za rok.