"Nauka ma głos" – pod takim hasłem rusza projekt realizowany w Centrum Nauki Kopernik, którego celem jest poprawa komunikacji między naukowcami a społeczeństwem, co ma się przyczynić do budowania zaufania do nauki. Teraz poszukiwani są naukowcy chętni do prowadzenia spotkań z publicznością.
Historyczne maszyny liczące prezentuje na wystawie "Zrodzone z pasji" Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego (UJ). Zbiór ponad 500 przyrządów matematycznych podarował uczelni w ubiegłym roku kolekcjoner.
Planowany start w kosmos Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego, pierwszego od dekad polskiego astronauty, stał się impulsem do realizacji programu edukacyjnego "Kosmiczny Tydzień". Projekt trafił już do 11 szkół podstawowych, a jego celem jest popularyzacja nauki wśród dzieci i młodzieży.
W piątek rusza nowy portal "Nauka i Zdrowie". Celem tej inicjatywy Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu jest popularyzacja badań naukowych prowadzonych na tej uczelni, edukacja zdrowotna społeczeństwa oraz integracja środowiska akademickiego i medycznego. Serwis Nauka w Polsce jest partnerem nowego portalu.
Blisko tysiąc popularyzatorów nauki, edukatorów, przedstawicieli centrów nauki z 50 krajów uczestniczy w konferencji Ecsite, która rozpoczęła się w Warszawie. Od dziś Warszawa, serce nowoczesnej i innowacyjnej Polski, staje się na trzy dni stolicą światowego dialogu o nauce - powiedział minister nauki Marcin Kulasek.
Około 100 prac Andy’ego Warhola (1928-1987) oglądać będzie można od soboty na na wystawie czasowej w Małopolskim Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie. Prezentowane eksponaty pochodzą gównie z biograficznego Muzeum Sztuki Nowoczesnej im. Andy Warhola w Miedzialboracach na Słowacji.
Jak budować zaufanie do nauki, jak mówić o kontrowersyjnych tematach związanych z nauką, na ile muzea i centra nauki powinny poruszać tematy, które polaryzują społeczeństwo? Te i wiele innych tematów podejmą uczestnicy konferencji Ecsite, która odbędzie się między 3 a 5 czerwca w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Fotografia, której autorką jest Polka, Marzena Rogozińska, została uhonorowana tytułem zdjęcia dnia NASA. Kadr powstał na Hawajach i przedstawia centralną część Drogi Mlecznej.
Mówiąca o ludzkim ciele publikacja pt. "Pieśń komórek. Nowa epoka medycyny" oraz przedstawiająca historię dla dzieci "Skąd się wzięła Polska?" otrzymały tytuły Mądrych Książek Roku 2024, przyznawane przez Uniwersytet Jagielloński najlepszym tytułom popularnonaukowym wydanym w Polsce.
W najbliższą sobotę Planetarium Śląskie w Chorzowie po raz trzeci stanie się miejscem spotkania miłośników fantastyki, nauki i kultury popularnej. Wydarzenie pod nazwą "Cosmicon" przyciąga co roku pasjonatów z całego regionu, oferując prelekcje, warsztaty, wystawy oraz wydarzenia artystyczne.