Fot. Adobe Stock

Rzeszów / WSPiA wdrożyła zaawansowany system VR do nauki kryminalistyki

WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa uruchomiła zaawansowany system wirtualnej rzeczywistości V-SIM 7.0. Technologia VR umożliwia studentom prowadzenie realistycznych oględzin miejsc zbrodni oraz naukę zabezpieczania śladów w cyfrowym środowisku.

  • Szczecin, 25.06.2026. Nowo otwarta zmodernizowana baza laboratoryjna na Wydziale Inżynieryjno-Ekonomicznym Transportu Politechniki Morskiej w Szczecinie, 25 bm. Inwestycja obejmuje Laboratorium Paliw i Związków Ropopochodnych, Laboratorium Towaroznawstwa oraz Laboratorium Ochrony Środowiska, wyposażone w nowoczesną aparaturę badawczą wykorzystywaną zarówno w procesie dydaktycznym, jak i działalności naukowo-badawczej. Nowe wyposażenie pozwala na wykonywanie specjalistycznych analiz jakości paliw i produktów petrochemicznych. (sko) PAP/Marcin Bielecki
    Technologia

    Szczecin/ Politechnika Morska będzie badać paliwa na najnowocześniejszym sprzęcie

    Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Infrastruktury szczecińska Politechnika Morska zmodernizowała bazę naukowo-badawczą. W czwartek zaprezentowano nowe urządzenia w Laboratorium Paliw i Związków Ropopochodnych, gdzie studenci będą badać m.in. benzyny, oleje i rozpuszczalniki.

  • Warszawa, 25.06.2026. Od lewej: rektor Akademii Wychowania Fizycznego prof. dr hab. Bartosz Molik, prorektor Akademii Górniczo-Hutniczej ds. Kształcenia prof. dr hab. inż. Krzysztof Mendrok, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. Piotr Jedynak, rektor SGH Piotr Wachowiak, astronauta ESA Sławosz Uznański-Wiśniewski i rektor Politechniki Łódzkiej prof. Krzysztof Jóźwik podczas podpisania listu intencyjnego ws. utworzenia Międzyuczelnianego Centrum Ekosystemu Kosmicznego na konferencji naukowej „Ekosystem kosmiczny rok po misji IGNIS” z okazji pierwszej rocznicy lotu Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodową Stację Kosmiczną, 25 bm. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. (mr) PAP/Radek Pietruszka

    W rocznicę misji IGNIS powołano Międzyuczelniane Centrum Ekosystemu Kosmicznego

    Wspieranie udziału polskich instytucji w przyszłych misjach kosmicznych oraz promocja osiągnięć polskiego sektora kosmicznego – to niektóre z zadań Międzyuczelnianego Centrum Ekosystemu Kosmicznego powołanego w czwartek, w pierwszą rocznicę startu polskiej misji IGNIS.

  • Fot. Adobe Stock

    Wydział WIM PW i ArcelorMittal Warszawa będą współpracować w zakresie kształcenia inżynierów

    Przedstawiciele Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej oraz ArcelorMittal Warszawa podpisali list intencyjny dotyczący współpracy w obszarze kształcenia przyszłych inżynierów. Porozumienie zostało zawarte na pięć lat i będzie realizowane w ramach programu „Od inżyniera do lidera”.

  • 07.04.2021. Pałac Staszica w Warszawie, siedziba Polskiej Akademii Nauk.  PAP/Radek Pietruszka

    Kanclerz PAN: grunty, nieruchomości – akademia dysponuje unikalnym majątkiem

    Grunty rolne, ośrodki wczasowe, ale i budynki po PGR-ach – Polska Akademia Nauk dysponuje unikalnym w skali instytucji państwowych majątkiem. Jak powiedziała PAP kanclerz PAN Monika Kallista, z części nieruchomości akademia czerpie zyski, które przeznacza na naukę, ale do części musi dokładać.

  • Warszawa, 24.06.2026. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek (L), biolog molekularna prof. Agnieszka Chacińska (2L) i prezes Polskiej Akademii Nauk prof. dr hab. Marek Konarzewski (P) podczas 156. sesji Zgromadzenia Ogólnego Polskiej Akademii Nauk w Muzeum Historii Polski w Warszawie, 24 bm. Prof. Agnieszka Chacińska odebrała nagrodę PAN. (sko) PAP/Albert Zawada
    Nagrody

    Laureatka Nagrody PAN: nauka opiera się na ciekawości i zaufaniu

    Podczas obchodów jubileuszu 75-lecia Polskiej Akademii Nauk w środę w Warszawie wręczono pierwszą Nagrodę PAN. Jej laureatka, prof. Agnieszka Chacińska, powiedziała, że nauka opiera się na ciekawości, zaufaniu i konsekwencji w poszukiwaniu odpowiedzi na najważniejsze pytania.

  • 24.06.2026. Dyrektor generalny PAP Marek Błoński (L), rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. dr hab. Rafał Matera (P), prezes zarządu Fundacji Polskiej Agencji Prasowej Magdalena Chodak (2P) oraz członek zarządu Fundacji Polskiej Agencji Prasowej Magdalena Żuk (2L) w siedzibie PAP w Warszawie, 24 bm. PAP i Fundacja Polskiej Agencji Prasowej oraz Uniwersytet Łódzki podpisały porozumienie o współpracy. (mr) PAP/Radek Pietruszka

    Uniwersytet Łódzki kolejną uczelnią, która zawarła z PAP i Fundacją PAP umowę o współpracy

    Uniwersytet Łódzki, Polska Agencja Prasowa oraz Fundacja PAP zawarły w środę umowę o współpracy. Porozumienie dotyczy działań komunikacyjnych, edukacyjnych oraz popularyzatorskich związanych ze szkolnictwem wyższym i nauką.

  •  Wrocław, 23.06.2026. Nowa Klinika Kardiologii i Kardiochirurgii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym (USK) we Wrocławiu, 23 bm. Klinika pozwala na kompleksowe diagnozowanie i leczenie wad serca u najmłodszych pacjentów w jednym ośrodku. (mr) PAP/Krzysztof Ćwik
    Zdrowie

    Wrocław/ W Instytucie Chorób Serca UM działa Klinika Kardiologii i Kardiochirurgii Dziecięcej

    W Instytucie Chorób Serca Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu działa Klinika Kardiologii i Kardiochirurgii Dziecięcej. Chodzi o zapewnienie kompleksowej opieki kardiologicznej pacjentom od okresu prenatalnego do wieku młodości i dorosłości – poinformowali specjaliści.

  • Na zdjęciu prof. Agnieszka Chacińska. Źródło: Międzynarodowego Instytutu Mechanizmów i Maszyn Molekularnych (IMol) PAN.
    Ludzie

    Laureatka Nagrody PAN: kreatywność i ambicja najważniejszymi cechami naukowca

    Kreatywność i ambicja powinny być najważniejszymi cechami naukowca – uważa prof. Agnieszka Chacińska, pierwsza laureatka Nagrody Polskiej Akademii Nauk. Jej badania dotyczą poznania molekularnych procesów w komórkach, wokół mitochondriów, co może pozwolić zrozumieć przyczyny chorób neurodegeneracyjnych.

  • 23.02.2025. PAP/Wojtek Jargiło
    Popularyzacja

    Lublin/ Ponad 1,5 tys. projektów z różnych dziedzin na Lubelskim Festiwalu Nauki

    Ponad 1,5 tys. rozmaitych projektów – wykładów, pokazów, gier, warsztatów - zgłoszonych zostało jak dotąd do programu XXII Lubelskiego Festiwalu Nauki, który odbędzie się we wrześniu pod hasłem „Ciekawość »vis vitalis« nauki”. Zapisy ruszają w czwartek.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Naukowcy sprawdzili, czy protony są wieczne

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera