WroSpace - kosmos dla wszystkich

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Stowarzyszenie WroSpace od 2018 r. zrzesza wolontariuszy, którzy różnorodnymi sposobami popularyzują wiedzę z zakresu nauk ścisłych i inżynieryjnych, ze szczególnym uwzględnieniem technologii kosmicznych i astronomii. Korzystają dzieci, młodzież i dorośli. WroSpace jest tegorocznym finalistą konkursu Popularyzator Nauki w kategorii Instytucja.

WroSpace to stowarzyszenie wolontariuszy popularyzujących nauki ścisłe i technikę - przede wszystkim zagadnienia związane z kosmosem i jego eksploracją. Edukuje dzieci i młodzież, pomaga określić potencjalną ścieżkę kosmicznej kariery, wspiera polską myśl technologiczną, promuje polskie osiągnięcia naukowe, prowadzi działania edukacyjne z zakresu kompetencji inżynieryjnych.

Cele te zafascynowani wszechświatem organizatorzy realizują różnorodnymi środkami.

Flagowy projekt to impreza o tematyce kosmicznej: World Space Week Wrocław (WSWW), która wielotysięczną widownię przyciąga już od 2017 roku. W wydarzeniach stacjonarnych uczestniczy, co roku do 3,5 tys. osób, a w wydarzeniach online - 10 tys. Do tej pory WroSpace przeprowadziło pięć edycji WSWW. W postaci stacjonarnej kilkudniowe wydarzenie składa się z konferencji popularnonaukowej, targów sektora kosmicznego i technologicznego, debat, całodziennego maratonu warsztatów dla dzieci i młodzieży oraz edukacyjnych misji stratosferycznych dla młodzieży szkolnej i kół studenckich. Loty takie to również doskonałe narzędzie do testowania nowych technologii. W sumie przeprowadzono już ponad 100 takich misji.

Gośćmi oraz prelegentami WSWW są wybitne osobistości świata nauki i technologii zarówno z kraju, jak i z całego świata.

Drugim flagowym projektem Stowarzyszenia, także organizowanym już od 2017 r., jest Yuri’s Night Wrocław (YNW). Impreza odbywa się w rocznicę pierwszego lotu człowieka w kosmos, Towarzyszą jej prelekcje, warsztaty i zabawy o tematyce związanej z rocznicą. Projekt ten co roku trafia do grupy od kilkuset do 2 tysięcy osób. To właśnie dzięki WroSpace, Polska dołączyła do grona państw partycypujących w tych międzynarodowych inicjatywach popularyzacyjnych.

W ubiegłym roku zorganizowano Space Tech Kids. Stowarzyszenie organizuje także różnego typu warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, szkolenia dla nauczycieli, różnorodne konkursy i projekty o tematyce inżynieryjnej, astronomicznej i kosmicznej na terenie Wrocławia i całej Polski.

Prowadzi również tematyczne witryny internetowe i działa w portalach społecznościowych (www.wrospace.pl, www.worldspaceweek.pl, www.facebook.com/wswwroclaw, www.youtube.com/@WROSPACE). Uczestniczy także w różnego rodzaju, innych imprezach popularyzatorskich, takich jak Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, Zlot Low Gravity Show (2022), konferencja dla nauczycieli “Kosmos w szkole” (2021), European Association for Astronomy Education Summer School (2021), European Rover Challenge (2018, 2019), Piknik z okazji Dnia Dziecka we Wrocławiu (2018, 2019, 2021), spotkania Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (od 2018).

Ochotnicy WroSpace prowadzą też liczne wykłady, warsztaty oraz pokazy naukowe dla dzieci i młodzieży, na zaproszenie szkół. Współpracują przy tym z licznymi organizacjami i instytucjami naukowymi i firmami z branży kosmicznej.

Członkowie stowarzyszenia działali, jako nieformalna grupa od 2017 roku. Jednak już wcześniej zajmowali się upowszechnianiem nauki, a poznali się w 2016 roku, podczas realizacji projektu szkolnego ARISS w Salezie, kiedy z młodzieżą szkolną we Wrocławiu zorganizowano połączenie z astronautami z ISS.

Wszyscy członkowie Stowarzyszenia działają na zasadzie wolontariatu, poza swoją pracą zawodową. Działania WroSpace kierowane są do szerokiego grona odbiorców, w zależności od formy organizowanego wydarzenia. W konferencjach popularnonaukowych uczestniczą np. pasjonaci astronomii i technologii kosmicznych, młodzież zainteresowana STEM, koła naukowe, studenci kierunków ścisłych, profesjonaliści (naukowcy, przedstawiciele sektora kosmicznego), w warsztatach edukacyjno-inżynieryjnych - dzieci, młodzież, w szkoleniach dla nauczycieli i edukatorów - nauczyciele i edukatorzy wszystkich poziomów, w targach, strefach networkingowych, debatach, panelach organizowanych w trakcie działań na rzecz zapewnienia kadr dla sektora kosmicznego i technologicznego - studenci, koła naukowe, przedstawiciele firm technologicznych, przedstawiciele administracji państwowej (np. Polska Agencja Kosmiczna), w piknikach naukowych - rodziny z dziećmi, misjach balonów stratosferycznych z transmisją SSTV - wszyscy zainteresowani, w edukacyjnych misjach stratosferycznych - grupy studenckie, przedstawiciele firm sektora kosmicznego, w akcjach testowania nowych rozwiązań dla amatorskiej radiokomunikacji - radioamatorzy.

Za swoje największe dokonanie organizatorzy Stowarzyszenia uznają stworzenie unikalnej na scenie nie tylko polskiej, ale i europejskiej, formuły wydarzenia popularnonaukowego World Space Week Wrocław. Kilkudniowe wydarzenie skupia setki ekspertów z branży kosmicznej (w tym np. z Europejskiej Agencji Kosmicznej), wybitnych naukowców zajmujących się astronomią i technologiami kosmicznymi (w tym np. z NASA, JPL), cenionych edukatorów, a także miłośników astronomii, pasjonatów nocnego nieba. Wszystko to dzieje się po to, aby można było dzielić pasję odkrywania Wszechświata z szerokim gronem odbiorców.

Więcej informacji na stronie.

PAP - Nauka w Polsce

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 06.04.2024. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Maciej Gdula PAP/Radek Pietruszka

    Gdula: stworzyliśmy system, w którym wiele osób traci pasję do nauki

  • Kryształ cukru pod mikroskopem; Adobe Stock

    Rozpoczął się Tydzień Kryształów w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera