Lubelski Festiwal Nauki - kontakt z nauką dla każdego

Fot. organizatorzy
Fot. organizatorzy

Lubelski Festiwal Nauki to największa cykliczna impreza upowszechniającą naukę na Lubelszczyźnie i w regionach ościennych, a ze względu na liczbę uczestników - jeden z największych festiwali naukowych w Polsce. LFN jest tegorocznym finalistą konkursu Popularyzator Nauki w kategorii Zespół.

Misję popularyzacji wiedzy o badaniach naukowych, narzędziach, technologiach i wyzwaniach naukowców Festiwal realizuje m.in. na wykładach, warsztatach, ćwiczeniach, wystawach, spektaklach, konkursach czy w grach terenowych.

Dotychczas odbyło się osiemnaście edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki. Łącznie z preedycją zgłoszono i zaprezentowano ponad 16 tys. projektów. Wiele z nich było wielokrotnie powtarzanych. Na przykład w ramach XVII LFN w 2021 roku zgłoszono ponad 1,3 tys. polskich i obcojęzycznych projektów, w których przygotowanie zaangażowało się bezpośrednio ponad 1,6 tys. osób. Łączny czas trwania wszystkich wykładów, ćwiczeń, laboratoriów, warsztatów tej edycji wyniósł 2580 godzin. Jak podkreślają organizatorzy, oznacza to „3,5 miesiąca nieustannego, radosnego obcowania z nauką”.

W trakcie XVII LFN odbyły się spotkania z krajowej i światowej sławy popularyzatorami nauki, z cyklu „Nauka bez granic” - z prof. Robertem Huberem, laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie chemii z 1988 r., dr. Dawidem Myśliwcem, prof. Jerzym Bralczykiem i ks. dr. Rafałem Pastwą, Dawidem Łasińskim, Aleksandrą i Piotrem Stanisławskimi, a także prof. Charlesem H. Bennettem - amerykańskim pionierem teorii informacji i Karolem Jałochowskim.

Goście festiwali mogli też uczestniczyć w wykładach prof. Andrzeja Kokowskiego, dr. Irvinga Finkela i prof. Stefaana Poedtsa (więcej - TU, TU i TU).

Liczba uczestników Festiwalu wyniosła niemalże 27 tys. Pochodzili nie tylko z Polski, ale także z takich krajów, jak Belgia, Białoruś, Hiszpania, Irlandia, Mołdawia, Niemcy, Norwegia, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Tunezja, Ukraina, Wielka Brytania i Włochy.

Podczas XVII LFN miała też miejsce światowa prapremiera widowiska multimedialnego „Symfonia nauki”. Pokaz fontann popularyzuje dokonania lubelskiego środowiska naukowego w skali kraju i świata.

Z kolei podczas ostatniego, XVIII Lubelskiego Festiwalu Nauki zgłoszono i zrealizowano ponad 1,5 tys. projektów, w których udział wzięło prawie 35 tys. osób.

Od 10 lat, średnio w każdej edycji LFN udział bierze ok. 35 tys. zarejestrowanych uczestników. Do tej liczby należy doliczyć osoby uczestniczące zarówno w Lubelskim Pikniku Naukowym, jak i imprezach nie wymagających rejestracji. Nie dziwi więc, że LFN na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń naukowo-kulturalnych Lublina. Promocję nauki łączy przy tym z rozwojem społecznym i gospodarczym regionu.

Festiwal ma długą historię - preedycja odbyła się już w 2001 roku. Oficjalnie działa od roku 2004. To wtedy rektorzy pięciu lubelskich uczelni i dyrektor Instytutu Agrofizyki PAN podpisali w Lubelskim Towarzystwie Naukowym deklarację powołującą Lubelski Festiwal Nauki, jako cykliczną imprezę popularyzującą naukę w społeczeństwie.

Głównym zadaniem wszystkich wydarzeń realizowanych w ramach LFN jest upowszechnianie, promowanie oraz popularyzowanie nauki, badań, czy wynalazków. Wyznaczone przez organizatorów szczegółowe cele obejmują przy tym, m.in. rozbudzanie ciekawości poznawczej i rozwijanie zainteresowania nauką wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, pokazywanie znaczenia nauki dla rozwoju gospodarki oraz życia codziennego, integrację i współpracę społeczności lokalnej, aktywizację społeczną i zapobieganie wykluczeniu społecznemu.

Zgodnie z kilkunastoletnią tradycją Festiwal trwa siedem dni, na które składają się: uroczysta inauguracja (sobota), Lubelski Piknik Naukowy (niedziela), projekty lubelskich uczelni publicznych oraz innych współorganizatorów, wydarzenia kulturalno-artystyczne i popularnonaukowe (poniedziałek-piątek) oraz uroczyste zakończenie festiwalu (piątek).

Na gości czekają m.in. badania, ćwiczenia, doświadczenia, debaty, dyskusje, filmy, gry naukowe, naukowo-techniczne i artystyczne, happeningi, inscenizacje, koncerty, konkursy, laboratoria, wystawy, występy na scenie, zawody sportowe, zajęcia plenerowe, pokazy, prelekcje, prezentacje multimedialne, spektakle, spotkania autorskie, warsztaty, wykłady, wystawy czy wycieczki. Całość stanowi otwartą imprezę plenerową dla wszystkich mieszkańców Lublina i całej Lubelszczyzny.

W ramach dotychczasowych edycji LFN piknik odbywał się na terenie miasta, m.in. na Placu Zamkowym, Placu Marii Curie-Skłodowskiej i Campusie Uniwersytetu Przyrodniczego, Stadionie Arena Lublin, Placu Litewskim oraz Placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur.

W Festiwalu mogą brać udział zarówno osoby indywidualne, jak i grupy zorganizowane. Udział jest bezpłatny. Projekty organizowane w ramach Lubelskiego dzielą się na określone kategorie: przedszkole, szkoła podstawowa – klasy I-IV, szkoła podstawowa – klasy V-VI, klasy V-VIII, klasy VII-VIII (P7-8), szkoła ponadpodstawowa, studenci, nauczyciele, rodzice, dziadek i babcia, przedsiębiorca, samorządowiec, pracownik innej uczelni. Biorą także pod uwagę potrzeby specjalnych grup społecznych, w tym osób niepełnosprawnych: niedowidzących, niedosłyszących, niepełnosprawnych ruchowo, z innymi niepełnosprawnościami.

W trakcie epidemii w dniach 22-24 września 2020 r., w zastępstwie XVII Lubelskiego Festiwalu Nauki odbyły się w formie zdalnej Lubelskie Wirtualne Dni Nauki. Objęły ok. 30 godz. emisji online, a także około 90 projektów z zakresu nauki, nowych technologii, sztuki i kultury. System komputerowy zanotował ok. 15 tys. unikalnych wizyt w serwisie. Projekty emitowano jednak w szkołach i placówkach oświatowych, co oznacza, że liczba odbiorców, w w rzeczywistości była dużo większa. Przedsięwzięcie obejrzało kilkuset użytkowników z ponad 10 państw Europy oraz USA.

Dodatkowe informacje - TU.

PAP - Nauka w Polsce

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    PIE: Polska z wysokim odsetkiem kobiet pracujących w branży naukowo-technologicznej

  • Fot. Adobe Stock

    Raport: największe spadki ofert pracy w zawodach z wykształceniem ścisłym lub inżynieryjnym

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera