Popularyzatorzy Nauki poszukiwani; rusza XXI edycja konkursu

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Naukowcy, dziennikarze, animatorzy, zespoły i instytucje opowiadające o nauce mogą się zgłaszać do XXI edycji konkursu Popularyzator Nauki. Zgłoszenia można nadsyłać do 15 września.

Konkurs Popularyzator Nauki organizowany jest przez serwis Nauka w Polsce, wydawany przez Fundację Polskiej Agencji Prasowej. Nagradzani są w nim ludzie i instytucje, którzy popularyzują naukę, pomagają innym bliżej poznać i lepiej zrozumieć zjawiska zachodzące wokół człowieka, przybliżają najnowsze wyniki badań naukowych, dzielą się wiedzą i pasją naukową z ludźmi, niezależnie od ich wieku, poziomu wykształcenia i kariery zawodowej odbiorców.

Zgłoszenia można nadsyłać do 15 września. Kandydatury należy zgłaszać za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie serwisu Nauka w Polsce. Tam również znajduje się regulamin konkursu.

Zgłaszana aktywność powinna trwać nie krócej niż 2 lata.

Zakwalifikowane kandydatury oceni Kapituła złożona z przedstawicieli środowiska naukowego, popularyzatorów nauki i przedstawicieli portalu Nauka w Polsce. Obradom przewodniczy prof. Michał Kleiber - przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO, wieloletni prezes PAN, b. minister nauki i informatyzacji, jeden z inicjatorów konkursu. Zgłoszenia ocenią: Dariusz Aksamit - działacz Marszu dla Nauki, dr Ireneusz Kaługa z Grupy EkoLogicznej; prof. Andrzej Katunin z Politechniki Śląskiej, Iwona Kieda - reprezentująca Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie, dr Magdalena Osial z Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN; dr hab. Piotr Sułkowski z Uniwersytetu Warszawskiego; Michał Szydłowski, który jako Pan Korek prowadzi pokazy naukowe, Robert Firmhofer – dyrektor Centrum Nauki Kopernik, red. Krzysztof Michalski – dziennikarz naukowy Polskiego Radia, dr hab. Robert Mysłajek - biolog i popularyzator nauki, prof. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska z Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej, a także przedstawiciel redakcji serwisu Nauka w Polsce oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Nagrody zostaną przyznane w pięciu kategoriach. O nagrodę w kategorii "naukowiec" mogą się ubiegać osoby popularyzujące naukę od stopnia doktora wzwyż; o nagrodę w grupie "animator" - osoby prowadzące indywidualną działalność popularyzatorską, nieposiadające stopni ani tytułów naukowych, np. studenci i doktoranci, pracownicy administracyjni uczelni. W kategorii "zespół" rywalizują zespoły osób popularyzujących naukę - tworzone np. przez naukowców, animatorów popularyzacji, koła naukowe, osoby pracujące nad wspólnymi projektami na rzecz popularyzacji, animatorów nauki w instytucjach typu muzea. Jest też kategoria "instytucja" - dla instytucji naukowych (np. instytutów, jednostek uczelni), pozanaukowych (np. organizacji pozarządowych, centrów nauki) czy przedsiębiorstw. W kategorii "media" zgłaszają się m.in. dziennikarze, zespoły redakcyjne mediów, blogerzy czy zespoły tworzące strony internetowe.

Jury wybiera również laureata nagrody głównej, który ma wyjątkowe osiągnięcia na polu popularyzacji. Może też przyznać wyróżnienia.

Ogłoszenie zwycięzców planowane jest na grudzień.

Działalność finalistów zostanie zaprezentowana w serwisie Nauka w Polsce PAP. W ten sposób redakcja od lat promuje najlepsze wzorce i pomysły na popularyzację.

Przez 20 lat w konkursie nagrodzono dziesiątki znakomitych popularyzatorów, m.in. prof. Macieja Gellera, prof. Łukasza Turskiego, ks. prof. Michała Hellera, prof. Jerzego Vetulaniego, prof. Piotra Rzymskiego, red. Wiktora Niedzickiego, Karola Wójcickiego, twórców "Crazy Nauka", twórców portalu "Nauka o klimacie", a także instytucje takie jak Centrum Nauki Kopernik, Polska Akademia Dzieci, Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego czy Centrum Popularyzacji Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

W ubiegłorocznej, jubileuszowej edycji nagrody dostali: redakcja miesięcznika "Delta" (nagroda główna), Tomasz Miller z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego (kat. Naukowiec), Dagmara Bożek z Instytutu Geofizyki PAN (kat. Animator), Strefa Naukowa Festiwalu Fantastyki Pyrkon (kat. Zespół), Europejska Fundacja Kosmiczna (kat. Instytucja), redakcja "Pulsara" – portalu popularnonaukowego (kat. Media). Wyróżnienia trafiły do ekohydrologa dra. Sebastiana Szklarka z Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii PAN w Łodzi oraz do zespołu badaczy z Uniwersytetu Łódzkiego - "W stronę dostępności".

Przy okazji każdej edycji Popularyzatora Nauki redakcja serwisu Nauka w Polsce przyznaje nagrodę im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną. Do tej nagrody nie można się zgłosić. Przyznawana jest np. rzecznikom prasowym, biurom prasowym czy biurom informacji i promocji jednostek naukowych - albo samym jednostkom naukowym lub badawczym, które wyróżniają się na tle innych pod względem współpracy z mediami.

Formularz zgłoszeniowy znajduje się TU 

Regulamin konkursu znajduje się TU

Nauka w Polsce

zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Podlaskie/ Miasto Hajnówka przekazało działki pod budowę centrum o drewnie Xylopolis

  • 20.05.2024. Pałac Rzeczypospolitej Biblioteki Narodowej w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

    Stolica/ Wystawa map świata sprzed odkrycia Ameryki w Pałacu Rzeczypospolitej - od soboty

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera