ECN KPT - od siedmiu lat „energetycznie” popularyzuje naukę

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego to pierwsze centrum nauki w Kielcach. Mimo, że jest najmniejszym centrum nauki w Polsce, to cieszy się dużą popularnością - odwiedziło je już blisko 130 tys. osób. Centrum jest w gronie finalistów tegorocznej edycji konkursu Popularyzator Nauki w kategorii Instytucja.

Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego (ECN KPT)  obchodzi właśnie siódme urodziny. Oficjalnie zostało otwarte 18 listopada 2015 r. w budynku po dawnej Wyższej Szkole Umiejętności, który został kupiony przez Kielecki Park Technologiczny i przekształcony w kolejny Inkubator Technologiczny. Od tego czasu w Centrum popularyzowana jest nauka wśród dzieci oraz dorosłych.

O energii w przyrodzie i nauce dla całych rodzin

Energetyczne Centrum Nauki to wystawa „Energia” z 28 interaktywnymi stanowiskami do eksperymentowania, laboratorium Generator mocy do prowadzenia warsztatów oraz kino. „Wystawa opowiada o energii i wszystkim, co jest związane z jej obecnością w przyrodzie. Składa się z trzech stref „Ogień i Ziemia”, „Powietrze i Woda” oraz „Człowiek”. Całość wspierają nowoczesne technologie i ekrany multimedialne, dzięki którym można poszerzyć wiedzę” - poinformowała Karolina Cieślik w zgłoszeniu do konkursu Popularyzator Nauki.

W skład ECN wchodzi również Energetyczny Ogród Doświadczeń. Znajdują się tu zjeżdżalnie wykorzystujące różnice poziomów terenu, karuzela napędzana w nietypowy sposób, równoważnia oraz strefa optyczna. W sezonie letnim odbywają się wydarzenia popularnonaukowe. „Grupy odwiedzające Centrum korzystają z przestrzeni, dobrze bawiąc się na powietrzu” - podkreślają przedstawiciele obiektu.

Celem ECN jest popularyzacja nauki poprzez zabawę, eksperymentowanie i wsparcie edukacji formalnej.

Z zajęć eksperymentalnych w ECN korzystają rodziny z dziećmi oraz grupy zorganizowane, liczące powyżej 9 osób (klasy, wycieczki, grupy kolonijne itp.). W listopadzie br. dla rodzin organizowane są warsztaty familijne.

O dorobku polskich wynalazców, świecie finansów i eksperymentach dla szkół i nauczycieli

Oferta ECN jest dopasowana do potrzeb różnych grup wiekowych i skorelowana z podstawą programową. Warsztaty podzielone są dniami tematycznymi oraz poziomami edukacji – dla klas 1-3; 4-8, szkół ponadpodstawowych. W ramach Laboratorium Przedszkolaka oferta dopasowana jest do poziomu 5-6 latków.

„Każdy ze scenariuszy jest autorską koncepcją dostosowaną do obowiązującej podstawy programowej. Edukatorzy stosują angażujące i ciekawe metody nauczania m.in. dramy, storytellingu, myślenia kreatywnego, eksperymentu, z elementami wykładu oraz dyskusji, dzięki którym uczniowie lepiej przyswajają wiedzę” - podkreśliła Karolina Cieślik. „Zajęcia prowadzone są w oparciu o podejście edukacyjne STEAM i są inspiracją do dalszego poszukiwania odpowiedzi na pytania i samodzielnego zgłębiania wiedzy” - dodała.

Centrum zapraszało szkoły m.in. do udziału w konkursie ekologicznym „Bądź EKO…” współfinansowanym przez WFOŚiGW w Kielcach.

Z projektu z NBP „Coś za coś – siła pieniądza” pracownicy ECN są szczególnie dumni. Uczniowie poznawali tajemnice świata finansów, uczestniczyli w warsztatach przygotowanych przez ECN, odwiedzali siedzibę NBP, wykonali prace podsumowujące projekt. „Tak trudny temat został przedstawiony w atrakcyjnej formie i pomógł uczniom odkryć tajemnice świata finansów. Kluczowe w kształtowaniu świadomości ekonomicznej dzieci było zrozumienie wartości pieniądza. Dzięki takiej edukacji w dorosłym życiu dzieci będą miały szansę uniknąć błędnych decyzji ekonomicznych” - uważają organizatorzy.

W ramach projektu powstała publikacja ze scenariuszami zajęć dla nauczycieli, w której zawarto grę detektywistyczną „Na tropie gospodarnego Glutozłota” o historii pieniądza. 

Wśród największych osiągnięć przedstawiciele ECN wymienili również projekt "Stratosferyczna przygoda" realizowany z Fundacją Naukową Twórcze Myślenie, w którym uczniowie Zespołu Szkół Katolickich im. S. Kostki w Kielcach mieli za zadanie przygotować własne doświadczenie z dziedziny biologii, przeprowadzić je w warunkach stratosfery oraz zaplanować sposób monitorowania wypuszczonego balonu.

Z kolei w ramach projektu „Niepodległa TECH. Wczoraj, Dziś i Jutro” powstały w ECN warsztaty, w których przy pomocy robotów Photonów uczniowie poznawali dorobek polskich wynalazców i uczyli się programowania.

W ECN odbywają się również warsztaty „Wtorki dla nauczycieli” o nowych metodach dydaktycznych, technologiach w edukacji, kompetencjach przyszłości. Nauczyciele mogą też skorzystać np. z filmików z eksperymentami, które odbiorcy mogą wykonywać w zaciszu własnego domu. Publikowane są one na kanale YouTube ECN.

„Dzięki prostej metodzie przekazu, zawierającej cechy humorystyczne, dzieci mają możliwość przekonania się, że nauka potrafi zadziwiać, a zjawiska, z pozoru niezrozumiałe, stają się łatwe” - podkreślają przedstawiciele ECN. „Poprzez zabawę, mimowolnie zgłębiają wiedzę i otwierają się na reguły rządzące otaczającym nas światem” - zaznaczają.

O kobietach i podróżach dla mieszkańców Kielc, ale też dla gości z zagranicy

Odbiorcami działań ECN są przede wszystkim mieszkańcy Kielc i woj. świętokrzyskiego, ale także turyści z Polski i z zagranicy. „Łącznie ECN, mimo, że jest najmniejszym centrum nauki w Polsce, odwiedziło ok. 130 tys. osób” - podkreślono w zgłoszeniu do konkursu. Edukatorzy prowadzą również zajęcia w jęz. angielskim.

Dla dorosłych zorganizowano cykl „Kobiety z energią”, w ramach którego panie poznają nowinki m.in. ze świata nauki, medycyny, kosmetologii oraz wykonują kremy. Natomiast cykl „Podróże z energią” jest okazją do poznawania innych kultur, klimatu, obyczajów.

Dla osób niepełnosprawnych organizowane są warsztaty dostosowane do rodzaju i stopnia zaburzenia. Dodatkowe warsztaty, pro bono, realizowane są dla dzieci z domów dziecka, szpitala onkologicznego i młodzieży w potrzebie.

ECN obecnie realizuje międzynarodowy projekt w ramach Programu Erasmus+ - LEARNDIGISTEAM (Transformacja cyfrowa z zastosowaniem edukacji STEAM w bezpiecznym środowisku). W Centrum odbywają się liczne wydarzenia tj. doroczny piknik z okazji Dnia Dziecka gromadzący setki uczestników, podczas którego odbywają się warsztaty, pokazy popularnonaukowe. ECN angażuje się także w wydarzenia organizowane przez partnerów, m.in. w European Rover Challenge, Podkarpacki Festiwal Nauki, Code Week, Dzień Bezpiecznego Internetu, Kieleckie Dni Energii, Astro Piknik.

ECN współpracuje z wieloma instytucjami, uczelniami, a także przedsiębiorcami, którzy popularyzują naukę, tj. Uniwersytet Dziecięcy UJK; Grupa MAC S.A.

Podczas pandemii COVID-19 dzięki działaniom Centrum można było odkrywać świat nauki także online. Pracownicy ECN przygotowywali ciekawostki ze świata nauki, eksperymenty, a także pokazy łącząc się online i dzieląc się np. cyklem „Piątki z dobrą energią” dla dorosłych - publikacja rozmów z ciekawymi osobowościami.

Na kanale YouTube ECN publikowane są ciekawostki naukowe, a na stronie internetowej ECN, m.in. cykle „Eco friendly” w ramach projektu Green Thinking Entrepreneur Youth, „Człowiek pod lupą”. 

PAP - Nauka w Polsce

amk/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Popularyzator Nauki 2024 - zwycięzców poznamy już 11 grudnia

  • Fot. materiały prasowe

    National Geographic Polska: im lepiej rozumiemy świat, tym skuteczniej możemy o niego zadbać

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera