Żywioły i prawa przyrody – do samodzielnego odkrycia w EC1 w Łodzi

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Samodzielne odkrywanie praw przyrody podczas eksperymentów z multimedialnymi ekspozycjami, spotkania i warsztaty na żywo lub online – dla dzieci i dorosłych, kino sferyczne, pokazy astronomiczne i popularnonaukowe, a także widowiska muzyczne w planetarium oraz zabawa z interaktywnymi eksponatami na Ulicy Żywiołów – to oferta Centrum Nauki i Techniki EC1.

Centrum znalazło się w gronie finalistów, w kategorii Instytucja, tegorocznej edycji konkursu Popularyzator Nauki.

INTERAKTYWNA OPOWIEŚĆ O ROZWOJU WIEDZY I CYWILIZACJI

Centrum Nauki i Techniki EC1 https://www.centrumnaukiec1.pl rozpoczęło działalność w 2016 od otwarcia Planetarium EC1. Następnie w 2018 r. uruchomiono wystawy i zajęcia edukacyjne, a w 2020 r. otwarto Ulicę Żywiołów.

Do eksperymentowania, samodzielnego odkrywania i opisywania praw przyrody w EC1 zachęcają stałe i czasowe ekspozycje multimedialne. Zespół popularyzatorów bazuje na autorskim programie edukacyjnym. Zakłada on, że formalny język nauki warto przekładać na zrozumiałe doświadczenia i przeżycia.

Jak przekonuje kandydaturę Michał Kędzierski z EC1, naukowa przygoda wspomaga nauczanie wielu przedmiotów na każdym poziomie edukacji. W łódzkim EC1 odbywają się m.in. zajęcia dla grup szkolnych w laboratorium, Piątka w Centrum – pakiet dla szkół, piątEKO, zajęcia z klasą, spotkania w kręgu energii. Dla rodzin i osób dorosłych przygotowano ofertę zwiedzania z przewodnikiem, wieczory dla dorosłych oraz gry terenowe, upowszechniające wiedzę. Zajęcia mogą odbywać się na żywo lub online.

Przyjazna kadra stara się przede wszystkim udowodnić, że nauka może być inspirującą zabawą. Ofertę popularyzatorską wzbogacają projekcje w Kinie Sferycznym.

CNiT EC1 organizuje także cykliczną konferencję "Młodzi o klimacie", podczas której oddaje młodemu pokoleniu głos w naukowej dyskusji na temat zmian klimatycznych. Na zielonych dachach obiektów CNiT EC1 ulokowana została pasieka. Wokół tej inicjatywy powstała paleta warsztatów i zajęć związanych z zapylaczami.

Centrum udostępnia na platformie YouTube cykl "Domowe Centrum Nauki".

PLANETARIUM EC1

W repertuarze łódzkiego planetarium są nie tylko pokazy astronomiczne i popularnonaukowe, ale też widowiska muzyczne, takie jak "The Wall" Pink Floyd. Wykonywanej na żywo muzyce towarzyszą animacje i wizualizacje prezentowane na ekranie sferycznym. Pokazy prowadzone są na żywo, a prowadzący odpowiadają na pytania publiczności i zachęcają do interakcji, dociekliwości i samodzielnego poszerzania wiedzy.

Michał Kędzierski podkreśla, że graficzne i animacyjne umiejętności zespołu były wielokrotnie nagradzane na międzynarodowych festiwalach i przeglądach technologii fulldome. Członkinie i członkowie zespołu Planetarium EC1 często występują w rolach eksperckich komentując w ogólnopolskich i lokalnych mediach ważne wydarzenia i odkrycia związane z Kosmosem. Organizują także imprezy, takie jak Noc Pod Spadającymi Gwiazdami, które tworzą pretekst do spotkań z astronomią i ułatwiają zrozumienie zjawisk z tej dziedziny nauki.

ULICA ŻYWIOŁÓW

Oferta "wciąga w wir zabawy, wzmacnia relacje i ułatwia rozumienie świata. Wystawa stała zastała zaprojektowana z dziećmi i dla dzieci, z wykorzystaniem najlepszych praktyk Design Thinking i Service Design" - zapewnia w zgłoszeniu do konkursu Michał Kędzierski.

Wystawa jest zorganizowana wokół pięciu żywiołów: Wody, Ziemi, Życia, Ognia i Powietrza. Odpowiadające im strefy tematyczne tworzą okazję do poszerzania wiedzy gości EC1 – poprzez samodzielnie wykonywane doświadczenia i eksperymenty. Atrakcyjność Ulicy Żywiołów tworzą między innymi: eksponaty i interaktywne stanowiska oraz starannie przemyślana mała architektura rozbudowane o Pasaż Nauki i Pasaż Wyobraźni. Propozycję uzupełnia strefa wystaw czasowych oraz bogata oferta warsztatów oraz zajęć, takich jak "Mądry jak kruk, zwinny jak galago".

POPULARYZACJA I PROMOCJA REGIONU

Odbiorcami działań EC1 są osoby w każdym wieku, grupy i klienci indywidualni – z Łodzi i poza nią Centrum ma specjalne propozycje dla seniorów, dostosowane do preferowanych przez nich godzin czy tematyki.

EC1 brało udział m.in. w festiwalu dla twórców internetowych See Bloggers i Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier. Pod hasłem "EC1 Łódź nakręca!" odbył się cykl wycieczek rowerowych prowadzonych we współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej oddział "Zielona Łódź". Animatorki i animatorzy EC1 popularyzowali tam wiedzę z zakresu energetyki, oczyszczania ścieków, zielonej energii miasta, ekohydrologii oraz wykorzystywania roweru jako ekologicznego środka transportu.

Centrum od lat uczestniczy w licznych piknikach i dniach otwartych, organizuje lub współorganizuje z zaprzyjaźnionymi instytucjami naukowymi, kulturalnymi i miastem Łódź wydarzenia popularyzatorskie, edukacyjne, festiwale i święta; zdobywa nagrody i certyfikaty turystyczne.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rejestracja na 20. Lubelski Festiwal Nauki – od środy

  • 11.03.2022 PAP/Albert Zawada

    Śląskie/ Uczniowie ze szkoły w Pyskowicach zostali laureatami konkursu "Nauka dla Ciebie"

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera