Fot. Adobe Stock

Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

Startuje najwyżej położone obserwatorium astronomiczne. Tokyo Atacama Observatory będzie pracowało na wysokości 5640 m, badając m.in. powstawanie planet i ewolucję galaktyk.

  • 28.11.2023. Transmisja inauguracji działalności polskiego obserwatorium - Obserwatorium Cerro Armazones w Chile, 28 bm. w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika w Warszawie.  PAP/Rafał Guz

    Centrum Astronomiczne PAN otworzyło obserwatorium w Chile

    Uroczyste otwarcie nowego obserwatorium astronomicznego w Chile odbyło się we wtorek w Centrum Astronomicznym PAN w Warszawie. Głównym celem prac badawczych będzie pomiar kosmicznych odległości.

  • Fot. Adobe Stock
    Kosmos

    Centrum Astronomiczne PAN otwiera obserwatorium w Chile

    Po trzech latach intensywnych prac Centrum Astronomiczne PAN otwiera obserwatorium na pustyni Atakama w Chile. Uroczysta inauguracja odbędzie się 28 listopada w siedzibie CAMK PAN.

  • 28.09.2018 EPA/FABIO FRUSTACI
    Świat

    Watykan/ Wirtualne zwiedzanie Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego

    Watykańskie Obserwatorium Astronomiczne można już zwiedzić online. Specjalny link https://www.vaticanobservatory.va/en/ prowadzi nas wirtualnie do sal muzealnych w papieskich pałacach poświęconych historii Obserwatorium – podaje Radio Watykańskie.

  • Fot. Adobe Stock

    Małopolskie/ Las im. gen. Hermaszewskiego posadzony w Rzepienniku Biskupim

    126 drzew zostało w piątek posadzonych przy Obserwatorium Astronomicznym Królowej Jadwigi w Rzepienniku Biskupim (Małopolskie) – stworzą one las imienia kosmonauty gen. Mirosława Hermaszewskiego.

  • Fot. Adobe Stock

    Ukraińskie obserwatorium astronomiczne zniszczone w czasie wojny apeluje o wsparcie

    Po rosyjskiej okupacji Obserwatorium Astronomicznego pod Charkowem niemożliwa jest praca unikalnego w skali świata radioteleskopu UTR-2. Również w Polsce trwa zbiórka pieniędzy na odbudowę obserwatorium.

  • Fot. Adobe Stock
    Kosmos

    Małopolskie/ Obserwatorium na Lubomirze zyska teleskop do obserwacji Słońca

    Małopolscy radni zdecydowali o przyznaniu 70 tys. zł dofinansowania dla gminy Wiśniowa na zakup profesjonalnego teleskopu astronomicznego do obserwacji Słońca dla Obserwatorium Astronomicznego im. Tadeusza Banachiewicza znajdującego się na górze Lubomir.

  • Źródło: Adobe Stock
    Kosmos

    Globalny Teleskop Astrofizyczny już kompletny; wyśledzi nawet kilkucentymetrowe obiekty

    Ruszył trzeci element Globalnego Teleskopu Astrofizycznego, czyli systemu GTA. Uruchomiony element to zespół teleskopów PST3 zlokalizowany w ostoi ciemnego nieba w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Chalinie koło Sierakowa - informuje UAM.

  • Fot. Adobe Stock
    Kosmos

    Śledzenie sztucznych satelitów i kosmicznych śmieci - zadaniami nowego obserwatorium astronomicznego

    Śledzenie satelitów i kosmicznych śmieci, ale też prowadzenie badań naukowych to główne zadania nowego obserwatorium astronomicznego, które powstanie w Bezmiechowej na Podkarpaciu. Przy ciągle rosnącej liczbie satelitów obserwatorium ma pomóc w unikaniu zderzeń i zapewnieniu bezpieczeństwa kosmicznego.

  • Widok na Obseratorium La Silla z podnóża góry. Źródło: ESO/José Francisco Salgado (josefrancisco.org).
    Świat

    Obserwatorium La Silla skończyło 50 lat

    Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) świętuje 50-lecie pierwszego swojego obserwatorium założonego w Chile, na obrzeżach pustyni Atakama. Co ciekawe, na początku lipca przez teren obserwatorium przebiegnie pas całkowitego zaćmienia Słońca.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Wenezuela/ Amerykańscy sejsmolodzy: to najsilniejsze wstrząsy w regionie od ponad stu lat

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera