Nauka dla Społeczeństwa

25.03.2023
PL EN
31.08.2022 aktualizacja 01.09.2022

Małopolskie/ Obserwatorium na Lubomirze zyska teleskop do obserwacji Słońca

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Małopolscy radni zdecydowali o przyznaniu 70 tys. zł dofinansowania dla gminy Wiśniowa na zakup profesjonalnego teleskopu astronomicznego do obserwacji Słońca dla Obserwatorium Astronomicznego im. Tadeusza Banachiewicza znajdującego się na górze Lubomir.

Jak argumentowali we wniosku przedstawiciele gminy Wiśniowa, zakup nowego teleskopu do obserwacji Słońca, dokonany w 100-lecie założenia obserwatorium, "znacząco zwiększy atrakcyjność tej placówki pod względem dydaktycznym oraz turystycznym, jak również umożliwi prowadzenie prac badawczych".

"Zakup teleskopu dla obserwatorium z pewnością przyczyni się do poszerzenia obserwacji wielu niesamowitych zjawisk" - oceniła Marta Malec-Lech z zarządu województwa małopolskiego.

Obserwatorium na górze Lubomir (904 m n.p.m.) w gminie Wiśniowa zostało wybudowane w 1922 r. z inicjatywy prof. Tadeusza Banachiewicza. W stacji tej w 1925 r. dr Lucjan Orkisz odkrył pierwszą polską kometę, natomiast w 1936 r. kolejnego odkrycia dokonał mieszkaniec Węglówki, Władysław Lis - pracownik stacji, który zaobserwował kometę równocześnie z dwoma pozostałymi astronomami z Uzbekistanu i Japonii.

Działania podczas II wojny światowej doprowadziły do kompletnego zniszczenia obserwatorium. Stację udało się odbudować dopiero po 63 latach dzięki wsparciu ze środków unijnych. Obiekt został ponownie oddany do użytku w 2007 r.

Według władz samorządowych odbudowanie obserwatorium wpłynęło na znaczny wzrost atrakcyjności turystycznej gminy oraz całego regionu. Poprzez prowadzenie zajęć propagujących astronomię dzieci i młodzieży szkolnej, obiekt pełni także funkcję dydaktyczną.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ aszw/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023