Watykan/ Wirtualne zwiedzanie Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego

28.09.2018 EPA/FABIO FRUSTACI
28.09.2018 EPA/FABIO FRUSTACI

Watykańskie Obserwatorium Astronomiczne można już zwiedzić online. Specjalny link https://www.vaticanobservatory.va/en/ prowadzi nas wirtualnie do sal muzealnych w papieskich pałacach poświęconych historii Obserwatorium – podaje Radio Watykańskie.

Zwiedzanie rozpoczyna się od sali opowiadającej historię początków Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego, a więc od pontyfikatu papieża Grzegorza XIII, który dokonał reformy kalendarza w 1582 r. W kolejnej sali można zobaczyć dawne przyrządy naukowe, w tym stare globusy i astrolabia. Następnie ekspozycja opowiada o działalności astronomów w Castel Gandolfo oraz w Tuscon w Arizonie, gdzie znajduje się współczesny teleskop Obserwatorium Watykańskiego.

Na koniec można się przyjrzeć dwóm historycznym teleskopom „Carte du Ciel” i „Schmidt”, które są na dachu muzeum. Osobno można odwiedzić taras Pałacu Papieskiego w Castel Gandolfo, gdzie również jest jeden z historycznych teleskopów.(PAP)

mmk/ mms/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Powstał model zanieczyszczenia oceanów plastikiem

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: algorytmy mogłyby już pomagać sędziom

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera