Nauka dla Społeczeństwa

28.11.2023
PL EN
19.03.2023 aktualizacja 19.03.2023

Małopolskie/ Las im. gen. Hermaszewskiego posadzony w Rzepienniku Biskupim

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

126 drzew zostało w piątek posadzonych przy Obserwatorium Astronomicznym Królowej Jadwigi w Rzepienniku Biskupim (Małopolskie) – stworzą one las imienia kosmonauty gen. Mirosława Hermaszewskiego.

126 drzew symbolizuje liczbę okrążeń Ziemi, które wykonał polski kosmonauta. „To pierwsza inicjatywa, upamiętniająca naszego kosmonautę. Wierzę, że będzie stanowić inspirację dla przyszłych pokoleń pracujących dla polskiego sektora kosmicznego” – powiedziała Agnieszka Gapys z Polskiej Agencji Kosmicznej.

Las jest liściasto-iglasty, urosną w nim m.in. jodły, sosny, dęby, buki, graby. Rośliny zasadzono wokół obserwatorium astronomicznego tworzonego przez Magdalenę i Bogdana Wszołków. Gen. Mirosław Hermaszewski kilkukrotnie gościł w Obserwatorium Astronomicznym Królowej Jadwigi, dlatego właściciele zdecydowali się upamiętnić go w tym miejscu.

W sadzeniu drzew uczestniczyli pracownicy i studenci krakowskiej AGH. „Nasi studenci, którzy właśnie zakończyli analogową misję kosmiczną, mogą stać się częścią tej niezwykłej historii, co na pewno zainspiruje ich do dalszej eksploracji tematyki kosmicznej. Trzymajmy za nich kciuki – oni spełniają swoje marzenia” – powiedział prof. Tadeusz Uhl z Centrum Technologii Kosmicznych AGH.

Obserwatorium astronomiczne w Rzepienniku Biskupim jest tworzone przez Magdalenę i Bogdana Wszołków od 1998 r. W ciągu 25 lat zbudowano dwie czasze teleskopów optycznych, zamontowano 9-metrowy radioteleskop, sprowadzono do obserwatorium naziemną amerykańską stację satelitarną. W 2010 r. zamontowano instrumenty przeniesione z Centrum Satelitarnego w Psarach oraz Satelitarnego Centrum Operacji Regionalnych w Komorowie.

Na terenie obserwatorium ma zainstalowaną swoją aparaturę pomiarową Europejska Agencja Kosmiczna oraz Polska Agencja Kosmiczna.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023