Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
28.08.2023 aktualizacja 28.08.2023

Post interwałowy może złagodzić niektóre objawy Alzheimera

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Myszy poddane ograniczonemu w czasie schematowi karmienia miały lepszą pamięć i akumulowały w mózgu mniej amyloidu w porównaniu do grupy kontrolnej – donoszą naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego.

Według danych NFZ w 2022 r. w Polsce na chorobę Alzheimera cierpiało 357 tys. osób. Odsetek chorych wzrasta we wszystkich europejskich krajach. Osoby z tą chorobą doświadczają różnych zakłóceń rytmu okołodobowego, w tym zmian w cyklu snu i czuwania, nasienia zaburzeń funkcji poznawczych i dezorientacji wieczorami oraz trudności z zasypianiem i utrzymaniem snu.

Nowe badanie przeprowadzone w mysim modelu choroby i opublikowane w czasopiśmie Cell Metabolism (http://dx.doi.org/10.1016/j.cmet.2023.07.014) wykazało, że post przerywany pozwala skorygować zaburzenia rytmu dobowego, obserwowane w chorobie Alzheimera. Wspomniany post polega na ograniczeniu czasu, w którym można spożywać pokarm, bez ograniczania jego ilości.

"Przez wiele lat zakładaliśmy, że zaburzenia rytmu dobowego obserwowane u osób z chorobą Alzheimera są wynikiem neurodegeneracji, ale teraz dowiadujemy się, że może być odwrotnie – zaburzenia rytmu dobowego mogą być jednym z głównych czynników wywołujących tę chorobę" - powiedziała autorka badań, dr Paula Desplats, profesorka na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego.

W porównaniu z myszami z grupy kontrolnej, którym dostarczano pokarm o każdej porze, myszy karmione według ograniczonego czasowo harmonogramu miały lepszą pamięć, były mniej nadpobudliwe w nocy, miały bardziej regularny i spokojniejszy sen. Myszy z grupy badanej wypadły też lepiej w testach oceniających funkcje poznawcze.

Naukowcy zaobserwowali także różnice w ekspresji genów związanych z chorobą Alzheimera i zmniejszoną akumulację patologicznych białek w mózgu myszy z grupy eksperymentalnej.

Badacze mają nadzieję, że ich odkrycia można przełożyć na praktykę kliniczną: nowe podejście dotyczy zmiany stylu życia, a nie wprowadzania do obrotu nowego leku.

"Post interwałowy to strategia, którą ludzie mogą łatwo i natychmiast zintegrować ze swoim życiem" – powiedziała Desplats. - "Jeśli uda nam się powtórzyć nasze wyniki na ludziach, to podejście może być prostym sposobem na radykalną poprawę jakości życia osób z chorobą Alzheimera i tych, którzy się nimi opiekują". (PAP)

doc/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024