Historia i kultura

Lubelskie/ Grot włóczni znaleziono w lesie w okolicy Tereszpola

Źródło: Facebook/ Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Źródło: Facebook/ Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Żelazny grot włóczni, datowany wstępnie na XI-XIII w., został znaleziony w lasach Nadleśnictwa Zwierzyniec, w okolicy Tereszpola - poinformował Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Odkrywcą jest Łukasz Jabłoński, który w styczniu br. uzyskał w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Lublinie, Delegatura Zamość, pozwolenie konserwatorskie na prowadzenie poszukiwań z użyciem wykrywacza metali - podał Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków w mediach społecznościowych.

Zachowany w całości żelazny grot włóczni został odkryty na terenie Lasów Państwowych Nadleśnictwa Zwierzyniec, w okolicy Tereszpola.

Zabytek znajdował się na głębokości ok. 15 cm poniżej powierzchni gruntu. Grot został wstępnie oczyszczony i zapakowany próżniowo wraz z metryczką, a następnie przekazany do dyspozycji WUOZ Lublin Delegatura Zamość w dniu 11 lipca.

Źródło: Facebook/ Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Źródło: Facebook/ Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Żelazny, liściowaty grot włóczni, z tuleją do osadzenia na drzewcu, ma całkowitą długość 24 cm. Samo ostrze grota liczy 14 cm; jego największa szerokość to 3,3 cm, a grubość to ok. 0,6 cm. Natomiast tuleja posiada długość 10 cm; średnica otworu tulei sięga 2,5 cm - poinformował Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Stan zachowania znaleziska, mimo rdzy, jest dość dobry. "Omawiany żelazny grot jest wstępnie datowany na okres wczesnego średniowiecza XI-XIII wiek. Prezentowane znalezisko zostanie przekazane do Muzeum w Biłgoraju" - podano w informacji.(PAP)

bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera