Szybsza diagnostyka, co jest kluczowe w leczeniu raka płuca i kompleksowa opieka nad pacjentami, to efekty działającego od pięciu lat w Białymstoku centrum diagnostyki i leczenia tego nowotworu Lung Cancer Unit - podsumowano w poniedziałek na konferencji prasowej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym.
Wciąż zbyt małe jest u nas wykorzystanie badań molekularnych w leczeniu nowotworów. W 2023 r. jedynie 22 proc. pacjentów onkologicznych przeszło w Polsce diagnostykę molekularną - wynika z najnowszego raportu Modern Healthcare Institute.
Zespół lekarzy z gliwickiego Narodowego Instytutu Onkologii przeprowadził nieinwazyjne obrazowanie receptora HER2 przy pomocy radioznacznika PET u pacjentki z rozsianym rakiem piersi - poinformowała w poniedziałek placówka.
Wykrywanie substancji wytwarzanej przez bakterie jelitowe mogłoby pomóc w nieinwazyjnym wykrywaniu endometriozy, a jej suplementacja - w leczeniu tej choroby - poinformowało pismo „Med”.
Chińscy naukowcy opracowali elektroniczny, miękki palec dla robotów z wyjątkowo czułym zmysłem dotyku. Urządzenie jest w stanie m.in. wykonywać rutynowe badania lekarskie, takie jak pomiar pulsu czy wykrywanie nienaturalnych zgrubień w tkankach.
Pora dnia, w której pobierana jest krew, może mieć wpływ na wyniki testów diagnostycznych w kierunku demencji - wykazało nowe badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Surrey.
ChatGPT nie może być użyty jako narzędzie diagnostyczne w medycynie, bo w ponad połowie przypadków się myli – podsumowali kanadyjscy naukowcy z Uniwersytetu Zachodniego Ontario po przetestowaniu modelu na przypadkach pacjentów. ChatGPT umie jednak pisać czytelne odpowiedzi.
Bez dostępu do zaawansowanej diagnostyki molekularnej nie możemy skutecznie leczyć pacjentów z rakiem płuca, rakiem jajnika czy rakiem piersi - alarmowali eksperci z Polskiego Towarzystwa Onkologicznego i Polskiej Koalicji Medycyny Personalizowanej na spotkaniu prasowym w czwartek w Warszawie.
Pracownia endoskopii Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach została jednym z 14 realizatorów innowacyjnego unijnego projektu HoloSurge, którego celem jest wdrożenie multimodalnego narzędzia holograficznego 3D i systemu nawigacji w czasie rzeczywistym z diagnostyką przyłóżkową.
Dwa projekty dotyczące terapii onkologicznych dostały 119 mln zł w konkursie Wirtualnego Instytutu Badawczego (WIB) – podano w komunikacie przesłanym PAP. Instytut dofinansowuje badania z obszaru biotechnologii medycznej, które mają szansę na szybką komercjalizację.