Nauka dla Społeczeństwa

06.06.2023
PL EN
04.09.2014 aktualizacja 04.09.2014

W Karpatach odkryto osadę z okresu wpływów rzymskich

Osadę z okresu wpływów rzymskich, datowaną na III-IV wiek naszej ery, odkryto w Lipnicy Dolnej k. Jasła (Podkarpackie). Wśród ok. tysiąca zabytków archeologicznych jest m.in. duży piec garncarski, w którym wypalano ceramikę.

"Piec ma dwa metry długości i tyle samo szerokości. Stoi na niewielkim cyplu w dolinie Wisłoki. Jego lokalizacja świadczy, że do podtrzymania temperatury podczas wypalania ceramiki wykorzystywano wiatr wiejący znad rzeki" - powiedział w środę Tomasz Leszczyński, archeolog z Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

Dodał, że "takie piece w Karpatach są ogromną rzadkością". "Do tej pory natrafiono na dwie podobne konstrukcje; w Krośnie i Sanoku" - zaznaczył.

W trakcie badań odkryto m.in. fragmenty naczyń glinianych i wypalonej gliny. Są m.in. duże mierzące ok. metra naczynia, które mogły służyć do przechowywania zboża. Według Leszczyńskiego, w piecu wypalano ceramikę formowaną na kole i lepioną ręcznie.

"Pochodzący z III wieku naszej ery piec znajdował się w dużej osadzie z okresu późnych wpływów rzymskich. Podobnych pieców może być tutaj więcej" - zauważył archeolog.

Wykopaliska w Lipnicy Dolnej rozpoczęto w lipcu. Miejscowość wytypowano m.in. dlatego, że podczas archeologicznych badań powierzchniowych na początku lat 90. ubiegłego stulecia znaleziono tam ceramikę z okresu wpływów rzymskich.

Osadę najprawdopodobniej zamieszkiwała ludność kultury przeworskiej. Była to kultura archeologiczna epoki żelaza występująca między III wiekiem przed narodzeniem Chrystusa do V stulecia naszej ery na terenie dzisiejszej Polski i Zakarpacia.

Badania w Lipnicy Dolnej na zlecenie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków prowadzą archeolodzy z Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

PAP - Nauka w Polsce

kyc/ abe/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023