Poznań, 02.12.2010. Zasypany śniegiem Stary Rynek w Poznaniu . PAP/Adam Ciereszko

Poznań/ Pozostałości średniowiecznej osady na budowie zbiornika retencyjnego

Pozostałości średniowiecznej osady odkryto w czasie badań archeologicznych towarzyszących budowie zbiornika retencyjnego w Poznaniu. Jak na razie badacze natrafili w tym miejscu głównie na fragmenty ceramiki - poinformował w czwartek poznański magistrat.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Brazylia/ W Amazonii odnaleziono portugalską osadę z czasów kolonialnych

    Ekipa archeologów z Brazylii odnalazła w Puszczy Amazońskiej miejscowość założoną w czasach kolonialnych przez Portugalczyków. Osada istniała w środku lasu w XVIII w.

  • Widok na wykop przecinający jeden z wałów zewnętrznych grodziska (fot. Daniel Skoczylas)

    Warmińsko-mazurskie/ Zamek z okresu krzyżackiego w Plutach powstał w miejscu pradziejowej osady

    Zamek z okresu krzyżackiego w Plutach (woj. warmińsko-mazurskie) powstał w tym samym miejscu, w którym istniała osada obronna z wczesnej epoki żelaza, czyli z V-III w. p.n.e. i plemienna pruska osada w XI-XIII w.- ustalili archeolodzy w czasie tegorocznych badań wykopaliskowych.

  • Pozostałości po piecu. Fot. K. Niedziółka

    Podlaskie/ W okolicy Hajnówki odkryto starożytną osadę

    Paleniska, pozostałości pieców, jam zasobowych i dołków posłupowych, które niegdyś utrzymywały konstrukcje - odkryli archeolodzy w Sacharewie obok Hajnówki w Puszczy Białowieskiej. Na relikty osady sprzed 2 tys. lat natrafiono dzięki... pracy kretów.

  • źródło: Muzeum Podlaskie w Białymstoku

    Podlaskie/ Odkryto ślady osady obronnej z podobnego okresu, co Biskupin

    Ślady osady obronnej sprzed ok. dwóch i pół tysiąca lat, czyli z czasów grodów takich, jak Biskupin, odkryli w Jatwiezi Dużej w gminie Suchowola (Podlaskie) archeolodzy z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

  • Jamy, w których przechowywano w okresie neolitu żywność znajdowały się pod reliktami z okresu średniowiecza. Fot. M. Bajka

    Neolityczną osadę budowniczych megalitów odkryto w Sandomierzu

    Osadę sprzed ok. 5 tys. lat, należącą do neolitycznej społeczności znanej z wznoszenia olbrzymich grobowców megalitycznych, odkryto na Wzgórzu Staromiejskim w Sandomierzu. Osada znajdowała się pod pozostałościami z okresu średniowiecza.

  • Naczynie odkryte podczas wykopalisk - ma ponad 2 tys. lat. Fot. Jan Bulas

    Olbrzymią osadę sprzed 2 tys. lat odkryli archeolodzy w woj. świętokrzyskim

    Olbrzymią osadę sprzed ok. 2 tys. lat odkryli naukowcy w Rzemienowicach (woj. świętokrzyskie). Składało się na nią m.in. kilkaset półziemianek, dziesiątki palenisk i pieców. O znalezisku poinformowali PAP archeolog, Piotr Wroniecki.

  • Mur wraz z przylegającym do niego chodnikiem - widoczny w prawej części zdjęcia. Najdalej po prawej relikty bramy, fot. M. S. Przybyła

    Osada sprzed ponad 3,5 tys. odkryta w Maszkowicach była silnie ufortyfikowana

    Była otoczona kilkumetrowym, kamiennym murem, a dostępu do niej broniła rozbudowana brama. Krakowscy archeolodzy poznają kolejne szczegóły unikatowej osady sprzed ponad 3,5 tys. lat w Maszkowicach (woj. małopolskie).

  • Zachodniopomorskie/ Odkryto osadę z przełomu epoki brązu i żelaza

    Archeolodzy odkryli w okolicach Trzcińska Zdroju (Zachodniopomorskie) osadę z przełomu epoki brązu i żelaza. Natknęli się na nią prowadząc badania w miejscu, gdzie wcześniej znaleziono cenny skarb złożony z zabytków pochodzących z epoki brązu.

  • Sierpiec – wiór krzemienny, wykorzystywany jako ostrze sierpa, o czym świadczą charakterystyczne ślady (wyświecenia) na krawędziach. Fot. M. Bajka.

    Archeolodzy przebadali część olbrzymiej osady wczesnych rolników

    Setki zabytków, w tym fragmenty naczyń ceramicznych, narzędzia kościane i krzemienne odkryli archeolodzy w czasie wykopalisk na terenie osady liczącej blisko 6 tys. lat w Zawichoście-Podgórzu (woj. świętokrzyskie).

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Naukowcy sprawdzili, czy protony są wieczne

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera