Nauka dla Społeczeństwa

09.06.2023
PL EN
23.07.2019 aktualizacja 23.07.2019

Podkarpackie/ Dotacje samorządu województwa dla siedmiu uczelni

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

800 tys. zł przeznaczył zarząd województwa podkarpackiego dla siedmiu uczelni wyższych z regionu. Pieniądze pomogą m.in. doposażyć pracownie dydaktyczne.

W poniedziałek w Rzeszowie podpisane zostały umowy między marszałkiem województwa Władysławem Ortylem a przedstawicielami uczelni.

Ortyl zaznaczył, że część dotacji trafi na projekty i zadania, które wspierają kształcenie w zawodach poszukiwanych w województwie podkarpackim. "Realizowany od wielu lat program pomocy podkarpackim uczelniom będzie kontynuowany" – dodał.

Samorząd od kilku lat prowadzi program wsparcia działalności podkarpackich uczelni. Pieniądze w ramach tego programu mają trafiać m.in. na projekty związane uatrakcyjnieniem oferty edukacyjnej, uwzględniającej aktualne warunki na rynku pracy.

Obecny na uroczystości wicemarszałek Piotr Pilch przypomniał, że specjalnie powołana komisja wybrała do dofinansowania najlepsze wnioski. "Nam zależy na tym, aby podkarpacka młodzież kształciła się w jak najlepszych warunkach, na dobrych uczelniach" – podkreślił.

Najwyższą dotację – ponad 300 tys. zł - otrzymała Politechnika Rzeszowska. Dzięki tym środkom władze uczelni planują doposażyć gabinety w Centrum Fizjoterapii i Sportu w urządzenia rehabilitacyjne i treningowe oraz w aparaturę pomiarową i badawczą. Urządzenia takie, jak aparat do terapii falą uderzeniową, posłużą studentom kierunku inżynieria medyczna oraz lotnictwo i kosmonautyka, a także studentom z różnego rodzaju niepełnosprawnościami i problemami zdrowotnymi w obrębie układu ruchu.

Natomiast Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Grodka w Sanoku przeznaczy 100 tys. zł. na mineralizator mikrofalowy. Urządzenie umożliwi kształcenie praktyczne na kierunku gospodarka w ekosystemach rolnych i leśnych.

Z kolei Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Pigonia w Krośnie, która także otrzymała 100 tys. zł, zakupi specjalistycznego robota wraz z systemem komputerowym do jego obsługi. Robot będzie wykorzystywany w laboratorium automatyki i robotyki dla kierunku Inżynieria produkcji. 

PAP - Nauka w Polsce, Wojciech Huk

huk/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023