Wizja artystyczna układu planetarnego WASP-84. Odkryta przez toruńskich astronomów superziemia to widoczna na tle tarczy gwiazdy ciemna kropka, uchwycona w czasie zjawiska tranzytu. Brązowawy glob widoczny w oddali to wcześniej znany gorący jowisz. iFot. materiały prasowe/ portal.umk.pl

Superziemia odkryta przez toruńskich astronomów

Jest prawie dwa razy większa i piętnaście razy masywniejsza od Ziemi. Okrąża swoją gwiazdę w zaledwie 35 godzin po bardzo ciasnej orbicie, przez co temperatura na jej powierzchni przekracza tysiąc stopni Celsjusza. Planetę odkryli toruńscy astronomowie – poinformował Uniwersytet Mikołaja Kopernika.

  • Fot. Fotolia
    Życie

    Gdańsk/ Naukowcy z UG odkryli dwa nowe pasożyty

    Miridex putorii i Demodex pusillus to dwa nowe roztocza z rodziny nużeńcowatych odkryte przez gdańskich naukowców prof. Joannę Izdebską i prof. Leszka Rolbieckiego z UG. Jeden z pasożytów zamieszkuje głowę tchórza, drugi jest jednym z najmniejszych zwierząt na świecie.

  • Skarb sprzed 2,5 tys. lat znaleziono w Beskidzie Niskim

    Skarb sprzed 2,5 tys. lat odkryto w Lubatowej k. Krosna w Beskidzie Niskim. "Znaleziono m.in. bransolety z brązu, szklane paciorki i fragmenty naczyń" – powiedział w czwartek PAP dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie Jan Gancarski.

  • W Karpatach odkryto osadę z okresu wpływów rzymskich

    Osadę z okresu wpływów rzymskich, datowaną na III-IV wiek naszej ery, odkryto w Lipnicy Dolnej k. Jasła (Podkarpackie). Wśród ok. tysiąca zabytków archeologicznych jest m.in. duży piec garncarski, w którym wypalano ceramikę.

  • Kości gigantycznego dinozaura odkryto w Patagonii

    Argentyńscy paleontolodzy poinformowali w piątek o odkryciu w Patagonii na południu kraju skamieniałych szczątków gigantycznego dinozaura - największego ze znanych do tej pory - ważącego ponad 100 ton.

  • Sześć średniowiecznych przepraw mostowych odkryto na Mazurach

    Aż sześć nieznanych przepraw mostowych z okresu średniowiecza wraz z doskonale zachowanymi elementami konstrukcyjnymi odkryli w jeziorach Pojezierza Iławskiego archeolodzy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

  • Polscy archeolodzy odkryli dom dowódcy rzymskiego garnizonu na Krymie

    Praetorium, czyli posiadłość dowódcy garnizonu rzymskiego, odkryli pracujący na Krymie polscy archeolodzy – poinformował PAP dr Radosław Karasiewicz-Szczypiorski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, kierujący wykopaliskami w Bałakławie na Ukrainie.

  • Nowe dowody na odkrycie pierwiastka 115

    Szwedzcy naukowcy zaprezentowali nowe dowody na otrzymanie niepotwierdzonego jeszcze oficjalnie pierwiastka o liczbie atomowej 115 – informuje pismo "Physical Review Letters”.

  • Astronomowie odkryli planetę, na której rok trwa 8,5 godziny

    W czasie gdy na Ziemi mija 8-godzinny czas pracy, na nowo odkrytej planecie pozasłonecznej Kepler 78b upływa właśnie „rok”. O odkryciu planety z niezwykle krótkim okresem orbitalnym poinformował amerykański Massachusetts Institute of Technology (MIT).

  • Nowo odkryty drapieżnik z Andów wygląda jak pluszowa maskotka

    Przypomina skrzyżowanie kota domowego z pluszowym niedźwiadkiem. Wiele wskazuje na to, że olinguito jest najsłabiej poznanym przez badaczy członkiem rodziny szopowatych, obejmującej też szopy i mniej u nas znane nasua, wikławce czy olingo - czytamy w "ZooKeys".

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Naukowcy wytykają brak doświadczenia zespołu powołanego przez ministra; wg resortu to niejedyny wyznacznik kompetencji

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Otyłość zmienia światowe trendy chorób serca

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera