Fot. Adobe Stock

Reloop: rekordowe ilości odpadów w okresie świąt Bożego Narodzenia

Europejczycy wytwarzają 83 mln ton odpadów opakowaniowych rocznie; problem ten drastycznie wzrasta w okresie świąt Bożego Narodzenia - podała organizacja Reloop Platform. Dodała, że ze względu na brak rozszerzonej odpowiedzialności producenta w Polsce koszt gospodarki odpadami spada m.in. na gminy.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Eksperci z Politechniki Wrocławskiej: bakteria mycoplasma pneumoniae główną przyczyną infekcji wśród dzieci

    Powodująca zapalenie górnych dróg oddechowych bakteria mycoplasma pneumoniae to patogen, który w tegorocznym okresie jesienno-zimowym odpowiada za większości infekcji u dzieci – wynika z danych przedstawionych przez ekspertów z Wydziału Medycznego Politechniki Wrocławskiej.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Peru/ Pływające myszy i ryby "o dziwacznych głowach" wśród 27 nowych gatunków odkrytych w Amazonii

    Pływające, „wodno-lądowe myszy” z błonami pławnymi i ryby "o dziwacznych, kluchowatych głowach” są wśród 27 nieznanych dotąd gatunków, odkrytych przez naukowców z organizacji Conservation International w peruwiańskiej Amazonii – podały w piątek media.

  • Fot. Adobe Stock
    Student

    12 mln zł na projekty dla studentów. Perły nauki II wybrane

    60 projektów otrzyma w sumie 12,7 mln zł na projekty ułatwiające studentom prowadzenie badań naukowych lub podejmowanie twórczości artystycznej. Ministerstwo nauki rozstrzygnęło konkurs w ramach programu Perły Nauki II.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Poznań/ Instytut Chemii Bioorganicznej PAN w projekcie tworzenia europejskiej bazy danych genetycznych

    Dane genomiczne około 5 tys. Polaków mają znaleźć się w referencyjnej bazie danych projektu "Genome of Europe". Baza ma umożliwić tworzenie skuteczniejszych leków czy terapii. W europejskim programie uczestniczy Instytut Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu.

  • Fot. Adobe Stock

    Minister nauki zwiększył subwencję dla pięciu uczelni

    Minister nauki ogłosił zwiększenie subwencji dla pięciu polskich uczelni, wyłonionych w konkursie "Uniwersytety Europejskie". Łączna kwota zwiększenia subwencji na rok 2024 wynosi ponad 5 mln złotych - podał resort.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Komórki macierzyste mogą uratować koralowce

    Zmiany klimatyczne powodują blaknięcie i wymieranie ogromnych połaci raf koralowych na całym świecie. W celu ich ratowania naukowcy proponują przeszczepianie komórek macierzystych pobranych od odpornych jednostek.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Naukowiec: żubr jest gatunkiem „uchodźcą”, który został zepchnięty do lasów

    Żubr jest gatunkiem „uchodźcą” w środowiskach leśnych, do których został zepchnięty z optymalnych środowisk otwartych, na których żył w przeszłości – powiedział PAP prof. Rafał Kowalczyk z Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk (PAN) w Białowieży.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

    Kontrowersyjny artykuł naukowy z 2020 r., który wskazywał, że lek przeciwmalaryczny hydroksychlorochina może być obiecujący w leczeniu Covid-19, został ostatecznie wycofany. Publikacja, od początku budząca krytykę środowiska badawczego, była cytowana niemal 3200 razy, co czyni ją najczęściej cytowanym badaniem dotyczącym COVID-19.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

    Mające przypominać mleko napoje roślinne są wprawdzie mniej uciążliwe dla naturalnego środowiska i nie budzą moralnych zastrzeżeń wegan i wegetarian, jednak ustępują mleku pod względem wartości odżywczych - informują naukowcy na łamach pisma „Food Research International”.

Najpopularniejsze

  • Deska Galtona ilustruje sposób powstawania w naturze rozkładu normalnego pod wpływem drobnych losowych odchyleń fot: Matemateca (IME/USP) via Wikipedia

    Kwestia smaku w matematyce. Co wyróżnia piękne dowody i twierdzenia?

  • Naukowcy poszukają śladów hominidów w wysokogórskich jaskiniach

  • Na Politechnice Warszawskiej powstaje studencki bolid z całkowicie nową konstrukcją

  • Prof. Tomasz Dietl nowym przewodniczącym Rady NCN

  • Polacy opisali nowy typ reakcji chemicznej przy tworzeniu cegiełek DNA

  • Adobe Stock

    Powstał nowatorski plastik dla druku 3D

  • Webb odkrył nietypową dawną galaktykę

  • Polichlorowane bifenyle jeszcze przed narodzinami mogą powodować problemy psychologiczne i behawioralne

  • Kew Gardens: dziesięć najciekawszych gatunków roślin i grzybów odkrytych w 2024 r.

  • „New Scientist”/Grypa ptaków bliższa osiągnięcia potencjału pandemicznego niż się wydaje

 Fot. Marcin Przybyła

Naukowcy poszukają śladów hominidów w wysokogórskich jaskiniach

Kiedy dokładnie Homo sapiens dotarł na tereny Azji Centralnej? Jakie były jego relacje z neandertalczykami i denisowianami? Aby odpowiedzieć na te pytania, zespół dr hab. Małgorzaty Kot z UW poszuka śladów życia prehistorycznych ludzi w wysokogórskich jaskiniach Azji Centralnej.