Fot. Facebook/ Mazowiecki Konserwator Zabytków

Warszawa/ Znaleziony w Wiśle średniowieczny miecz przejdzie konserwację i proces zabezpieczania

Późnośredniowieczny miecz, wyłowiony niedawno z rzeki, trafił do naszych specjalistów z Zespołu ds. Konserwacji Metali i Innych Zabytków Wydzielonych. Teraz przed nim intensywny proces konserwacji i zabezpieczania - poinformowało w mediach społecznościowych Muzeum Archeologiczne.

  • Fot. Adobe Stock

    Uniwersytet Radomski wybuduje Centrum Symulacji Medycznych

    Przy Wydziale Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Radomskiego powstanie Centrum Symulacji Medycznych, z którego korzystać będą studenci kierunku lekarskiego. Uczelnia stworzy im warunki do zdobywania i doskonalenia umiejętności praktycznych w bezpiecznym, symulowanym środowisku szpitalnym.

  • , 07.07.2025. Połączenie na żywo z przebywającym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, 7 bm. w stołecznym Centrum Nauki Kopernik. Wydarzenie odbywa się w ramach programu ARISS, umożliwiającego uczniom na całym świecie kontakt z astronautami na stacji ISS. (ad) PAP/Albert Zawada
    Kosmos

    Uznański-Wiśniewski: przez okno ISS nie widać granic, tylko piękną planetę

    Kiedy wygląda się przez okno Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, nie widać granic ani państw – widać jedną, piękną planetę z delikatną atmosferą. Mam nadzieję, że będziemy korzystać z jej zasobów w sposób rozważny – powiedział astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski z pokładu ISS.

  • Warszawa, 20.03.2024. Siedziba Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie, 20 bm. (doro) PAP/Radek Pietruszka
    Prawo

    Resort nauki chce ułatwić pracodawcom weryfikację wykształcenia zatrudnianych osób

    Resort nauki chce umożliwić pracodawcom weryfikację wiarygodności wykształcenia osoby, która ubiega się o pracę. W projekcie noweli ustawy o uczelniach zaproponowano, by szkoły wyższe odpłatnie udzielały informacji o danych zawartych w dyplomie ukończenia studiów wydanym w postaci papierowej.

  • , 07.07.2025. Połączenie na żywo z przebywającym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, 7 bm. w stołecznym Centrum Nauki Kopernik. Wydarzenie odbywa się w ramach programu ARISS, umożliwiającego uczniom na całym świecie kontakt z astronautami na stacji ISS. (ad) PAP/Albert Zawada
    Kosmos

    Uznański-Wiśniewski dla PAP: na ISS gospodarka zasobami w obiegu niemal zamkniętym

    Wszystkie zasoby na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej są limitowane i bardzo cenne, ponieważ trzeba je dostarczyć z Ziemi. Nawet 98 proc. wody poddawane jest recyklingowi – poinformował astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski podczas konferencji prasowej z pokładu ISS.

  • 02.07.2025. Na zdjęciu z drona niski stan wody w Wiśle w okolicach Kazimierza Dolnego. PAP/Wojtek Jargiło
    Ziemia

    Ekspert: upały powodują nawet trzy razy większe parowanie wody z rzek

    Upały powodują nawet trzy razy większe parowanie wody z rzek. Niewykluczone, że Wisła będzie punktowo osiągać bardzo niski stan – powiedział PAP prof. Jerzy Kozyra z Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Jego zdaniem likwidacja suszy hydrologicznej będzie możliwa dopiero na jesieni.

  • Świat

    Mija 140 lat od podania pierwszej szczepionki przeciwko wściekliźnie

    W niedzielę 6 lipca minęło 140 lat od dnia, w którym po raz pierwszy podano człowiekowi szczepionkę przeciwko wściekliźnie - chorobie, która była dotychczas wyrokiem śmierci. Szczepionkę opracował francuski mikrobiolog Ludwik Pasteur.

  • Fot. Adobe Stock
    Kosmos

    POLSA: 10. dnia misji polski astronauta pracował nad eksperymentami i prowadził działania edukacyjne

    10. dnia misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski pracował nad pięcioma eksperymentami i prowadził działania edukacyjno-promocyjne - poinformowała w niedzielę Polska Agencja Kosmiczna (POLSA). Stan wykonania celów misji to 78,6 proc.

  • Puszcza Białowieska, woj. podlaskie, 27.05.2024. N/z pejzaż leśny Puszczy Białowieskiej. PAP/Michał Zieliński
    Życie

    Zaczynają się konsultacje społeczne ws. planu zarządzania Puszczą Białowieską jako dziedzictwem UNESCO

    Instytut Ochrony Środowiska rozpoczyna w poniedziałek konsultacje społeczne nad opracowanym planem zarządzania obiektem światowego dziedzictwa UNESCO Puszcza Białowieska. Zainteresowani mogą się wypowiadać do 18 sierpnia.

  • Fot. Adobe Stock
    Kosmos

    POLSA: cele misji na ISS zrealizowane w ponad 70 proc.

    Polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski połączył się w sobotę z młodzieżą w Rzeszowie, kontynuował prace nad polskimi eksperymentami oraz nagrał materiały edukacyjne i promocyjne - poinformowała Polska Agencja Kosmiczna (POLSA). Stan wykonania celów misji to 72,9 proc.

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    Resort nauki proponuje zmiany w statusie doktoranta

  • Łukasz Łuczaj: niebezpieczny dla człowieka może być nawet kontakt z konwaliami

  • Przyrodnik: świetliki mogą zniknąć w ciągu kilku dekad

  • Polska szefowa misji IGNIS: Sławosz Uznański-Wiśniewski to wzorowy pracownik

  • Ponad 20 osób ukończyło pierwsze studia z popularyzacji nauki

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy znaleźli enzym, który może zatrzymać miażdżycę i cukrzycę

  • Glikogen w mózgu ma związek z alzheimerem

  • Kwasy omega-6 nie są przyczyną zapaleń

  • USA/ Biały Dom oskarża Harvard o dyskryminowanie żydowskich studentów, grozi odebraniem funduszy

  • Naukowcy wydrukowali wysepki trzustkowe

Fot. Adobe Stock

Przyrodnik: świetliki mogą zniknąć w ciągu kilku dekad

Przyrodnik Mikołaj Siemaszko ostrzegł w rozmowie z PAP, że obecne pokolenie może być ostatnim, które zna świetliki. W ciągu ostatnich dekad ich populacje w zależności od regionu spadły o 30-70 proc.