Hiszpania/ Tegoroczny czerwiec był najgorętszym od ponad trzech dekad

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Czerwiec 2023 r. był najgorętszym czerwcem od ponad trzech dekad w Hiszpanii, gdzie od 1991 r. prowadzone są badania porównawcze temperatur powietrza we wspólnotach autonomicznych tego kraju - wynika z raportu hiszpańskiej Państwowej Agencji Meteorologii (AEMET).

Prezentujący badanie rzecznik agencji Ruben del Campo poinformował, że od 1 do 30 czerwca 2023 r. średnia temperatura powietrza wyniosła w Hiszpanii 21,1 stopni Celsjusza.

Wynik ten, jak dodał przedstawiciel AEMET, oznacza, że średnia temperatura powietrza była o ponad 1 st. Celsjusza wyższa w porównaniu do okresu 1991-2020.

Z badania agencji wynika też, że temperatura powietrza podczas tegorocznego czerwca była wyższa o 1,8 st. C podczas pory nocnej.

W porównaniu do lat 1991-2020 nastąpiło też wyraźne zwiększenie wilgotności powietrza, co meteorolodzy przypisują przechodzącemu w czerwcu tego roku w pobliżu Hiszpanii sztormowi Oscar.

„Średnio podczas tegorocznego czerwca w całym kraju spadło 67 litrów wody na metr kwadratowy, co oznacza, że doszło do podwojenia opadów w porównaniu z porównywanym okresem”, wyjaśniła hiszpańska agencja AEMET.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ mms/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Grzyb shiitake hamuje postęp włóknienia wątroby

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali podziemne skupiska mikroorganizmów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera