Uczelnie i instytucje

Prorektor AGH nt. statusu uczelni badawczej: zmiany na każdym poziomie struktury

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

W związku z uzyskaniem statusu uczelni badawczej planujemy zmiany na każdym poziomie struktury, tak aby jeszcze bardziej usprawnić codzienną pracę – zapowiedział w rozmowie z PAP prorektor ds. nauki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie prof. Andrzej R. Pach.

W minionym tygodniu Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przedstawiło listę 10 uczelni badawczych, zwycięzców konkursu "Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza" (IDUB). Wśród nich jest Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.

Prorektor ds. nauki AGH prof. Andrzej R. Pach powiedział PAP, że w związku z uzyskaniem prestiżowego statusu uczelni badawczej AGH planuje zmiany na każdym poziomie struktury, tak aby jeszcze bardziej usprawnić codzienną pracę, chodzi m.in. o wprowadzenie języka angielskiego jako równoległego języka obsługi uczelni czy wprowadzenie dodatków motywacyjnych dla pracowników.

„Zmiany struktury organizacyjnej uczelni będą polegały na jej uproszczeniu” – zapowiedział prorektor i dodał, że planowane jest m.in. upowszechnienie konkursów jako metody obsadzania funkcji kierowniczych w uczelni. „Ważnym elementem będzie także konsolidacja pokrewnych kierunków studiów i prowadzenie ich tylko na jednym wydziale. Zmiana struktury będzie także opierała się o zatrudnienie wykwalifikowanej kadry administracyjnej przy równoczesnej komputeryzacji procedur administracyjnych, finansowych i obiegu dokumentów” – wyjaśnił profesor.

W ramach ministerialnego konkursu na uczelnie badawcze AGH przedstawiła cele, z których niemal połowa dotyczyła nauki i współpracy międzynarodowej.

Wśród celów dotyczących nauki jest przyciągnięcie najlepszych kandydatów na studia oraz do szkół doktorskich, a także najlepszych kandydatów na stanowiska profesorskie.

Dodatkowe cele, które uczelnia chce zrealizować, to dofinansowanie zakupów aparaturowych poprzez tzw. starting money, czyli środki na urządzenie laboratoriów przez naukowców obejmujących stanowiska profesora uczelni (z habilitacją). Równocześnie AGH, jak zaznaczył prorektor, chce się skupić się na współpracy z międzynarodowymi ośrodkami badawczymi (takimi jak CERN czy ESRF) i uruchomić ogólnopolską Sieć Uczelnianych Laboratoriów Badawczych włączoną w struktury międzynarodowe.

Opisując plany na najbliższe lata, profesor wymienił m.in. zwiększenie liczby artykułów naukowych, powstałych we współpracy międzynarodowej, i zwiększenie częstotliwości cytowania tych artykułów; zwiększenie liczby grantów krajowych i międzynarodowych.

Pytany o to, co jego zdaniem przesądziło o sukcesie uczelni w ministerialnym konkursie, prorektor odpowiedział, że AGH od lat modernizuje swoje struktury i programy studiów, tak aby dopasować je nie tylko do rynku pracy, ale także do standardów, które obowiązują w światowych centrach naukowo-badawczych.

„Nasze rosnące pozycje w krajowych i światowych rankingach pokazują, że obrana droga jest słuszna. (…) Jestem przekonany, że międzynarodowy zespół ekspertów docenił nasz wniosek właśnie ze względu na jego mocne strony, ale także wysokie prawdopodobieństwo realizacji zaplanowanych działań. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za otrzymane zaufanie” – powiedział prof. Pach.

PAP - Nauka w Polsce, Beata Kołodziej

bko/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  06.05.2024. Prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Marek Konarzewski. PAP/Rafał Guz

    Prezes PAN: cieszę się, że zmiany personalne w ministerstwie nauki się dokonały; mam nadzieję na dialog

  • , 14.01.2025. Wicemarszałek Sejmu i współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty (2L), wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski (P), poseł Lewicy Marcin Kulasek (L) i zastępca szefa Kancelarii Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Karolina Zioło-Pużuk (P) podczas konferencji prasowej w sprawie ogłoszenia nowego kierownictwa w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, 14 bm. w Sejmie w Warszawie. Poseł Kulasek został zarekomendowany przez Lewicę na stanowisko nowego ministra nauki i szkolnictwa wyższego, a na jego zastępczynię Karolinę Zioło-Pużuk. (sko) PAP/Albert Zawada

    Marcin Kulasek rekomendowany na stanowisko ministra nauki i szkolnictwa wyższego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera