Nauka dla Społeczeństwa

13.04.2024
PL EN
24.01.2024 aktualizacja 24.01.2024

MNiSW: Wszystkie 10 uczelni badawczych z pozytywną oceną w ramach śródokresowej ewaluacji

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Wszystkie 10 uczelni, które są laureatami I edycji programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”, otrzymało pozytywną ocenę w ramach śródokresowej ewaluacji - poinformowało w środę Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Pod koniec października 2019 r. MNiSW przedstawiło listę 10 uczelni badawczych, zwycięzców konkursu "Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza" (IDUB).

W tym gronie znalazły się: Uniwersytet Warszawski, Politechnika Gdańska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Warszawska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Śląska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytet Wrocławski.

Uczelnie te w latach 2020-2026 otrzymują subwencję zwiększoną o 10 proc. Ma to pomóc w poprawie jakości prowadzonych tam badań naukowych i dydaktyki oraz zwiększyć szanse w konkurencji międzynarodowej.

W 2023 r., zgodnie z przepisami Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, została przeprowadzona śródokresowa ewaluacja w I edycji programu IDUB.

Jak wyjaśniło ministerstwo, ewaluacja śródokresowa składała się z:przygotowania przez uczelnie raportu samooceny w systemie OSF; oceny raportów przez Międzynarodowy Zespół Ekspertów ds. ewaluacji śródokresowej w programie IDUB; wskazania priorytetów do uwzględnienia podczas wizytacji ekspertów w siedzibach uczelni, które odbyły się we wrześniu i październiku 2023 r. – w sumie podczas dziesięciu wizytacji eksperci spotkali się z blisko tysiącem osób reprezentujących uczelnie; ocen zespołu ekspertów po wizytacji; przygotowania propozycji ocen końcowych na podstawie ocen przed i po wizytacjach; przygotowania ocen końcowych, które zostały przekazane uczelniom po ich przyjęciu przez ministra nauki.

Pod koniec 2023 r. zespół ekspertów spotkał się w resorcie nauki, aby podsumować prace w ramach ewaluacji śródokresowej programu IDUB i ocenił wszystkie uczelnie pozytywnie.

MNiSW przypomniało, że zgodnie z przepisami ewaluacja kończy się wydaniem oceny pozytywnej albo negatywnej, nie jest zaś tworzona lista rankingowa ocenianych uczelni.

Więcej na stronie MNiSW.

Nauka w Polsce

agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024