Uczelnie i instytucje

MNiSW: Wszystkie 10 uczelni badawczych z pozytywną oceną w ramach śródokresowej ewaluacji

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Wszystkie 10 uczelni, które są laureatami I edycji programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”, otrzymało pozytywną ocenę w ramach śródokresowej ewaluacji - poinformowało w środę Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Pod koniec października 2019 r. MNiSW przedstawiło listę 10 uczelni badawczych, zwycięzców konkursu "Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza" (IDUB).

W tym gronie znalazły się: Uniwersytet Warszawski, Politechnika Gdańska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Warszawska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Śląska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytet Wrocławski.

Uczelnie te w latach 2020-2026 otrzymują subwencję zwiększoną o 10 proc. Ma to pomóc w poprawie jakości prowadzonych tam badań naukowych i dydaktyki oraz zwiększyć szanse w konkurencji międzynarodowej.

W 2023 r., zgodnie z przepisami Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, została przeprowadzona śródokresowa ewaluacja w I edycji programu IDUB.

Jak wyjaśniło ministerstwo, ewaluacja śródokresowa składała się z:przygotowania przez uczelnie raportu samooceny w systemie OSF; oceny raportów przez Międzynarodowy Zespół Ekspertów ds. ewaluacji śródokresowej w programie IDUB; wskazania priorytetów do uwzględnienia podczas wizytacji ekspertów w siedzibach uczelni, które odbyły się we wrześniu i październiku 2023 r. – w sumie podczas dziesięciu wizytacji eksperci spotkali się z blisko tysiącem osób reprezentujących uczelnie; ocen zespołu ekspertów po wizytacji; przygotowania propozycji ocen końcowych na podstawie ocen przed i po wizytacjach; przygotowania ocen końcowych, które zostały przekazane uczelniom po ich przyjęciu przez ministra nauki.

Pod koniec 2023 r. zespół ekspertów spotkał się w resorcie nauki, aby podsumować prace w ramach ewaluacji śródokresowej programu IDUB i ocenił wszystkie uczelnie pozytywnie.

MNiSW przypomniało, że zgodnie z przepisami ewaluacja kończy się wydaniem oceny pozytywnej albo negatywnej, nie jest zaś tworzona lista rankingowa ocenianych uczelni.

Więcej na stronie MNiSW.

Nauka w Polsce

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera