Nauka dla Społeczeństwa

30.04.2024
PL EN
25.10.2016 aktualizacja 25.10.2016

Kielce/ Centrum Geoedukacji będzie miało interaktywną wystawę

Multimedialna ekspozycja o okresie dewonu i Geologiczny Ogród Doświadczeń, przybliżający geologię przez zabawę, powstaną przy udziale funduszy unijnych w Centrum Geoedukacji w Kielcach.

Inwestycja, która wzbogaci ofertę placówki funkcjonującej przy rezerwacie geologicznym Wietrznia, ma kosztować ok. 5,8 mln zł.

W poniedziałek przedstawiciele Centrum Geoedukacji i zespołu, który zwyciężył w przetargu na opracowanie koncepcji modernizacji ekspozycji stałej placówki, zaprezentowali założenia projektu.

Scenariusz obecnie prezentowanej wystawy – przypominającym spacer po dnie dewońskiego morza - zostanie zachowany, ale po realizacji projektu ekspozycja będzie miała bardziej atrakcyjną formę. To właśnie formacje skalne z okresu dewonu są najbardziej charakterystycznymi elementami w budowie geologicznej Kielc i regionu świętokrzyskiego.

Kierujący zespołem projektantów z firmy Fabryka Dekoracji z Krakowa, architekt Piotr Giemborek wyjaśniał, że „Dewońską opowieść” będzie przybliżała wędrówka z przewodnikiem po stacji badawczej – futurystycznym oceanarium „przenoszącym w czasie” zwiedzających. „Spacerując po kolejnych poziomach zwiedzający będą obserwowali przez okna stacji jak, zmieniały się poziomy wód w różnych okresach dewonu” – wyjaśniał.

Będzie można podziwiać m. in. dewońską rafę z rekonstrukcjami organizmów flory i fauny tamtego czasu. Z kolei interaktywne peryskopy, pozwolą obserwować to, co działo się nad powierzchnią wody.

Po wyjściu z bazy, zwiedzający trafią do antresoli z nowoczesnym laboratoriom, opisującym procesy geologiczne związane z obejrzaną wcześniej ekspozycją.

Zmodernizowana zostanie też funkcjonująca w placówce kapsuła symulatora lotów do wnętrza Ziemi. Jest to małe kino 5D, w którym widzowie, podróżując w czasie i w głąb Ziemi, czują ruch, krople wody, powiew wiatru, zmiany temperatury. Ekspozycja zyska m.in. nowy film edukacyjny. Z kolei w naturalistycznie zbudowanych jaskini i grocie, dzięki wyposażeniu w multimedia, będzie można zaobserwować, jak tworzyła się ich szata naciekowa.

„Mamy nadzieję, że to nowe wydanie wystawy spodoba się zwiedzającym - dzieciom i młodzieży, bo to bardzo wymagająca grupa, spotykająca się z technicznymi nowinkami na co dzień. Ciężko ich czymś nowym zaskoczyć” – powiedział kierownik Centrum Geoedukacji Michał Poros.

Druga część projektu obejmuje budowę na dachu budynku centrum – gmachu posadowionego na hałdzie wyrobiska dawnej kopalni - Geologicznego Ogrodu Doświadczeń. Znajdą się w nim urządzenia, które w kreatywny sposób mają uczyć geologii.

Poros podkreślił, że istotne było takie zaprojektowanie tego miejsce, by nie burzyć krajobrazu i widoku na pobliskie pasma Gór Świętokrzyskich.

W ogrodzie ma znaleźć się m.in. litofon, czyli geologiczne cymbałki. To instrument, który pozwala na dostrzeżenie różnic pomiędzy rodzajami skał, dzięki analizie wydawanych po uderzeniu w nie dźwięków. Będą też: skalny zegar słoneczny, model Układu Słonecznego i przekroju kuli ziemskiej oraz lunety.

Znajdą się tam także geologiczne puzzle, modele tetrapoda - najstarszego czworonożnego zwierzęcia lądowego, którego ślady odkryto w kamieniołomie pod Kielcami i edukacyjna piaskownica – w której będzie mogła odkopać szkielet stworzeń z dawnych czasów. Zaplanowano też przestrzeń potrzebną do prowadzenie warsztatów terenowych.

Realizacja inwestycji wartej 5,8 mln zł ma się zakończyć do czerwca 2019 r. Najpierw w ciągu roku powstanie szczegółowy projekt. Podczas późniejszych prac, centrum będzie dostępne dla zwiedzających – zamykane będą jedynie fragmenty ekspozycji.

Przedsięwzięcie w 85 proc. ma być dofinansowane z funduszy Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

„To przedsięwzięcie ma podnieść jakość turystyczną Kielc, w geoturystyce, turystyce bazującej na dziedzictwie geologicznym, czym możemy się w Kielcach naprawdę poszczycić. Jesteśmy chyba jedynym miastem w Europie, o tak zróżnicowanej budowie geologicznej” – podkreślił Poros.

Projekt realizowany w Centrum Geoedukacji, będzie częścią większego projektu, dotyczącego m.in. budowy infrastruktury turystycznej w rezerwatach Wietrznia i Kadzielnia.

Centrum Geoedukacji przybliżające w nowoczesny sposób wiedzę geologiczną i geograficzną, powstało w 2012 r. Rocznie odwiedza je ok. 40 tys. osób. Ośrodek jest elementem Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego, wiodącego przez najciekawsze geologiczne atrakcje regionu świętokrzyskiego.

Placówka wchodzi w skład „Geoparku” – miejskiej jednostki budżetowej, utworzoną w 2003 r. dla lepszego wykorzystania walorów rezerwatów skalnych Kielc. Miasto posiada bowiem aż pięć rezerwatów przyrody, z których cztery - Kadzielnia, Ślichowice, Wietrznia i Białogon-Biesag - to rezerwaty geologiczne.

W kamieniołomie Wietrznia wydobywano wapienie i dolomity. W obrębie rezerwatu obserwować można unikalny profil skał dewonu środkowego i górnego, udokumentowany znaleziskami gatunków fauny kopalnej.

PAP - Nauka w Polsce

ban/ agz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024