Podkarpackie/ W Rzeszowie powstanie Podkarpackie Centrum Innowacji

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

85 mln zł kosztować ma budowa Podkarpackiego Centrum Innowacji (PCI) w Rzeszowie. Centrum ma ułatwiać kontakt między uczelniami z regionu a przedsiębiorcami. Pieniądze na powstanie placówki pochodzić będą z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego.

We wtorek w Rzeszowie podpisany został list intencyjny w sprawie utworzenia PCI. Podpisy pod dokumentem złożyli rektorzy największych uczelni z regionu m.in. uniwersytetu i politechniki rzeszowskiej oraz przedstawiciele zarządu województwa.

Jak powiedziała w trakcie uroczystości wicemarszałek województwa podkarpackiego Maria Kurowska, powstanie PCI to pierwsza taka inicjatywna w Polsce. Zaznaczyła, że dzięki połączeniu sił podkarpackich uczelni oraz województwa stworzone zostanie miejsce, które wesprze rozwój nowoczesnych technologii i współpracę nauki z biznesem.

„To będzie konkretne miejsce, ważne i dla naukowców, i dla studentów, i dla przedsiębiorców. To jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie w tak zaawansowany sposób chcemy łączyć biznes z nauką. Koncepcję czerpiemy z wielu europejskich wzorców, między innymi z Finlandii” – dodała Kurowska.

Wicemarszałek tłumaczyła, że centrum wspierać będzie podkarpackie uczelnie oraz przedsiębiorców, którzy razem będą mogli realizować projekty badawcze. W centrum swoje własne pomysły na biznes będą mogli realizować również studenci.

Na ten ostatni aspekt uwagę zwrócił rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego Sylwester Czopek, który zaznaczył, że obecnie studenci, aby odnaleźć się na rynku pracy, muszą wykazać się dużą innowacyjnością. Dodał, że w PCI będą mieli okazję do praktycznego zastosowania wiedzy zdobytej na uczelni. „To będzie miejsce, gdzie będą mogły powstawać start-upy” – powiedział Czopek.

Samorządowi województwa przy opracowywaniu koncepcji PCI pomagali eksperci z Banku Światowego.

Centrum ma zacząć działać w marcu 2018 r. Mieścić się będzie w centrum Rzeszowa, w budynku o powierzchni ok. 1,2 tys. m kw. Koszt powstania PCI to 85 mln zł, pieniądze pochodzić będą z Regionalnego Programu Operacyjnego. (PAP)

autor: Wojciech Huk

edytor: Sonia Sobczyk

huk/ son/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Robot-rolnik, robot-pszczoła

  • Fot. Adobe Stock

    Olbrzymi łosoś miał zęby jak słoniowe kły

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera