Solar Orbiter przesłał wyjątkowe zdjęcie Słońca

Źródło: ESA & NASA/Solar Orbiter/EUI Team, E. Kraaikamp (ROB)
Źródło: ESA & NASA/Solar Orbiter/EUI Team, E. Kraaikamp (ROB)

Europejsko-amerykańska sonda Solar Orbiter przesłała wysokiej rozdzielczości, najszersze jak dotąd ujęcie Słońca, stworzone z 200 fotografii. Doskonale widać na nim zachowanie korony.

Jak podała ESA, działająca już pięć lat sonda Solar Orbiter przesłała wyjątkowe zdjęcie, które w wysokiej rozdzielczości i szerokim ujęciu pokazuje naszą dzienną gwiazdę. Na wykonanej w ultrafiolecie fotografii doskonale widać szczegóły zjawisk zachodzących w słonecznej koronie, takich jak pętle koronalne czy protuberancje.

Wybrane miejsca można powiększyć, aby przyjrzeć im się z bliska.

Eksperci obsługujący próbnik podkreślają, ze uzyskanie fotografii było niemałym wyzwaniem. W marcu tego roku, z odległości około 77 milionów kilometrów od Słońca, sonda została ustawiona tak, aby mogła pokazać jego różne obszary. W każdym z wybranych kierunków instrument Extreme Ultraviolet Imager (EUI) wykonał sześć zdjęć w wysokiej rozdzielczości oraz dwa ujęcia szerokokątne. Ostateczna fotografia to efekt złożenia aż 200 pojedynczych zdjęć.

"Słońce wygląda jak ciepła, żółta kula, której powierzchnia pokryta jest świecącymi, splątanymi włóknami. Żółta poświata sięga aż po krawędzie obrazu, przy czym niektóre obszary są jaśniejsze od innych. Wiele jasnych, żółtych łuków wychodzi z szerokiego pasa wokół równika Słońca. Na wysokości południowego bieguna wyraźnie wyróżnia się ciemniejszy obszar ciągnący się mniej więcej poziomo. Jasne łuki oraz nieco ciemniejszą materię można także dostrzec wokół krawędzi Słońca" – fotografię opisują eksperci.

Więcej informacji tutaj i tu.

Marek Matacz

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nasz mózg wie szybciej od nas, że chcemy coś zrobić

  • Fot. Adobe Stock

    Palenie wyłącznie e-papierosów zwiększa ryzyko POChP i nadciśnienia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera