25 czerwca mija rok od startu misji kosmicznej z udziałem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Wspominając emocje, które mu wtedy towarzyszyły, astronauta przyznał, że pamięta je, jakby to było wczoraj. Wyraził też nadzieję, że swoimi kompetencjami i doświadczeniem będzie wspierał polski sektor kosmiczny.
Wspieranie udziału polskich instytucji w przyszłych misjach kosmicznych oraz promocja osiągnięć polskiego sektora kosmicznego – to niektóre z zadań Międzyuczelnianego Centrum Ekosystemu Kosmicznego powołanego w czwartek, w pierwszą rocznicę startu polskiej misji IGNIS.
W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.
Wojna w Ukrainie pokazała, że obecnie nie można prowadzić działań wojskowych bez wsparcia z przestrzeni kosmicznej – powiedział w środę w Poznaniu płk Hubert Chomontowski z Centrum Operacji Satelitarnych ARGUS. W stolicy Wielkopolski odbyło się V Forum Sektora Kosmicznego.
Choć Polska zdała egzamin z przygotowania samej misji, to nie wykorzystała jej potencjału edukacyjnego po powrocie Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Ziemię – ocenił prof. Grzegorz Wrochna. W czwartek 25 czerwca minie rok od wylotu pierwszego polskiego astronauty na Międzynarodową Stację Kosmiczną.
Sześć razy przekładana była oficjalna data startu misji z polskim astronautą. Za siódmym razem się udało. 25 czerwca 2025 r. o godz. 8.31 czasu polskiego rakieta Falcon 9 z kapsułą Dragon z czteroosobową załogą opuściła przylądek Canaveral na Florydzie i wyleciała w stronę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
Nowe obserwacje z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba pozwoliły astronomom na dokładne zbadanie atmosfery jednej z najzimniejszych egzoplanet spośród tych bezpośrednio sfotografowanych – poinformował amerykański Northwestern University.
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba „zaserwował dobrze upieczoną egzoplanetę” – tak zaczyna się najnowszy komunikat amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, dotyczący wyników obserwacji niezwykle gorącej planety.
Naukowcy realizujący eksperyment „Stability of Drugs” – jeden z trzynastu w ramach polskiej misji kosmicznej IGNIS – musieli się wykazać największą cierpliwością z całej grupy. Dopiero teraz, po 14 miesiącach, z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na Ziemię wróciły pierwsze próbki z ich nośnikami leków.
Komercyjny sektor eksploracji kosmosu nie zacznie dominować nad jego wymiarem naukowym; obie te ścieżki są ważne i wzajemnie się uzupełniają – ocenił w rozmowie z PAP Sławosz Uznański-Wiśniewski. Drugi Polak w kosmosie był gościem odbywającego się w weekend w Poznaniu Festiwalu Fantastyki Pyrkon.