
DolphinGemma to tworzony przez Google system sztucznej inteligencji, który uczy się komunikować z delfinami. Wykorzystano w nim obszerną bazę głosów tych zwierząt tworzoną od lat 80-tych.
Firma Google razem z Georgia Tech wraz z ekspertami z projektu Wild Dolphin Project (WDP) opracowała system, który uczy się języka delfinów.
Program o nazwie DolphinGemma nauczono wokalizacji tych zwierząt i generowania dźwięków, które delfiny mogą zrozumieć.
Naukowcy wykorzystali obszerną bazę z nagraniami audio i wideo atlantyckich delfinów z gatunku Stenella frontalis (delfinek plamisty), tworzoną od 1985 roku w projekcie WDP. Głównym celem WDP było poznanie komunikacji i życia społecznego zwierząt. W jego ramach udało się już przypisać znaczenie różnym dźwiękom – np. unikalne „imiona” poszczególnych osobników, oznaki konfliktów czy zachowania godowe. Badacze liczą jednak na więcej – na wykrycie wzorców, które mogłyby wskazywać na obecność języka.
Nowy system ma zostać wykorzystany już niedługo w badaniach polowych.
Jak tłumaczą eksperci, poprzez identyfikację powtarzających się wzorców dźwiękowych, model może pomóc badaczom odkrywać struktury i znaczenia ukryte w naturalnej komunikacji delfinów. To zadanie, które wcześniej wymagało ogromnego wysiłku ze strony człowieka.
Ponadto odkrywane wzorce, wzbogacone o stworzone przez badaczy syntetyczne dźwięki odnoszące się do przedmiotów, którymi delfiny lubią się bawić, mogą umożliwić stworzenie wspólnego słownictwa do interaktywnej komunikacji z delfinami.
Naukowcy liczą m.in. na to, że delfiny nauczą się naśladować nadawane w ich kierunku syntetyczne dźwięki.
W tych zadaniach pomoże CHAT (Cetacean Hearing Augmentation Telemetry) – zakładany na rękę, oparty na smartfonie Google Pixel, podwodny komputer, który ma w czasie rzeczywistym tłumaczyć dźwięki wydawane przez delfiny.
Potencjalnie przełomowy system ma być tego lata udostępniony darmowo zainteresowanym naukowcom. Z czasem może zostać wykorzystany także do badań innych waleni – uważają jego twórcy.
"Droga do zrozumienia komunikacji delfinów jest długa, ale połączenie badań terenowych prowadzonych przez WDP, inżynierskiej wiedzy Georgia Tech oraz potęgi technologii Google otwiera ekscytujące nowe możliwości. Już nie tylko słuchamy. Zaczynamy rozumieć wzorce ukryte w dźwiękach, torując drogę ku przyszłości, w której różnica między komunikacją ludzi i delfinów może się nieco zmniejszyć" – podkreślają eksperci.
Marek Matacz
mat/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.