UŚ stawia na rozwój badań i swobodę komponowania programu studiów

Większa swoboda indywidualnego komponowania programu studiów na różnych wydziałach, a w przyszłości także na różnych uczelniach; rozwój badań naukowych i komercjalizacja ich wyników - to główne cele Uniwersytetu Śląskiego na najbliższe miesiące i lata.

O planach uczelni oraz wynikach rekrutacji na rok akademicki 2016/17 – 49. dla UŚ - przedstawiciele władz uczelni opowiedzieli podczas czwartkowej konferencji prasowej w Katowicach.

Władzom uczelni zależy, by śląski uniwersytet wkrótce przebił się do pierwszej dziesiątki najlepszych uczelni w Polsce. W ostatnim rankingu magazynu „Perspektywy” zajął 13. miejsce.

„Nie tylko musimy, ale i chcemy, by nasza oferta kształcenia była jak najbardziej atrakcyjna, żeby badania naukowe były na coraz lepszym poziomie i żeby infrastruktura badawczo-dydaktyczna była nie tylko coraz bardziej atrakcyjna dla studentów, ale żeby była coraz bardziej konkurencyjna i wspierała nasze badania naukowe” - powiedział rektor UŚ prof. Andrzej Kowalczyk.

Ocenił, że studiowanie powinno stawać się coraz bardziej interdyscyplinarne i zindywidualizowane – studenci powinni mieć coraz większą swobodę wyboru programu studiów i konkretnych przedmiotów, nie tylko w ramach jednego wydziału. W nieodległej przyszłości powinni także móc łączyć ofertę różnych śląskich uczelni na jednym kierunku.

„Łatwo mogę sobie wyobrazić studiowanie na kierunku ochrona środowiska w połączeniu z elementami prawa na wydziale prawa i ekonomii na Uniwersytecie Ekonomicznym albo ochronę środowiska z elementami medycyny” - wskazał rektor.

Podobnie jak w przypadku wielu innych uczelni, problemem UŚ jest spadająca liczba kandydatów na studia niestacjonarne, co oznacza mniej zajęć dydaktycznych. Aby lepiej wykorzystać kadrę, władze uczelni chcą zmotywować pracowników do większego zaangażowania w projekty badawcze.

„Tym bardziej, że mamy plan – w sferze marzeń, ale nieodległych – by jednak dołączyć do pierwszej dziesiątki najlepszych uczelni w Polsce, jesteśmy blisko. Co to oznacza? Chcielibyśmy być uczelnią badawczą, w związku z tym chcemy prowadzić więcej projektów i poprawić współpracę z otoczeniem” - wskazał prof. Kowalczyk.

Aby zintensyfikować współpracę z przemysłem, UŚ od kilku lat rozbudowuje strukturę. Od dwóch lat działa spółka celowa uczelni o nazwie Spin-Us, która zajmuje się komercjalizacją wyników badań. Władze uczelni chcą też stworzyć platformę współpracy naukowców z otoczeniem biznesowym i samorządami.

Prorektor UŚ ds. kształcenia i studentów prof. Ryszard Koziołek wskazał, że choć ze względu na niż demograficzny liczba kandydatów na studia spada w Polsce od kilku lat, to jednak śląska uczelnia nie odczuła tego tak bardzo. Przypomniał, że UŚ ma w pobliżu dwóch konkurentów - Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Wrocławski. „W tej szlachetnej rywalizacji radzimy sobie bardzo dobrze” - ocenił.

Przypomniał, że ponad 400 szkół wyższych w Polsce oznacza ogromne rozproszenie kandydatów na studia i dla samych maturzystów jest nieraz źródłem wielu rozterek. Wyraził przekonanie, że w rywalizacji o kandydatów będą jednak wygrywały uniwersytety, które są gwarancją stabilności i ciągłości.

Na zbliżający się rok akademicki UŚ przygotował 14 644 miejsca - 9671 na studiach stacjonarnych i 4993 na zaocznych. W ofercie znalazło się 77 kierunków studiów i 240 różnego rodzaju specjalności. W tym roku uczelnia przygotowała sześć nowych kierunków studiów pierwszego i drugiego stopnia - m.in. biologię żywności i żywienia, arteterapię oraz doradztwo i infobrokerstwo historyczne.

Najwięcej kandydatów na jedno miejsce ubiegało się o studiowanie na kierunkach: realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia (15,5 kandydatów na jedno miejsce), reżyseria (9,5) oraz projektowanie gier i przestrzeni wirtualnej (8,7).

PAP - Nauka w Polsce

kon/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera