Uczelnie i instytucje

Śląskie/ Nabór na podyplomowe studia wiedzy o regionie

Uniwersytet Śląski prowadzi nabór na podyplomowe studia z wiedzy o regionie, adresowane m.in. do nauczycieli i animatorów kultury. Będą to zajęcia interdyscyplinarne, obejmujące wiedzę różnych częściach województwa. Absolwenci zyskają umiejętności do prowadzenia edukacji regionalnej.

Dwusemestralne studia mają ruszyć w październiku i są skierowane głównie do nauczycieli, którzy w przyszłości chcieliby zajmować się tematyką regionalną. Absolwenci posiądą podstawową wiedzę z zakresu historii i socjologii, geografii i przyrody, dziedzictwa kulturowego i sztuki oraz literatury i języka śląskiego.

„Będą przygotowani pod względem merytorycznym do prowadzenia interdyscyplinarnych zajęć z edukacji regionalnej, przyjęcia roli lidera edukacji regionalnej w szkole, tzn. m.in. koordynatora szkolnego programu edukacji regionalnej (...), animatora imprez regionalnych, konkursów wiedzy o regionie, konkursów recytacji w etnolekcie śląskim” - wskazał rzecznik UŚ Jacek Szymik-Kozaczko.

Przedstawiciele uczelni dodają, że absolwenci będą mieli wiedzę i umiejętności do prowadzenia edukacji regionalnej w ramach innowacji pedagogicznej, jak np. autorskie klasy regionalne, czy programy regionalne. Posiądą też umiejętności stosowania efektywnych i atrakcyjnych metod i form kształcenia.

Zajęcia będą odbywały się nie tylko na uniwersytecie, ale też w terenie, np. w Cieszynie, Muzeum Śląskim i Kopalni Guido. Będą to seminaria prowadzone przez konkretnych ekspertów z danej dziedziny, by potencjalni nauczyciele edukacji regionalnej mogli zobaczyć, jak ciekawie poruszać i przekazywać dane kwestie.

Termin składania dokumentów upływa 20 września 2017 roku. Kierownikiem studiów jest prof. Jolanta Tambor z Wydziału Filologicznego UŚ.

Podyplomowe studia z wiedzy o regionie zastąpią interdyscyplinarne studia śląskie, uruchomione na UŚ w 2015 r. W założeniu miał to być elitarny kierunek obejmujący m.in. kwestie społeczne, prawne, kulturalne, geograficzne, geologiczne i historyczne. Obecnie na studiach stacjonarnych na tym kierunku kształcą się tylko cztery osoby, a na studiach niestacjonarnych - 13. Dokończą oni swą edukację (część z nich skończy w tym, a część w przyszłym roku); nie będzie już jednak nowego naboru.

Ponieważ dużo większym zainteresowaniem cieszyły się studia niestacjonarne, zgodnie z sugestiami studentów, absolwentów i potencjalnych kandydatów uczelnia zdecydowała o zamknięciu tego kierunku i zaoferowaniu w zamian studiów podyplomowych z wiedzy o regionie. Program tych studiów ma obejmować pięć modułów tematycznych: kwestie językowe (obejmujące m.in. problematykę zróżnicowania językowego w regionie); sztukę - literaturę, film i teatr; kwestie historyczno-socjologiczne; historię sztuki oraz dziedzictwo kulturowe (m.in. folklor).

PAP - Nauka w Polsce

kon/ akp/ akw/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera