Mgławica niczym kosmiczna róża

Mgławica Messier 17. Zdjęcie wykonano za pomocą 2,2-metrowego teleskopu MPG/ESO w Obserwatorium La Silla w Chile. Źródło: ESO.
Mgławica Messier 17. Zdjęcie wykonano za pomocą 2,2-metrowego teleskopu MPG/ESO w Obserwatorium La Silla w Chile. Źródło: ESO.

Europejskie Obserwatorium Południowe opublikowało najnowsze zdjęcie mgławicy Messier 17, która widnieje na nim niczym kosmiczna róża. Obiekt jest odległy od Ziemi o 5000 lat świetlnych.

Zdjęcie zostało wykonane za pomocą 2,2-metrowego teleskopu MPG/ESO w Obserwatorium La Silla w Chile. To jedno z najostrzejszych zdjęć mgławicy Messier 17 wykonanych do tej pory. Co więcej, zdjęcie zarówno obejmuje całą mgławicę, jak i jest bardzo szczegółowe. Zdjęcie wykonano w ramach projektu ESO Cosmic Gems, który skupia się na uzyskiwaniu dużymi teleskopami pięknych zdjęć obiektów astronomicznych – z różnych naukowych względów ciekawych lub atrakcyjnych wizualnie. Uzyskane w ten sposób zdjęcia mogą być potem wykorzystywane dla celów edukacyjnych i popularyzacji nauki. W ten sposób wykorzystywany jest czas na teleskopach, który w danej chwili nie może być używany do celów naukowych, na przykład z powodu niewystarczająco dobrych warunków atmosferycznych dla uzyskania odpowiedniej jakości danych naukowych.

Messier 17 to obszar gwiazdotwórczy ukazujący się na zdjęciu w kolorach kwiatu róży. Ma barwy czerwone oraz różowe, co jest oznaką świecenia gazu wodorowego. Niedawno powstałe w tej mgławicy gwiazdy promieniują intensywnie w zakresie ultrafioletowym, rozgrzewając otaczający je gaz, który następnie sam zaczyna jasno świecić. Biały kolor w centrum mgławicy także jest rzeczywisty, stanowi efekt pomieszania światła od najgorętszego gazu ze światłem gwiazd odbitym od pyłu.

Masa gazu w mgławicy szacowana jest przez astronomów na co najmniej 30 tysięcy mas Słońca. Obszar ten obejmuje także gromadą otwartą gwiazd złożoną z 35 obiektów i znaną pod nazwą NGC 6618. Całkowita liczba gwiazd w mgławicy jest jednak dużo wyższa: w centrum jest ich co najmniej 800, a na obrzeżach jeszcze więcej. Mgławica ma rozmiary 15 lat świetlnych

Swoją oficjalną nazwę Messier 17 mgławica zawdzięcza francuskiemu astronomowi Charlesowi Messnerowi, który uwzględnił ją w swoim katalogu z 1764 roku. Nie on jednak odkrył tę mgławicę jako pierwszy, bowiem w 1745 roku zaobserwował ją Jean Philippe de Chéseaux, jednak jego odkrycie nie było szerzej znane i Messier niezależnie odkrył obiekt ponownie.

Obiekt uzyskał na przestrzeni wieków także wiele różnych nazw słownych, m.in. Mgławica Omega, Mgławica Łabędź, Mgławica Krzyżyk, Mgławica Końska Podkowa, czy Mgławica Homar. (PAP)

cza/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Minecraft może pomóc zrozumieć proces społecznego uczenia się

  • Fot. Adobe Stock

    Rozbłyski magnetarów wytwarzają złoto

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera