Raport: dzięki szczepieniom uratowano na świecie 154 mln dzieci, jednak poziom wyszczepienia nie rośnie

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Od 1974 r. dzięki rutynowym szczepieniom uratowano na świecie 154 mln dzieci. Od dwóch dziesięcioleci obserwuje się jednak stagnację poziomu wyszczepienia dzieci, co grozi w przyszłości wzrostem zakażeń – wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez „Lancet”.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dąży do odwrócenia tego niekorzystnego trendu w ciągu najbliższych pięciu lat, do 2030 r. Jeśli się to nie uda, w przyszłości może być więcej zakażeń z powodu odry, gruźlicy, błonicy oraz polio. Do zahamowania, a w niektórych krajach nawet spadku szczepień, przyczyniły się ruchy antyszczepionkowe, obcięcie międzynarodowej puli środków na rozwój programu szczepień przez takie kraje, jak USA i Wielka Brytania, a także wybuch wojny w wielu regionach świata.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że w prawie 100 krajach na świecie spada poziom wyszczepienia dzieci przeciwko odrze. Do 2023 r. prawie 16 mln dzieci nie otrzymało żadnego szczepienia, głównie w Afryce Saharyjskiej oraz Azji Południowej. Wiele dzieci nie otrzymało wszystkich dostępnych szczepień, co też stwarza zagrożenie dla sytuacji epidemiologicznej w przyszłości – zaznacza jeden z utworów raportu dr Jonathan Mosser z University of Washington.

„Rutynowe szczepienia dzieci są jednymi z najbardziej skutecznych i efektywnych kosztowo metod zachowania zdrowia publicznego” – przypomina amerykański specjalista. Jego zdaniem powinny z nich skorzystać wszystkie dzieci, gdyż immunizacja jest procedurą ratującą życie.

Wyhamowanie szczepień obserwuje się w krajach rozwijających się, jak i najbardziej uprzemysłowionych, w Europie i Stanach Zjednoczonych. Skutkiem tego będzie częstsza hospitalizacja, utrata zdrowia i śmierć dzieci z powodu schorzeń zakaźnych, którym można zapobiegać dzięki szczepieniom – stwierdza prof. Andrew Pollard, dyrektor Oxford Vaccine Group. (PAP)

Zbigniew Wojtasiński

zbw/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    W. Brytania/ W największym badaniu obrazowym ciała człowieka przeskanowano 100 tys. osób

  • Fot. Adobe Stock

    Częste korzystanie przez rodziców z mediów społecznościowych pogorsza jakość ich zabawy z dziećmi

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera