Kawa spowalnia nasz zegar biologiczny

PAP © 2015 /
PAP © 2015 /

Kawa nie tylko ma działanie pobudzające, ale i spowalnia wewnętrzny zegar organizmu - informuje pismo Science Translational Medicine.

Jak wynika z przeprowadzonych badań, wieczorna dawka kofeiny – na przykład podwójne espresso na trzy godziny przed snem - spowalnia zegar biologiczny, opóźniając produkcję hormonu snu melatoniny o około 40 minut, co sprawia, że trudniej jest zasnąć.

Autorzy badań twierdzą, że nasze działania - w tym korzystanie ze sztucznego światła i picie kawy - mają ogromny wpływ na sen i zegar biologiczny. "Jeśli jesteś zmęczony i wypijasz w nocy kawę, aby nie zasnąć, to zły pomysł. Przekonasz się, że trudniej jest zasnąć i się wyspać" – powiedział BBC dr John O\'Neill z Medical Research Council\'s Laboratory of Molecular Biology w Cambridge.

Prowadzona przez niego część badań dotyczyła hodowli komórek, które poddane zostały działaniu kofeiny, aby sprawdzić, jak zmieniła się ich zdolność do utrzymania czasu. Okazało się, że kofeina może zmieniać działanie chemicznych zegarów, które funkcjonują w każdej komórce ludzkiego organizmu.

W drugiej części badań pięć osób zostało zamkniętych na 50 dni w laboratorium badań snu University of Colorado w Boulder. Ponieważ to ekspozycja na światło jest głównym czynnikiem kontrolującym nasz zegar biologiczny, większość swojego „uwięzienia” ochotnicy spędzili przy bardzo słabym oświetleniu.

Wpływ kawy odpowiadał mniej więcej połowie wpływu trzech godzin spędzonych w jasnym świetle w porze snu.

Dr O\'Neill określił jako „spekulacje” ustalanie godziny, po której nie należy już wieczorem pić kawy, ale osobiście nigdy nie pił jej po 17:00.

Jak zaznaczył, wyniki mogą pomóc w leczeniu niektórych zaburzeń snu oraz „zsynchronizowaniu” ludzi, którzy w sposób naturalny budzą się zbyt wcześnie (tak zwanych „skowronków”). Z kolei w przypadku zaburzeń związanych z szybką zmianą stref czasowych przy podróżach samolotem ze wschodu na zachód i odwrotnie wypita o odpowiedniej porze dnia kawa może przyspieszyć przestawienie się na czas lokalny.(PAP)

pmw/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Australia/ Pierwszy w historii pingwin cesarski, który dotarł do Australii, wraca do Antarktyki

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera