Robot - zabójca rozgwiazd

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Na Wielkiej Rafie Koralowej mają się wkrótce rozpocząć testy robota zabijającego rozgwiazdy, które niszczą koralowce - informuje serwis BBC News.

Ciemnofioletowa Acanthaster planci zwana „koroną cierniową” należy do największych rozgwiazd. Może mieć średnicę nawet 60 centymetrów i ponad 20 ramion, pokrytych jadowitymi kolcami. Boleśnie ukłuty takimi kolcami człowiek często doznaje chwilowego paraliżu.

Korona cierniowa żywi się polipami koralowca – sunie po rafie pozostawiając za sobą tylko biały, wapienny szkielet. Rosnąca populacja rozgwiazd zagraża istnieniu Wielkiej Rafy Koralowej. Opracowany przez Queensland University of Technology (Australia) podwodny robot o nazwie Cotsbot ma samodzielnie wyszukiwać kolczaste rozgwiazdy i zabijać je wykonując zastrzyk. Wyrafinowany system rozpoznawania obrazu został „przeszkolony” dzięki tysiącom zdjęć wykonanych przez polujących na rozgwiazdy nurków.

Gdy robot już wyeliminuje większość szkarłupni na danym obszarze, do akcji przystąpią płetwonurkowie, dobijając ocalałe korony cierniowe.

Pierwsze próby prowadzone są w zatoce Moreton (gdzie nie ma rozgwiazd) i dotyczą funkcjonowania układu nawigacji. Jeśli nawigacja okaże się sprawna, robot rozpocznie działania na Wielkiej Rafie Koralowej, uzyskując stopniowo coraz większą autonomię.(PAP)

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera