Chiny/ Pierwszy na świecie pięciometrowy robot-rekin wielorybi

Adobe Stock
Adobe Stock

Pięciometrowy i ważący 350 kg inteligentny robot, zbudowany przez zespół inżynierów z fabryki z Shenyang w Chinach, potrafi z dużą precyzją naśladować ruchy prawdziwego rekina wielorybiego – poinformował portal CGTN. Sztuczna ryba pływa, skręca, unosi się na wodzie, nurkuje, a nawet rusza paszczą.

"To największa bioniczna ryba, jaką do tej pory stworzyliśmy" – powiedział projektant Gao Chao z biura badań nad technologią napędu podwodnego z firmy Shenyang Aerospace Xinguang Group. Jego zdaniem to pierwszy na świecie robot, który z taką precyzją odwzorowuje rybę nie tylko w ruchu, ale ma tez charakterystyczne cętki.

Inteligentny model rekina wielorybiego posiada siedem ruchomych stawów i jest sterowany bezprzewodowym pilotem. Dzięki oprogramowaniu i wielostawowemu napędowi bionicznemu może osiągnąć prędkość do 0,7 m/s oraz nurkować na głębokość 20 metrów. Jest wyposażony w kamery optyczne, sonar i chiński system pozycjonowania BeiDou.

Inżynierowie twierdzą, że może być on wykorzystywany m.in. do monitorowania jakości wody, mapowania terenów podwodnych i specjalistycznych misji.

W porównaniu z innymi podmorskimi projektami bionicznymi robot-rekin nie jest wyposażony w napęd śmigłowy, dzięki czemu ma opływowy korpus, minimalizujący ryzyko zaplątywania się w przeszkody. Zmniejsza to także potencjalne zagrożenie ze strony robota dla roślin i zwierząt morskich.

Jak podał CGTN, firma z Shenyang opracowała dotychczas różne modele bioniczne, m.in. na morświnów bezpłetwych z rzeki Jangcy, orek oraz delfinów. (PAP)

mzb/ szm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Badania: ponad jedna trzecia operowanych pacjentów wciąż doświadcza działań niepożądanych

  • Fot. Adobe Stock

    Leki i szczepionki mRNA do wdychania coraz bliżej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera