
Naczynia ceramiczne ze śladami wina oraz tłoczenia winnych gron znaleziono w północnej Grecji. Są to najstarsze ślady wytwarzania wina w Europie – informuje serwis „Archaeologica”.
Odkrycia dokonano na stanowisku archeologicznym w Dikili Tash, w pobliżu starożytnego miasta Filippi. Resztki wina datowano na 6200 lat. Zdaniem archeologów miejsce znaleziska było zamieszkiwane od 8500 lat. Dikili Tash znajduje się obecnie w obrębie miasta Krinides.
Jak wyjaśniają naukowcy, jedyną pozostałością po trunku są śladowe resztki kwasu winowego na ściankach naczyń. Naczynia znaleziono w obrębie neolitycznego domu, gdzie odkryto również ślady tłoczenia winnych gron.
Jak dotąd, najstarsze świadectwo wytwarzania wina pochodziło z Armenii, sprzed 6100 lat. Z kolei w Chinach odkryto ślady produkcji alkoholu z ryżu, miodu i owoców sprzed 9000 lat.(PAP)
krx/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.