Produkty bogate we flawonoidy zmniejszają ryzyko demencji

Adobe Stock
Adobe Stock

Produkty bogate we flawonoidy – szczególnie owoce jagodowe, herbata i czerwone wino - zmniejszają zagrożenie demencją, potwierdzili naukowcy.

Liczba osób z demencją na świecie rośnie. Ogromne znaczenie dla rozwoju schorzenia mają predyspozycje genetyczne, ale wśród powodów można wymienić także starzejące się społeczeństwa i niesprzyjający zdrowiu styl życia.

Liczy się przy tym dieta. Badacze z Queen’s University Belfast (Irlandia Płn.) potwierdzili właśnie, że flawonoidy – substancjach o działaniu przeciwutleniającym i przeciwzapalnym - wykazują działanie przeciwnowotworowe, chroniące układ krążenia i wspierające procesy poznawcze.

„Na całym świecie częstość występowania demencji szybko rośnie. W naszym badaniu kohortowym przeanalizowaliśmy pochodzące z programu UK Biobank dane dotyczące diety ponad 120 tys. dorosłych w wieku od 40 do 70 lat. Nasze wyniki pokazują, że spożywanie dodatkowych sześciu porcji dziennie produktów bogatych we flawonoidy, w szczególności jagód, herbaty i czerwonego wina, wiązało się z niższym ryzykiem demencji o 28 proc. Wyniki były najbardziej zauważalne u osób z wysokim ryzykiem genetycznym, a także u tych z objawami depresji” – mówi prof. Aedín Cassidy, autor badania.

„Rezultaty te przekazują wyraźny komunikat odnośnie zdrowia, sugerując, że prosta metoda, taka jak zwiększenie codziennego spożycia produktów bogatych we flawonoidy, może obniżyć ryzyko demencji, szczególnie w populacjach o wysokim ryzyku. Obecnie nie ma skutecznego leczenia tej choroby, dlatego interwencje profilaktyczne mające na celu poprawę zdrowia i jakości życia oraz redukcję kosztów społecznych i ekonomicznych powinny nadal być głównym priorytetem zdrowia publicznego” – dodaje dr Amy Jennings, jedna z badaczek. (PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Szybki internet sprzyja otyłości

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Badania: ponad jedna trzecia operowanych pacjentów wciąż doświadcza działań niepożądanych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera