Rozszerzona angioplastyka

Stosunkowo prosta modyfikacja metody leczenia zawałów serca mogłaby uratować życie tysięcy ludzi – informuje serwis „BBC News”.

Specjaliści z Golden Jubilee National Hospital (W. Brytania) proponują udrażnianie wszystkich zwężonych tętnic wieńcowych – a nie tylko tej, która została całkowicie zablokowana – u osoby przyjętej do szpitala z powodu zawału.

Badania kliniczne prowadzone w Golden Jubilee National Hospital, London Chest Hospital, Morriston Hospital w Swansea, Freeman Hospital w Newcastle oraz Norfolk and Norwich University Hospital dały tak dobre wyniki, że przerwano je wcześniej, aby móc stosować metodę u większej liczby osób.

Co roku z powodu zawału u tysięcy osób wykonywana jest angioplastyka – czyli operacyjne udrożnienie tętnic. W Wielkiej Brytanii wykonuje się rocznie około 25 tys. takich zabiegów.

Gdy pacjent z zawałem trafia do ośrodka kardiologicznego, wykonywana jest u niego angiografia – badanie obrazowe pozwalające ocenić na zdjęciu stan naczyń krwionośnych. Następnie lekarze wykonują angioplastykę - wprowadzają do zablokowanej tętnicy cewnik ze specjalnym balonikiem i dokonują udrożnienia. Podczas zabiegu często zakłada się także do poszerzonego naczynia metalowe „sprężynki" - stenty.

Do zawału doprowadzają złogi miażdżycowe, które często są obecne nie tylko w zablokowanej tętnicy, ale także w innych, zwężonych naczyniach krwionośnych. Jednak w razie zawału angioplastyce poddawana jest rutynowo tylko zablokowana tętnica. Większość kardiologów uważała, że angioplastyka kilku naczyń wieńcowych w tym samym czasie jest niebezpieczna.

Jednak wyniki brytyjskich badań przeprowadzonych na 465 pacjentach w pięciu specjalistycznych ośrodkach kardiologicznych wskazują, że nie tylko można bezpiecznie przeprowadzać takie rozszerzone zabiegi, ale ryzyko zgonu, kolejnego zawału lub ataków dusznicy bolesnej spada aż o dwie trzecie – co było wynikiem tak spektakularnym, że przerwano badania, by nie pozbawiać grupy kontrolnej szansy na lepsze leczenie.

Przeciętny czas trwania zabiegu angioplastyki wzrósł o 20 minut.

Wyniki zostały przedstawione na łamach „New England Journal of Medicine” oraz podczas międzynarodowej konferencji w Amsterdamie.

Chociaż zabiegi udrażniające kilka naczyń są droższe, zapobiegają późniejszym problemom wymagającym hospitalizacji i mogą być opłacalne także z ekonomicznego punktu widzenia – twierdzą specjaliści.

Wkrótce powinny się rozpocząć badania na znacznie większą skalę.(PAP)

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: szczepienia zapobiegły 154 mln przedwczesnych zgonów w ostatnich 50 latach

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera